Доба Руїни другої половини XVII століття відома українцям як період занепаду Козацько-Гетьманської держави, але не тільки.
Раптова смерть Богдана Хмельницького спричинила безладдя у тодішній українській еліті, змусивши шукати ситуативних союзів із колишніми ворогами: Іван Виговський домовлявся з Річчю Посполитою, а от Михайло Дорошенко з Османською імперією.
Та попри все більшість із продовжувачів справи Хмельниччини прагнули одного – усамостійнити Україну як європейську державу, вирвавши її з пазурів ординської Московії.
Яскравим свідченням тієї епохи є нещодавно віднайдений у Головному архіві давніх актів у Варшаві оригінал документа 1671 року.
Про цінне історичне відкриття на своїй сторінці на Facebook повідомив вітчизняний доктор наук Тарас Чухліб, інформує агенція "Останній Бастіон".
За його словами, написаний характерною дипломатичною латинською мовою XVII століття акт стверджує, що Гетьманська Україна не просто хотіла незалежності як нідерландські провінції, але й доводила своє прагнення діями.
«У квітні 1671 року польський біскуп Анджей Ольшовський писав канцлеру Міхалу Пражмовському, що представники гетьманського уряду Петра Дорошенка хочуть зробити народ руський і край руський окремим і незалежним. Для цього вони наслідують приклад прикладом Голландії», – цитує уривок документу історик Тарас Чухліб.
Науковець переконаний, що подібні маловідомі дослідникам і громадськості джерела мають не припадати пилом в архівах, а йти у шкільні підручники для просвіти українців.
Між тим, як раніше вже інформував "Останній Бастіон", у 1710-х роках Швеція обіцяла боронити Гетьманську Україну попри поразку під Полтавою.