Українське командування повністю засекретило застосування Bayraktar TB2 у рамках нової стратегії.

ВІЙНА
27.04.2022, 12:25
Українське командування повністю засекретило застосування Bayraktar TB2 у рамках нової стратегії.

На що здатні турецькі БПЛА Bayraktar TB2 та як їх використовує Україна у війні з окупантами.

За даними західних аналітиків та військових експертів, українське командування повністю засекретило застосування дронів «Bayraktar
ТВ2». Якщо у перші дні війни викладалися відео ударів БПЛА по окупаційних колонах, то зараз таких ніде немає.

З'ясувалося, що українські військові застосовують нову стратегію використання Bayraktar ТВ2, яка передбачає повну секретність.

За оцінкою британського військового експерта Девіда Хамблінга, несподівана ефективність бойового використання ЗСУ дронів типу «Bayraktar ​​ТВ2» вкотре вказує на важливості та значенні бойових БПЛА у сучасній війні.

Експерт звертає увагу, що ефективність Bayraktar ТВ2 досить висока, незважаючи на ту обставину, що вони вважаються «бюджетною опцією», тобто оптимальним рішенням щодо співвідношення ціни та ефективності. Адже за вартості в межах $2-6 млн (залежно від комплектації) «Bayraktar» за своїми можливостями майже дорівнюють дорожчим аналогам вартістю понад $100 млн.

На думку відомого експерта польського ресурсу Defence 24, командора Максиміліана Дури, використання ЗСУ бойових турецьких дронів Bayraktar TB2 значно збільшує шанси не лише зупинити агресора, а й витіснити його за межі України.

Як вважає експерт, саме "Bayraktar TB2" сприяють перемозі української сторони за допомогою "повітряного терору", який вони влаштовують загарбникам. Все це стає можливим завдяки високим технічним та військовим характеристикам турецького БПЛА та тактиці використання Bayraktar ТВ2 українськими військовими, а також підтримці західних партнерів.

«Bayraktar» вже став своєрідним символом успішної боротьби з агресором, хоча для досягнення перемоги лише дронів TB2, звичайно, буде недостатньо. Адже значно більші втрати загарбник зазнає інших видів озброєння, особливо переносних протитанкових комплексів «Стугна», Javelin і NLAW, які ефективно використовуються ЗСУ, а також від артилерійських ударів.

За оцінкою польського експерта Мацея Шопи, втрати сторін у поточній російсько-українській війні співвідносяться приблизно 3,5 до 1 на користь України.

Застосовувана ЗСУ тактика використання «Bayraktar», незважаючи на перевагу агресора в повітрі та наявність у нього кількісно та якісно сильної ППО та ракетних систем великої дальності, дозволяє уникати втрат та ефективно виконувати бойові завдання.

Цьому сприяє запровадження режиму секретності та повної скритності всього, що так чи інакше пов'язується з «Bayraktar» та взагалі з дронами, які використовують ЗСУ та інші українські силові структури.

В офіційних повідомленнях не згадується кількість турецьких дронів ТВ2 на озброєнні ЗСУ, їх можливі втрати та, що суттєво, звідки та як вони діють.

У ЗМІ не публікується жодних фото чи відео «Bayraktar», як це було на початку війни, що унеможливлює локалізацію районів базування дронів та способів їх використання.

На відміну від Азербайджану, який під час останньої війни за звільнення "Нагірного Карабаху" активно поширював у мережі відео з ефектними ударами дронів по вірменській бронетехніці та інших цілях, ЗСУ подають таку інформацію дуже дозовано — з огляду на необхідність збереження в секреті дислокації дронів в умовах переваги агресора. повітрі та загрози ракетних ударів.

Західні експерти припускають, що ЗСУ, ймовірно, використовують «Bayraktar» із заздалегідь підготовлених майданчиків, розташування яких невідоме ворогові. Як відомо, аеродром базування "Bayraktar" росіяни почали атакувати з першого дня відкритого вторгнення 24 лютого.

Ракетні удари було завдано і по військовому аеродрому Кульбакіно поблизу Миколаєва, де також базувалися «Bayraktar». На думку експертів, з початком війни, а можливо навіть раніше, ЗСУ розосередили безпілотники територією країни, головним чином, на майданчиках, де повітряна загроза з боку супротивника мінімальна.

За оцінкою експерта Максиміліана Дури, для атаки цілей у Приазовському регіоні дрони з дальністю дії в 150-300 км (залежно від модифікації) мають стартувати з районів між Харковом та Запоріжжям, тобто зі смуги, де існує безпосередня повітряна загроза з боку росіян.

При цьому оперативний радіус дії дронів вважається не від точки старту, а від найближчої станції управління та контролю чи ретранслятора сигналів.

Станція управління може оперативно змінювати дислокацію та приймати управління дронами від сусідніх станцій вже за умови перебування у повітрі. За експертними оцінками, це дозволяє повністю використати всі можливості "Bayraktar".

Тим більше, що останні мають більшу автономність перебування в повітрі (рекордний показник становить понад 27 годин), тобто можуть долати великі відстані і ще багато годин перебувати в певному районі для пошуку цілей.

