В Австрії медики вперше установили біонічний протез птахові

16.06.2021, 17:10
В Австрії медики вперше установили біонічний протез птахові

Вчені з Медичного університету Відня першими у світі встановили біонічну кінцівку птахові

Гриф-ягнятник Мія завдяки протезу отримала друге життя.

Про це йдеться в публікації Scientific Reports, передає пресслужба Медичного університету Відня.

У публікації зазначається, що самці грифа-ягнятника, на ім'я Мія встановили внутрішньокістковий протез на лапу, який дозволив їй відновити попередню рухливість.

Науковці пояснили, що великі хижі птахи, як-от грифи, мають швидко пересуватися й хапати здобич своїми лапами, аби не померти від голоду. Втрата чи навіть поранення кінцівки для них може обернутися виснаженням та зрештою смертю.

Лапи таких птахів повинні витримувати навантаження після приземлення з великої висоти, а тому обійтися звичайним протезом у таких випадках неможливо.

До Медичного університету Відня звернулися із заказника для хижих птахів та рептилій міста Харингзее з проханням допомогти однорічній самці грифа-ягнятника Мії, якій довелося ампутувати праву лапу: під час звивання гнізда Мія перетиснула її вовною, й лапа відмерла.

Після огляду фахівці вирішили створити спеціальний біонічний протез. Такі протези вже раніше встановлювали людям, але досі ніколи — птахам.

Схема біонічного протеза
Схема біонічного протеза

Біонічний імплантат було встановлено за технікою остеоінтеграції, або приєднання протеза безпосередньо до кістки. Операцію проводили в кілька етапів. Спершу завдяки остеотомії у кістці просвердлили отвір, у який потім вставили імплантат. Далі на нього одягли протез, що сполучається з імплантатом через шарнір. Сам протез вкритий кількома шарами м’якого і в’язкого матеріалу, щоб не викликати тертя й витримувати навантаження на лапу.

Після операції Мію відвезли на реабілітацію назад до Харингзее.

Птаха спробувала літати через три тижні після операції, а протез уже через шість тижнів мав витримувати максимальне навантаження. Сьогодні гриф-ягнятник може знову приземлятися й ходити на обидві ноги, — розповів лікар Оскар Азманн.
вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Сон чорніючий, горицвіт весняний, шафран сітчастий, ковила волосиста і пірчаста. Ця флора не перебуває під охороною держави на Полтавщині.
06 грудня, 08:28
Політика
WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу заповідання пралісів
26 листопада, 11:42
Полтава
Дуже рідкісні квітки-брандушки та тюльпан дубравний знаходиться на південному сході Полтавського краю. Ця флора потребує захисту держави.
15 листопада, 14:54
Полтава
Земельні ділянки незайманого степову потребують захисту держави від втручання сільгоспвиробників і забудовників. Полтавщина показує приклад.
31 жовтня, 08:24
Полтава
В околицях села Малий Бакай знайдено ділянки із червонокнижною ковилою. Природоохоронці планують створити захищену законом зону.
13 жовтня, 19:58
Життя
Раніше невідомі організми розвивалися всередині кам'яної породи. Це найдавніші мікробіоми, виявлені у відкладеннях на Півдні Африки.
11 жовтня, 21:43