Уроки Пекіна: як Китай «десакралізує» монополії США

Уперше Вашингтон поклав заходи експортного контролю на переговорний стіл торговельної угоди з Пекіном.
США зняли частину своїх обмежень у межах експортного контролю на постачання в Китай обладнання для виробництва чипів. Пекін у відповідь мав усунути зволікання з постачанням рідкісноземельних металів до США.
Чому це велика перемога для КНР:
-
Американський експортний контроль тепер не про загрозу постачань для національної безпеки, а про торговельні переговори та політику. Пекін багато років намагався й нарешті зміг «десакралізувати» його.
-
Використання США заходів експортного контролю як розмінної монети в переговорах про тарифи підриває можливості американських чиновників переконувати інші країни в необхідності їх дотримання.
-
Добившись успіху один раз, Пекін продовжить розкладати інші заходи експортного контролю, що йому заважають, висуваючи на переговорах вимоги про послаблення одного за одним. Ну, і рідкісноземельні — безпрограшна карта в руках Пекіна. Розгерметизувавши з їхньою допомогою американський експортний контроль, Пекін на цьому не зупиниться. Навколо ще купа різних інших поступок в інших сферах, які КНР хотіла б отримати від Трампа.
Включення Вашингтоном умов про дотримання заходів експортного контролю в торговельні угоди зі Сполученим Королівством та В’єтнамом, звичайно, хороше рішення. Ще краще, коли подібні умови з’являться в угодах із ЄС, Індією та іншими країнами.
Проте зобов’язання на папері та реальне їхнє дотримання — дуже далекі одне від одного, коли виконання не забезпечено фаховою командою та спільним розумінням цінності цих заходів.