Максимальна швидкість дрону становить 222 км/год, а крейсерська (економічна) - 130 км/год, тому теоретично машина здатна подолати відстань навіть понад 1300 км, виконати завдання і потім повернутися на базу.

ЗСУ також користуються тим, що "Bayraktar TB2" не вимагає для старту та посадки довгих стартових смуг; він є повністю автономним при старті, польоті та посадці, маючи три редундантні системи авіоніки, що полегшує роботу операторів.

Bayraktar ТВ2 дуже прості в обслуговуванні, не вимагають спеціальних «стерильних» ангарів та складного обладнання.

Використання «Bayraktar» можливе у двох основних варіантах – розвідувальному та ударному. Насамперед наявність оптоелектронної камери дозволяє використовувати апарати як систему повітряної розвідки великої дальності дії.

"Bayraktar ТВ2" вже продемонстрували свою здатність виявити потрібну ціль за 50 км. і точно навести на неї артилерію.

Це збільшує не тільки ситуаційну поінформованість командування, але й дозволяє коригувати артилерійський вогонь у режимі онлайн, з одночасною оцінкою ефективності стрільби та втрат противника.

Але найбільше відрізняє дрон "Bayraktar ​​ТВ2" його здатність нести на зовнішній підвісці під крилами до 4-х плануючих високоточних бомб MAM-L та MAM-C турецького виробництва.

Вони мають лазерне наведення і застосовуються за принципом "побачив - стріляй" (see-and-shoot). При цьому високоточна зброя вражає виключно вибрані цілі (танк, БТР, гармата тощо), обмежуючи побічні втрати, що є особливо важливим під час боїв в умовах урбанізованої місцевості.

Остання обставина вважається експертами особливо важливою, адже, на відміну від окупантів, українські військові всіляко уникають знищення будинків, інфраструктури тощо, концентруючись виключно на силах агресора.

Bayraktar ТВ2 дозволяє знищувати бронетехніку чи інші об'єкти супротивника, які намагаються ховати серед забудови. Теоретично під час одного бойового вильоту дрон може вразити до 4 цілей, атакуючи їх як одночасно, так і послідовно.

Це може бути відразу кілька бойових машин, наприклад зі складу батареї ППО, як у марші, так і під час зупинки.

За оцінками, якщо припустити, що ЗСУ щодня використовували щонайменше по 3 дрони «Bayraktar ​​ТВ2», то за перші 25 діб війни вони могли знищити до 300 одиниць ворожої техніки. Що важливо, всі атаки відбувалися зненацька, переважно в тилу ворога і, до того ж ретельно вибрані конкретні цілі.

Реальний перелік завдань, що вирішують Bayraktar ТВ2 в умовах війни та районах застосування машин, приховується командуванням української армії. Але це не зменшує пропагандистський вплив на широкий загал, оскільки використання «Bayraktar» так чи інакше вважається безперечно ефективним та болючим для супротивника.

Дуже часто, вважають експерти, операції українського спецназу в тилу ворога з відомих причин подаються як успіх дронів «Bayraktar ​​ТВ2», що сприяє безпечному, прихованому відходу спецназівців з місця операції.

Отже, агресор не розуміє, хто завдає удару в кожному конкретному випадку і перебуває у стані постійної напруги. Адже російські наземні засоби ППО та РЕБ виявилися малоефективними у боротьбі з Bayraktar ТВ2.

За місяць війни, незважаючи на численні пропагандистські заяви агресора про знищення 160 (!) українських БПЛА, лише одного разу вони змогли оприлюднити фото уламків збитого «Bayraktar» - на околицях Харкова (всього були оприлюднені 3 фотографії уламків ТВ2 та жодного відео).

Це означає, що ЗСУ знають та успішно використовують слабкі місця російської ППО, елементи якої швидко самі перетворилися на першочергові цілі «Bayraktar».

Bayraktar ТВ2 здійснюють пуски керованих боєприпасів з безпечної собі відстані, що виключає можливість протидії з боку супротивника (до 8000 м).

Повітряні Сили ЗСУ ретельно підходять до пошуку та вибору цілей для атак, концентруючись на чітко визначених найбільш цінних об'єктах, у тому числі одиничних, що рухаються з великою швидкістю. Насамперед це мобільні пункти управління, ракетні комплекси, вантажівки з боєприпасами, бензовози тощо. У «Bayraktar» велика автономність та виживання.

Вже 27 лютого головнокомандувач ЗС України генерал Валерій Залужний повідомив про успішну атаку на ворожу колону на околицях міста Малин Житомирської області та знищення «Bayraktar» російського ЗРК «Бук».

А 2 березня голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив про знищення «Bayraktar» спільно з артилерією під час нічних атак поблизу Пустовойтівки та Бішкіна 180 одиниць російської бойової техніки та транспортних засобів: ЗРК 9K317 «Бук»-M2, танків, БТРів, вантажів.

Слід також згадати про знищення 10 березня колони російської бронетехніки під Броварами.

