Справа про прорив оборони Харківщини

Комбата Лапіна передали на поруки Масі Найєму.
Печерський районний суд міста Києва змінив запобіжний захід екскомандиру 415 окремого стрілецького батальйону Іллі Лапіну. Відтепер замість нічного домашнього арешту він перебуватиме на поруках правозахисника та ветерана Масі Найєма.
Про це пише «Суспільне».
Прокурор у справі просив продовжити Іллі Лапіну домашній арешт з 23:00 до 05:00. Він наполягав, що більш м’який запобіжний захід може мати ризики переховування, знищення документів чи тиску на свідків.
Водночас на засіданні Масі Найєм виявив бажання взяти екскомбата на поруки. Ветеран зазначив, що знає того по службі.
«Сам факт запобіжного заходу — принизливий для нього (Лапіна — ред.). Держава нещодавно довіряла йому зброю, людей, гроші. Потім з’явилась підозра — і держава більше не довіряє. Впевнений, що зможу забезпечити виконання обов’язків. Вважаю, що Лапін не є винуватим. Хочу взяти на поруки, бо сам по собі запобіжний захід є принизливим для офіцера», — наголосив Найєм.
Лапін же був здивований рішенням ветерана, зазначивши, що це «велика честь, коли такі люди за мене турбуються».
І хоча прокурор був проти, Лапіну змінили запобіжний захід на передачу на поруки впродовж 60 днів, до 14 вересня.
Минулого засідання адвокати екскомбата клопотали про зміну запобіжного заходу на особисте зобовʼязання, однак його так і залишили під домашнім арештом.
Ще раніше під час одного з судових засідань Лапіну ставало зле — тоді до нього викликали медиків. У юридичній компанії, яка надає йому захист, розповідали, що у військового 3 група інвалідності, хронічні хвороби й проблеми з легенями. Він навіть перебував у стаціонарі СІЗО через суттєве погіршення стану здоровʼя.
За що судять Лапіна?
20 січня правоохоронці затримали колишніх командирів, які відповідали за оборону Харківської області. Їх підозрюють у недбалості, що призвела до захоплення частини території області на початку травня 2024 року.
Серед затриманих — екскомандир оперативно-тактичного угруповання «Харків» Юрій Галушкін, екскомандир 125 бригади Артур Горбенко та екскомандир 415 окремого стрілецького батальйону 23 бригади, якого також підозрюють в організації самовільного залишення поля бою.
Ще у травні 2024 року Державне бюро розслідувань почало розслідування за фактом прориву військами рф кордону в Харківській області. Зокрема, у проваджені про самовільне залишення поля бою та недбале ставлення до військової служби фігурувало командування 125 бригади.
У самій бригаді заперечували відступ своїх підрозділів із займаних оборонних рубежів, називаючи це «вкрапленням відвертої ІПСО». Крім того, після появи повідомлень у медіа про відкриття проваджень щодо прориву на Харківщині військові бригади закликали «припинити інформаційні атаки» проти їхнього підрозділу.
«Хтось каже, що [ми] дали можливість ворогу пройти до Вовчанська, хоча це зовсім інша смуга, і підрозділів 125 бригади там ніколи не було й не мало бути», — писали в бригаді.
Пізніше командир бригади Артур Горбенко повідомив, що йде з посади. Сам Горбенко не уточнив причини свого звільнення, однак зазначив, що продовжить службу в лавах Збройних сил України.