Created with Sketch.

Трамп може застосувати ядерну зброю

07 листопада, 20:34
Фото: Останній Бастіон

Щойно обраний президент США цілком здатен натиснути на червону кнопку. РФ та КНР у мить можуть перетворитися на ядерний попіл, і це файно.

Колишній радник із національної безпеки президента-демократа Білла Клінтона пан Ентоні Лейк разом із ексдиректором апарату Ради національної безпеки з оборонної політики Стівеном Андрейзеном прогнозують глобальну ескалацію. Свої спільні міркування вони виклали на шпальтах видання Foreign Affairs.

Вони стверджують, що США необхідно переписати процедуру застосування ядерної зброї, в якій рішення її застосування буде ухвалюватися не тільки президентом, а й «вузьким колом осіб». Тобто, ще й іншими урядовцями.

Зі слів пана Лейка і пана Андрейзена, нині ядерні ризики значно зросли, а сценарії застосування такої зброї стають дедалі складнішими. І тут вони мають рацію, оскільки ми живемо у багатополярному світі, де кількість ядерних держав кратно зросла:

  1. США.
  2. СССР (РФ).
  3. Британія.
  4. Франція.
  5. КНР.
  6. Індія.
  7. Пакистан.
  8. Ізраїль.
  9. КНДР.
  10. (можливо) Іран.

Автори вважають, що жоден президент США, особливо Дональд Трамп, не може самотужки ухвалювати рішення про застосування ядерної зброї. Відчуваєте приховану мотивацією їхньої тези?

Насправді ж, демократи Лейк і Андрейзен хочуть урізати повноваження Трампа! Вони вважають, що навіть не стикаючись із безпосередньою загрозою, «президент із ненадійним характером може вирішити в односторонньому порядку почати ядерну атаку з величезними і смертоносними наслідками».

Як то кажуть, а мінуси будуть? Карибська криза 1962 року, на яку посилаються автори, справді була врегульована завдяки консиліуму «холодних голів» в адміністрації слабкого Джона Кеннеді.

Але велику роль зіграло те, що до ядерного стримування часів Холодної війни відповідально ставилися як США, так і СССР. Так-так, навіть червона імперія зла, тюрма народів з осердям у Москві усвідомлювала ціну своїх амбіцій (про це, зокрема, пише Ричард Хаас у своїй книзі «Розхитаний світ»).

Зараз же кількість авторитарних режимів, які володіють ядерною зброєю, буде тільки зростати. Тому РФ, Іран, КНР і КНДР повинні перебувати в стратегічній невизначеності і мати всі підстави вважати, що США здатні завдати ядерного удару першими.

Якщо у другій половині XX століття ядерне стримування вберегло планету від тотальної війни, то тепер наявність такої зброї є приводом для розв'язання конвенційної війни у центрі Європи. Тому світ потребує непередбачуваного господаря Овального кабінету, імпульсивності якого буде остерігатися кожен авторитарний виродок.

Читайте також
РФ може зберегти контроль над 20% території України — адмірал Джеймс Ставридіс
Політика
Війна триватиме щонайменше 2 роки наперекір плану Зеленського — офіцер ЗСУ
Війна
Як Україні уникнути повторення війни?
Війна
Глуха оборона України без укріплень приречена на поразку
Опінії
Так, як Фінляндії, нам не буде. Україна — ласа здобич Кремля
Політика
Що чекає на світ у разі програшу України у війні?
Опінії