Україна 2019 року: підсумки

Опінії
28.12.2019, 09:35
Україна 2019 року: підсумки

Наприкінці року потрібно робити підсумки.

Доцент Університету державної фіскальної служби України

На жаль Україна у 2019 році так і не змогла зробити якісні системні реформи у податковій системі.

У нас продовжує розквітати діяльність конвертаційних центрів, відмивання бюджетних коштів, контрабанда на митниці. Продовжує зберігається недружня атмосфера для розвитку бізнесу. Рівень корупції зашкалює. Так і залишилися без відповіді принципові питання зниження податків для фізосіб й бізнесу, податок на виведений капітал, зниження податків на працю.

Думаю, ми повинні подякувати аграріям за їхній рекордний врожай та гастарбайтерам, які прислали у країну $12 млрд.

Реформування податкової системи

На жаль парламент та уряд так і не створили комплексний покроковий план реформування податкової системи.

Вже третій рік поспіль у рейтингу Doing Business-2020 Україна погіршує позиції за напрямами: оподаткування, реєстрація підприємств та кредитування.

Рейтинг засвідчив – більшість країн спрощують умови ведення бізнесу. Зокрема, у 115 країнах за минулий рік покращено умови ведення бізнесу. Серед лідерів реформ – Китай, Саудівська Аравія, Індія, Кувейт, Йорданія, Бахрейн, Пакистан, Таджикистан, Нігерія.

Як бачимо, України, як й в попередні роки, немає у списку лідерів-країн, що спрощують умови ведення бізнесу.

Найбільш негативна динаміка саме в оподаткуванні. Україна за два роки втратила 22 позиції.

У нас не вирішені два ключові питання: занадто високий рівень податкового навантаження на бізнес та одна найскладніших систем адміністрування ПДВ у світі. Народні депутати та уряд повинні усвідомити: країна з таким податковим навантаженням на працю, як в Україні, є неконкурентоспроможною.

Реформа контрольних органів

Окрема подяка за геніальне реформування податкової та митної служб. Сутність, як завжди в процесі реорганізації розставляє своїх людей на фінансових потоках. Все, реформа проведена.

Що ж стосується побудови, структури, функцій, та саме головне, принципів і підходів до роботи, то чинна ДФС – ДПС мало чим відрізняється від створеної Азаровим в далекому 1996 році ДПА.

За чотири повних місяці так і не змогли ухвалити законопроєкт про Бюро фінансових розслідувань і ліквідувати податкову міліцію. До того ж ряд потужних корупційних скандалів, звинувачення про участь одіозних ділків конвертаційного бізнесу у формуванні кадрової політики нової служби – призначення вкрай токсичних осіб на посади обласних керівників ДФС.

За повідомленням Рахункової палати за січень-вересень поточного року Державний бюджет недоотримав майже 80 млрд грн.

Левова частина з них, це акцизні збори та податок на прибуток. У підсумку, вже очевидно можна стверджувати, що поточна реформа податкової – та ж сама корупційна машина, з тими ж самими кадрами.

Дерегуляція бізнесу

Законопроєкти №128 (РРО) та №129 (кеш бек) – тотальна фіскалізація ФОПів. Замість реальної боротьби з великим бізнесом, хто дійсно ухиляється від сплати податків, влада додатково фіскалізує МСБ, який до речі, податки сплачує.

Лише 8% торгового обороту проходить через мікро-ФОПи. Все інше до ФОПів не має ніякого відношення. Немає жодної країни у світі, коли країна зробила швидкий економічний ривок без зниження податкових ставок та поліпшення адміністрування.

Зараз багато нардепів вже прийшли до тями та стали звертатися до уряду та парламенту, аби скасувати ухвалені закони, однак, закони невдовзі наберуть чинність. Повернути довіру громадян – буде вкрай важко.

Державна політика «турборежиму» з посиленням адміністративного тиску на бізнес з боку нібито нових, але на справді так і не реформованих контрольних органів, вже призводить до невиконання передвиборних обіцянок щодо введення податку на виведений капітал, проведення амністії капіталів – нульова декларація для бізнесу.

Я не кажу вже про прості й зрозумілі податки. Хоча, звідки їм взятися при законопроєкті №1210, що створює нові жорсткі процедури адміністрування податків – кошмарні податкові регуляції та озброєння контрольних органів каральним інструментарієм.

МВФ

У МВФ продовжують стверджувати, що податок на виведений капітал є поганою податковою політикою для України. А чому? Наприклад, з 2014 року International Tax Competitiveness Index (США) визнала Естонію найбільш конкурентоспроможною країною в Організації економічного співробітництва й розвитку.

Успіх обумовлений чотирма позитивними особливостями Податкового кодексу країни, два з яких безпосередньо базуються на податку на виведений капітал. До речі, Північна Македонія та Грузія також показали позитивні зміни в економіці після введення податку на виведений капітал.

Найчастіше, податок на виведений капітал вводиться, як боротьба з кризою.

Економічна криза в Україні триває з 2009 року. Однак, МВФ ставиться до України як до об'єкта зовнішнього управління.

Експерти місії МВФ не соромлячись вказують українцям на їхнє поточне місце у «табелі про ранги» – боргова колонія з відсталим громадянським суспільством і державністю на рівні «Failed state».

Чого вартий наш фіскальний суверенітет в контексті наказів для України: «Уряд України має протистояти тиску щодо прийняття НнВК» (The government of Ukraine should resist the pressure of adopting the ECT). Тому до речі й вимагає швидесенько відкрити ринок української землі для іноземців.

Однак, у сучасному світі таке ставлення неприпустиме.

Може нашій владі нагадати МВФ, що Україна є суверенною державою?

У 2019 році замість очікуваного якісного й системного реформування податкової українці знов отримали лише хаотичні точкові зміни, які, як і у попередні роки – не сприяють детінізації та розвитку економіки.

У 2020 році Україна залишиться з недружньою і репресивною податковою системою, яку обслуговують нереформовані корумповані контрольні органи. Наша фіскальна система тяжко хвора, а відкладати лікування більше неможливо.

Українське економічне диво станеться тільки з прогресивними змінами у податкове законодавство, якісним реформуванням податкових та правоохоронних органів, ефективною боротьбою з корупцією і контрабандою, зменшенням податкового навантаження на фізосіб та підприємців.

Сучасний світ вже входить у нову фазу переосмислення сутності й завдань оподаткування та спрощують умови ведення бізнесу.

Україна – навпаки все «більше закручує гайки» бізнесу. І це потрібно терміново виправляти.

Саме тому президент повинен дати запит парламенту й уряду на докорінну системну зміну податкової системи, чого й очікують громадяни та бізнес.

Читайте також:
Світ
Спілка авторитарних режимів нашої планети намагається видавати бажане за дійсне. Але не можна об'єднати те, що від початку вороже і чуже.
19 березня, 21:32
Опінії
Ми повинні стати частиною світової економіки, а не руйнувати, обмежувати торгівлю, як це роблять сьогодні наші європейські сусіди.
01 березня, 10:16
Опінії
Лозунг «Все – для фронту» не означає дозвіл на пограбування внутрішньої економіки
21.08.2023, 11:06
Опінії
Запуск "народної економіки" стане запорукою післявоєнного відновлення України.
19.06.2023, 09:15
Світ
Фінська державна енергокомпанія Gasum розірвала договір із "Газпромом" на постачання газу трубопроводами
22.05.2023, 15:28
Опінії
Ми маємо перш за все остерігатися статусу боргового рабства
12.05.2023, 09:15