Статки 500 найбагатших людей світу сягнули $10 трильйонів
Це рівноцінно ВВП Німеччини, Японії та Австралії
500 найбагатших людей світу значно збагатіли у 2024 році, причому Ілон Маск, Марк Цукерберг і Дженсен Хуанг очолили групу мільярдерів, яка досягла нового рекорду: сукупний чистий капітал у розмірі $10 трильйонів.
Про це пише Bloomberg.
Непохитне зростання акцій американських технологічних компаній відіграло ключову роль у збільшенні багатства цієї трійки, а також статків Ларрі Еллісона, Джеффа Безоса, Майкла Делла та співзасновників Google Ларрі Пейджа і Сергія Бріна. Лише ці вісім техногігантів заробили понад $600 мільярдів цього року, що становить 43% із загального збільшення на $1,5 трильйона серед 500 найбагатших людей за версією індексу мільярдерів Bloomberg.
Проте саме Маск — так званий «перший друг» обраного президента Дональда Трампа після безпрецедентної підтримки його передвиборчої кампанії — домінував серед найбагатших у 2024 році.
Його тісні стосунки з майбутнім президентом сприяли зростанню вартості його компаній, включно з Tesla Inc., SpaceX та xAI. Це збільшило його статки до безпрецедентних $442,1 мільярда, що на $213 мільярдів більше, ніж на початку року. Різниця у $237 мільярдів між ним і Безосом 17 грудня стала найбільшою, коли-небудь зафіксованою між першим і другим місцем в індексі багатства Bloomberg.
У цілому, найбагатші люди світу виграли від фондового ринку, який у 2024 році перевершив очікування. Індекс S&P 500 виріс на 24% станом на понеділок, завдяки невеликій групі акцій, відомих як «Велична сімка», до яких належать Tesla Маска, Meta Platforms Inc. Цукерберга та Nvidia Corp. Хуанга, що разом забезпечили понад половину прибутку індексу.
Перемога Трампа на виборах також сприяла зростанню: 6 листопада S&P 500 досяг рекордного максимуму, показавши найкращі результати в історії після дня виборів. Мільярдери, представлені в індексі, заробили сукупно $505 мільярдів за п’ять тижнів після виборів, що становить 34% від річного приросту.
Перемога Трампа також викликала історичне зростання цифрових активів, вперше піднявши біткойн вище $100,000. Це особливо збагатило криптомільярдерів: статки Чанпена Чжао з Binance, відомого як CZ, зросли на 60% до $55 мільярдів. Чистий капітал співзасновника Coinbase Global Inc. Браяна Армстронга збільшився більш ніж на 50% до $11,1 мільярда.
Загальна вартість статків, відслідкованих індексом мільярдерів Bloomberg, становила $9,8 трильйона на момент закриття торгів у понеділок, трохи знизившись з пікових $10,1 трильйона 11 грудня після різдвяного розпродажу. Їхнє багатство співмірне з сукупним ВВП Німеччини, Японії та Австралії за минулий рік, згідно з даними Світового банку.
Деякі з найбільших переможців і невдах цього року:
Переможці
- Дональд Трамп: Статки обраного президента досягли рекордних висот цього року завдяки зростанню його контрольного пакету акцій у Trump Media & Technology Group Corp. Незважаючи на збиток у $19,2 мільйона в останньому кварталі, компанія DJT зросла на 95% цього року, досягнувши ринкової вартості понад $7 мільярдів.
- Дженсен Хуанг: Генеральний директор Nvidia додав $76 мільярдів до свого капіталу завдяки буму штучного інтелекту. Акції Nvidia майже потроїлися у 2024 році.
- Марк Цукерберг: Незважаючи на штраф у $841 мільйон за антимонопольну справу в ЄС і скепсис інвесторів на початку року, статки CEO Meta зросли на $81 мільярд завдяки зростанню акцій компанії майже на 70%.
- Китайські мільярдери: Поні Ма (Tencent), Лей Цзюнь (Xiaomi) та Чень Тяньши (Cambricon Technologies) додали 14% до своїх статків, переламавши трирічний спад.
- Мільярдери до 60 років: Молодші мільярдери збільшили свої статки більш ніж удвічі швидше, ніж старші.
Невдахи
- Французькі мільярдери з галузі розкоші: Бернар Арно, Франсуаза Бетанкур-Майєрс і Франсуа Піно втратили разом $71 мільярд через спад продажів у Китаї.
- Колін Хуан: Китайський магнат втратив $18 мільярдів через поганий звіт про прибутки.
- Рікардо Салінас: Голова Grupo Elektra втратив понад половину своїх статків через крах акцій компанії.
- Карлос Слім: Його капітал зменшився на $26 мільярдів через падіння песо і невдалі інвестиції.
- Фам Нят Вуонг: Власник Vinfast Auto втратив майже половину свого багатства через спад акцій на початку року.