Міністерство освіти і науки пропонує зменшити кількість годин на вивчення гуманітарних дисциплін у школах. Зокрема, української літератури.
Про це в інтерв'ю виданню «Укрінформ» заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. За його словами, нині треба не просто посилювати українізацію суспільства, а й підтримувати українських письменників і видавців літератури.
Мовний омбудсмен стверджує, що після 24 лютого 2022 року більш ніж половина полиць українських бібліотек спорожніла через вилучення книжок російською мовою. Натомість варто перекрити це друком української літератури, а також збільшенням кількості годин на її вивчення школярами.
«Зараз є активні, креативні й патріотично налаштовані студенти, які свідомо працюють, щоби в їхньому закладі працювали мовні курси, розмовні клуби, відбувалися зустрічі з письменниками, діячами науки, культури, учасниками бойових дій. У мені живе вчитель української мови та літератури, у мені живе й викладач Миколаївського університету, я сумую за студентами, хотів би більше працювати в аудиторіях, викладати українську літературу.
Хоча зараз і пропонують скоротити кількість її годин у школі, хоча із ЗНО прибрали тестування з української літератури... Скажу відверто, я цього не підтримую, вважаю упередженим, бо українська література навпаки має бути захищена — збільшенням кількості годин. Окремо додам, аби люди читали українською, має бути гарантований доступ до книги — і до електронної, і до друкованої. Необхідна розгалужена мережа муніципальних книгарень, і їх, так само як і видавців, повинна підтримувати держава та місцева влада», — наголосив Тарас Кремінь.
Також омбудсмен наголосив, що, як 100 чи 200 років тому, українська мова зараз є найяскравішим маркер свободи та реальної боротьби, за який буквально вмирають. А тому галузевому міністерству та освітнім відомствам на місцях слід навпаки приділити увагу збільшенню кількості годин на вивчення школярами вказаних гуманітарних дисциплін.