Температура поверхні моря досягла рекордних рівнів

29.08.2023, 15:06
Температура поверхні моря досягла рекордних рівнів

Десятиліття поступового потепління підвищили глобальну температуру океану до рекордних рівнів у 2023 році.

Десятиліття поступового потепління через зміни клімату, спричинені діями людини, і Ель-Ніньйо в Тихому океані підштовхнули глобальну температуру океану до рекордних рівнів у 2023 році.

У березні та квітні 2023 року деякі науковці почали зазначати, що середня температура поверхні моря перевищила найвищі рівні, зафіксовані в ключових даних, які зберігає NOAA. Через кілька місяців вони залишаються на рекордних рівнях, а глобальна температура поверхні моря на 0,99 °C (1,78°F) вище середнього рівня в липні. Це був четвертий місяць поспіль, коли вони були на рекордних рівнях.

Фактори зростання

Вчені з NASA детальніше розібралися, чому. 

«Є багато речей, які впливають на температуру поверхні світового моря, але два основні фактори підштовхнули її до рекордних висот», — сказав Джош Вілліс, океанограф з Лабораторії реактивного руху NASA (JPL). 

«У Тихому океані розвивається Ель-Ніньйо, і це доповнюється довгостроковим глобальним потеплінням, яке неухильно підвищує температуру океану майже всюди протягом століття».

Карта у верхній частині цієї статті показує аномалії температури поверхні моря 21 серпня 2023 року, коли в багатьох районах було на 3°C (5,4°F) вище, ніж зазвичай. Того дня в більшій частині центральних і східних регіонів екваторіальної частини Тихого океану було надзвичайно тепло, що свідчить про розвиток Ель-Ніньйо. Як і протягом кількох тижнів, великі плями теплої води також були присутні в північно-західній частині Тихого океану поблизу Японії та північно-східній частині Тихого океану поблизу Каліфорнії та Орегону. Частини Індійського, Південного та Північного Льодовитого океанів також показали незвичайне тепло.

Дані та аномалії

Карта заснована на даних багатомасштабного проекту надвисокої роздільної здатності температури поверхні моря (MUR SST), зусилля JPL, який поєднує вимірювання температури поверхні моря з кількох NASA, NOAA та міжнародних супутників, а також спостереження з кораблів і буїв. Замість того, щоб показувати абсолютну температуру, аномалія відображає різницю між температурою поверхні моря 21 серпня 2023 року та середньою за 2003-2014 роки за цей день. Наведене нижче відео, також засноване на даних MUR SST, показує глобальну температуру поверхні моря з 1 квітня 2023 року, періоду, коли вона була на рекордно високому рівні. Найтепліші води виглядають темно-червоними.

На основі даних MUR SST це відео показує глобальну температуру поверхні моря з 1 квітня по 21 серпня 2023 року, період, коли вона досягала рекордних рівнів. Найтепліші води виглядають темно-червоними.

«У довгостроковій перспективі ми спостерігаємо більшу спеку та більшу температуру поверхні моря майже всюди», — сказав Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA. «Ця довгострокова тенденція майже повністю пояснюється впливом людини — тим фактом, що ми викинули в атмосферу таку величезну кількість парникових газів з початку індустріальної ери».

Розшифровка трендів

Шмідт зазначив, що інші фактори, такі як погода та режим вітру або розподіл пилу та аерозолів, мають короткостроковий вплив на температуру поверхні моря в певних регіонах, але вони, як правило, мають незначний вплив на довгострокове глобальне середнє значення. Попередні дослідження показують, що до 90 відсотків надлишкового тепла, яке виникло в останні десятиліття через збільшення викидів парникових газів, поглинається океаном, причому велика частина цього тепла зберігається біля поверхні.

За словами Вілліса, найважливішим фактором, який допоміг підвищити температуру поверхні моря до рекордних значень у 2023 році, був розвиток Ель-Ніньйо в Тихому океані. Він дійшов такого висновку, проаналізувавши час та інтенсивність аномалій температури поверхні моря в кількох регіонах і порівнявши їх із глобальною тенденцією.

«У нас був великий стрибок глобальної температури поверхні на початку квітня — саме тоді, коли температура в Тихому океані підскочила, а також коли рівень моря в східній частині Тихого океану почав підвищуватися», — сказав Вілліс. «Хвилі спеки в Атлантиці мають важливе значення і матимуть серйозний вплив на морське життя та погоду в Європі в найближчі місяці. Але цього року Тихоокеанський регіон захопив глобальне середнє значення».

Те, що відбувається в Тихому океані, як правило, має великий вплив на глобальну температуру поверхні моря частково через його розмір. Тихий океан становить приблизно половину площі Світового океану.

Хвилі морської спеки

Хвилі морської спеки — визначені як періоди постійних аномально високих температур океану (вищих за 90 відсотків попередніх спостережень для даної пори року) — нещодавно виникли в кількох областях. Один аналіз NOAA показав, що 48 відсотків світового океану перебували в центрі хвилі морської спеки в серпні — це більша площа, ніж за будь-який інший місяць з початку запису в 1991 році. Особливо інтенсивні події нагріли Північну Атлантику та її частини. Карибського басейну за останні місяці.

Вілліс очікує, що спека в екваторіальній частині Тихого океану матиме більшу стійкість, ніж багато інших морських теплових хвиль, що киплять у всьому світі. «Багато хвиль морської спеки, які ми спостерігаємо, є ефемерними та глибокими, як правило, тривають тижні та викликаються атмосферними силами», — пояснив Вілліс.

Очікується, що незвичайно тепла вода в екваторіальній частині Тихого океану, пов’язана з розвитком Ель-Ніньйо після трьох послідовних років Ла-Нінья, послабить пасати таким чином, що посилить і посилить нагрівання поверхневих вод, ще більше посилюючи Ель-Ніньйо. Синоптики з NOAA кажуть, що ймовірність того, що Ель-Ніньйо зберігатиметься протягом усієї зими в Північній півкулі, становить понад 95 відсотків. «Те, що відбувається в Тихому океані з Ель-Ніньйо, впливатиме на глобальні погодні умови та температуру поверхні моря до зими й, можливо, навіть довше», — сказав Вілліс.

Інструменти моніторингу та висновок

Щоб контролювати температуру поверхні моря, вчені з NOAA і NASA аналізують спостереження з датчиків і буїв в океанах, кораблів і кількох різних полярно-орбітальних і геостаціонарних супутників. Групи вчених із Лабораторії фізичних наук NOAA, спостереження за кораловими рифами NOAA та лабораторії реактивного руху NASA ретельно відстежують морські теплові хвилі та аномалії температури поверхні моря. Ви можете використовувати інструмент NASA State of the Ocean на Worldview, щоб відстежувати щоденні аномалії температури поверхні моря.

ДЖЕРЕЛО: SciTechDaily

Читайте також:
Життя
Потепління на Землі значно впливає на життя Антарктиди.
04.10.2024, 16:32
Життя
З її допомогою вчені планують охолоджувати планету, яка невпинно нагрівається.
04.04.2024, 18:02
Світ
Супутникові знімки показують приголомшливе танення льодовиків Гренландії
04.08.2023, 06:55
Світ
Сполучені Штати можуть зіткнутися з проблемою нестачі води в певних регіонах
02.08.2023, 07:26
Життя
Кількість морського льоду навколо Антарктиди впала до рекордного рівня
01.08.2023, 09:25
Світ
Доповідь Білого дому підтверджує, що США відкриті для дослідження модифікації сонячної радіації, тобто блокування сонця.
29.07.2023, 14:54