Created with Sketch.

Третя світова війна вже у розпалі

12.12.2023, 08:37
Фото: Facebook

Міжнародні організації, покликані сприяти встановленню миру, виявилися недієздатними та наскрізь корумпованими. Цим скористалися агресори...

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Днями прочитала у Bloomberg, що Інститут стратегічних досліджень у Лондоні опублікував дослідження про зростання військових конфліктів у світі, в яких важко досягти перемир'я. Україна є найбільшою гарячою точкою на сьогодні.

Але загалом у дослідженні вказується на 183 конфлікти різної інтенсивності й у різних регіонах світу, які виникли/тривають у 2023 році. З'ясувалося, що це є найвищим показником за три десятиліття (і це ще дослідження проводилося ще до нової фази війни ХАМАСу та Ізраїлю).

При цьому, «вплив ООН в подоланні геополітичної напруженості зменшується, авторитарні держави абсолютно відкидають доктрину права організації втручатися у ситуації із порушенням правами людини», — цитує видання один із пунктів дослідження. Фактично, ситуація катастрофічна.

І тут я знову згадала есе Умбертр Еко під назвою «Осмислюючи війну», де він осмислює Першу та Другу світові війни та щó треба зробити, щоб упередити їх повторення  у майбутньому. Він там писав, що світ повинен прийти до табуювання війни, як такої.

Не через юридичний акт — як бачимо, міжнародне право не упередило війни вже у XXI столітті й не справляється з наслідками агресії. І не через проголошення якогось морального чи інтелектуального декрету, догми — табу будь на що не можна взяти і призначити.

Табуювання самовизначається через процеси, коли колективне підсвідоме з часом переходить у свідоме. А для цього треба, щоб усі розуміли ризики війни.

По ідеї, після двох «гарячих війн» у XX столітті, а потім іще й «Холодної», світ повинен був випрацювати, якщо так можна сказати, колективну етику проти війни. Тобто, як варіанту розвитку подій, який усім несе негативи (обессмислюється будь-яка ініціатива), або містить занадто багато невідомих (непрогнозованість як головна риса).

Будь-яка глобальна війна приводить до зміни балансів, оскільки сучасна війна ніколи не обмежується двома противниками. Тому недарма аналітики різних країн говорять сьогодні про десятиліття турбулентності навіть після завершення війни.

Українська журналістка, політичний технолог, кандидат політичних наук. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка за фахом «Політична культура та ідеологія»

Читайте також
Ілон Маск і трампісти
Опінії
Дональд Трамп матиме серйозні проблеми, якщо припинить підтримку України, - Foreign Affairs
Війна
Трамп і Маск: що живить цей тандем
Опінії
Туреччина закликала заборонити відправку зброї Ізраїлю
Війна
Криза ідентичності ООН
Опінії
Україна — НАТО: про помилкові припущення Заходу
Опінії