Своєю чергою, німецький військовий експерт «Фонду Наука та Політика», відставний полковник Вольфганг Ріхтер оцінює можливості Bayraktar ТВ2 у російсько-українській війні менш оптимістично.

На його думку, невеликої кількості Bayraktar ТВ2, які були у ЗСУ на початку вторгнення, для застосування одразу на чотирьох напрямках наступу агресора було просто недостатньо. До того ж, вважає він, невідомо, скільки дронів Bayraktar ТВ2 агресор міг знищити на аеродромах під час першого удару вранці 24 лютого.

За експертними оцінками, Україна після 2019 року придбала у Туреччини щонайменше від 12 до 20 «Bayraktar», запасних частин та боєприпасів, а напередодні повномасштабного вторгнення замовила ще 16 машин.

Завдяки цьому, за даними Товариства Турецьких Експортерів, експорт озброєння до України у січні-лютому 2022 року збільшився у 55 разів.

При цьому, як повідомляє ресурс Al-Monitor, Анкара надає для Києва 30% знижку на кожен Bayraktar ТВ2. 2 березня МЗС України повідомило про придбання додаткової партії дронів Bayraktar ТВ2, без уточнення кількості, а також боєприпасів для них.

Убогі офіційні повідомлення про придбання дронів, їх кількість та ін. не дозволяють ворогові правильно оцінювати потенціал ЗСУ у цій сфері, тобто, скільки дронів, де, коли і з якою інтенсивністю може бути задіяно.

Експерти вважають, що незважаючи на неодноразові ракетні атаки Василькова, де розташований центр технічного обслуговування Bayraktar ТВ2 та підготовки екіпажів, за місяць бойових дій українська сторона встигла підготувати необхідну кількість операторів Bayraktar ТВ2, що дозволяє постійно тримати над полем бою одразу кілька озброєних «Bayraktar».

Турецькі дрони з успіхом компенсують ЗСУ нестачу бойових вертольотів та штурмової авіації, хоча вони не несуть такої кількості озброєння. Тим не менш, вони суттєво ускладнюють життя загарбникам на фронті та в тилу.

Наявність постійної загрози дронів негативно впливає на психологічний стан окупантів, які постійно чекають удару з повітря («чую дрон, та не знаю, де він»).

Проблемою для московитів також є необхідність пересуватися територією України дорогами з твердим покриттям, що часто супроводжується зупинками колон у багатокілометрових пробках.

Тому українське командування постійно володіє даними, де і коли перебуває противник. Але проблемою є безліч цілей, які неможливо знищити відразу.

Так, на початку повномасштабного вторгнення лише на підступах до Києва у складі ворожих колон одночасно рухалися не менше 2000 одиниць броньованої та іншої техніки.

Проблеми російська армія відчуває і в обороні. Як це не дивно, оприлюднені МО московії відео свідчать, що московити так і не винесли уроки з війни за "Нагірний Карабах" і продовжують ховати свою бронетехніку та артилерійські системи у земляних капонірах, які чітко видно з повітря.

Польський експерт генерал у відставці Мечислав Бенік, колишній заступник начальника стратегічного командування НАТО, вважає, що використання БПЛА також сприяє іншим бойовим успіхам ЗСУ.

Зокрема, йдеться про численні випадки знищення українськими військовими московитських штабів, загибель генералів та інших вищих командирів, що можна пояснити якісною розвідкою та здатністю дронів виявляти локації з підвищеним електромагнітним випромінюванням, що характерно саме для штабів та пунктів управління військами.

Далі такі цілі атакувалися дронами та, залежно від обстановки, українськими ССО.

Генерал Бенік зазначає, що самі по собі дрони воєн не виграють і ще довго не зможуть вигравати. Головне у цій справі – відповідне використання безпілотників у рамках загальної операційної системи – для здійснення розвідки, цілевказівки, коригування вогню артилерії тощо.

Крім того, дрони і самі можуть завдавати точкових ударів високоточною зброєю. Західні експерти в цілому поки що не мають однозначної думки щодо того, чи здатні сучасні дрони виграти війну.

Проте вже ясно, що безпілотники впливають на перебіг сучасної війни та прикладом цього вважається російсько-українська війна. Особливо, коли українська армія знищує живу силу та техніку супротивника такими високими темпами.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Війна
А де мільйон дронів Зеленського?
05 квітня, 16:21
Світ
Пхеньян допомагає Москві коїти геноцид українців, надаючи різне озброєння. Своєю чергою, Сеул готовий надавати все необхідне Києву.
27 березня, 19:45
Політика
Анналена Бербок хоче обійти перепону в особі федерального канцлера. Наляканий компроматом у Москві Олаф Шольц допомагає РФ перемогти.
17 березня, 20:57
Економіка
Київ самотужки не здатен відродити власну оборонну промисловість. Десятиліття шкідництва, грабунку і корупції не минають без наслідків.
17 березня, 11:15
Війна
Цю інформацію підтверджують західні військові аналітики.
09 березня, 18:06
Опінії
Не те, що якийсь паяц з московських підмостків.
08 березня, 10:39