Головним винуватцем усіх бід Європи зажди була Московія. Не важливо, царська, совєцька, чи теперішня гебістсько-олігархічна.
Як сповістило британське видання Daily Mail, РФ цілком здатна викликати масштабні збої інтернету та енергетики, використовуючи так званий «тіньовий флот». Доведено, що кораблі під чужим прапором займаються диверсіями у Балтійському морі, зокрема щодо підводних комунікаційних ліній.
Найбільші телекомунікаційні компанії Старого світу навіть надіслали спільного листа до керівництва країн-учасниць НАТО і ЄС, а також уряду Британії. Вони побоюються, що диверсійна діяльність Кремля масштабується всією Європою.
Як пояснили власники компаній «Vodafone», «Telefónica» та «Orange», підводні кабелі, якими проходить до 95% всього міжнародного інтернет-трафіку, залишаються практично незахищеними. Ушкодження цих дротів на морському дні може порушити не лише зв'язок, а й фінансові операції, енергопостачання і роботу критично важливої інфраструктури на планеті.
З осені 2023 року тільки в одній Фінській затоці та Оресунській протоці було пошкоджено 11 кабелів; подібні «інциденти» сталися цієї весни й у Північному морі. Підозри впали на кораблі РФ, включаючи судно-розвідник «Янтарь», здатне вести глибоководні операції за допомогою підводних човнів і дистанційних апаратів.
Як стверджують у британській розвідці, до цих операцій також могли бути залучені яхти, що належать олігархам, тобто гаманцям кремлівського режиму. Міністр оборони Джон Гілі назвав те, що відбувається, проявом зростальної агресії РФ, а члени парламенту заявили:
«Підводна інфраструктура — це «м'яке підчерев'я» Об'єднаного королівства, вразливе для атак. Одним із ключових об'єктів ризику став 700-мильний газогін «Langeled», що постачає п'яту частину всього газу до Британії. Ця ситуації доволі загрозлива для нашої національної безпеки».
Цьогоріч у січні командування сил НАТО спрямувало 10 додаткових бойових кораблів до Балтійського моря для патрулювання і захисту підводних кабелів й енергетичних трубопроводів. Фінляндія першою затримала танкер, що входить до «тіньового флоту» РФ, за підозрою у пошкодженні кабелю «Estlink 2» та чотирьох ліній зв'язку на Різдво 2024 року, тепер її приклад повторила Естонія.
Британське міноборони спільно із північноєвропейськими колегами заявило, що «Атлантика перетворилася на поле прихованої війни. РФ веде гру в кішки-мишки, і активність з боку лише посилюється, тому НАТО має не готуватися, а вже відбивати ці атаки». Очікується, що захист підводної інфраструктури стане ключовим елементом оборонної стратегії Лондона.
Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як кожен четвертий мешканець московії хоче найближчим часом окупувати Естонію, Латвію та Литву. Прикметно, але Фінляндію та Польщу, і навіть Сакартвело чи Молдову із Вірменією, поки не розглядають.