В цей день народився Юрій Кнорозов — Українець, який розшифрував писемність майя

ІСТОРІЯ
19.11.2021, 20:28
Юрій Кнорозов
Юрій Кнорозов
Фото: Соціальні мережі

Повний переклад ієрогліфічних рукописів майя був опублікований 1975 році.

Цього дня на Харківщині народився ЮРІЙ КНОРОЗОВ (19 листопада 1922, Південне на Харківщині — 31 березня 1999, СПб) — засновник радянської школи майяністики, передає Diaspora.ua.

Саме він у середині минулого століття відіграв провідну роль у розшифровці писемності стародавньої цивілізації.

Зважаючи, що він  народився та здобув освіту в Україні, доцільним буде згадати про його внесок у світову майяністику з нагоди дня його народження.

До лютого 1943 року Юрій Кнорозов жив у рідному Південному поблизу Харкова (тепер у його будинку мешкає його небіж із родиною), закінчив два курси істфаку у Харкові.

Потім він з матір'ю перебрався до Москви, де продовжив навчання на історичному факультеті МДУ, спеціалізувався в єгиптології.

Звідти в 1944 році його мобілізували до армії, він служив телефоністом артилерійського полку.

Після закінчення війни за легендою у нього в руках опинилися дві книги з бібліотеки Берліна — збірник рукописів майя та щоденники іспанського єпископа, який намагався латинськими літерами записати звучання індіанських символів.

Багато дослідників до Кнорозова намагалися дешифрувати систему письма майя на підставі «Алфавіту де Ланди», але їм це не вдалося.

Однак талановитий вчений з Харкова вже у 1947 р. оприлюднив кандидатську дисертацію, присвячену «абетці де Ланди», складеній в XVI столітті.

 Кнорозов вивчив джерела, систематизував 355 ієрогліфів і віднайшов правильний спосіб прочитання.

Він склав каталог ієрогліфів майя (опублікований 1999 р. в Мексиці в трьох томах) і до 1952 р. зміг встановити фонетичне читання деяких з них.

Блискучий захист докторської дисертації по цій темі став науковою та культурною сенсацією не лише в СРСР, а й у світі.

Метод Ю.Кнорозова дозволив дослідникам з різних країн розшифрувати більшу частину відомих текстів майя.

У 1963 р. вийшла його узагальнююча монографія «Писемність індіанців майя» з каталогом ієрогліфів та словником.

Повний переклад ієрогліфічних рукописів майя був опублікований 1975 р., за що вчений був удостоєний Державної премії СРСР.

Загалом коло наукових інтересів Ю.Кнорозова було широке — від дешифрування древніх систем письма, лінгвістики та семіотики, до заселення Америки, археоастрономії, шаманізму, еволюції мозку та теорії колективу.

Вперше і востаннє побувати на землі майя вченому вдалося лише в 1990 році, на запрошення президента Гватемали, який нагородив його Великою золотою медаллю. 

У 1995 р. Кнорозов був нагороджений орденом Ацтекського орла, який вручається урядом Мексики іноземним громадянам за виняткові заслуги.

На церемонії вчений сказав: «Серцем я завжди лишаюся мексиканцем».

Тож не дарма відвідувачів музею майя у Мериді (Мексика) зустрічає 3-метровий монумент із зображенням харків'янина Юрія Кнорозова з кішкою Асею на руках (незмінною помічницею вченого).

В цей день народився Юрій Кнорозов — Українець, який розшифрував писемність майя_1

Пам'ятник дешифрувальнику писемності майя там було відкрито 11 березня 2018 року.

В цей день народився Юрій Кнорозов — Українець, який розшифрував писемність майя_3

Цікаво, що ще раніше, у 2012 році, пам'ятник Кнорозову (теж з кішкою на руках) було встановлено у Канкуні.

Але там він довго не простояв і був викрадений мисливцями за металом.

Насамкінець зацитуємо провідного українського вченого-майяніста Юрія Полюховича, який вивчав біографію Ю.Кнорозова: "Коли до нього приїзжали земляки, він говорив: «А, рідна Україна, рідна мова, як я скучив за нею»...
 
 
 
Читайте також:
Життя
Яскравий тому приклад — населення таких країн, як РФ, КНР, КНДР, ФРН і США. Там минуле нерозривно пов'язано із пропагандою сьогодення.
вчора, 08:20
Історія
Ви напевно чули безліч теорій про піраміди. Що це — гробниця фараона, або збудована культова споруда представниками позаземної цивілізації.
27 березня, 21:33
Історія
Три десятиліття відновленої незалежності не посприяли появі чіткого та узагальненого уявлення про те, що ж таке українська історія.
25 березня, 20:22
Світ
Астрономи закликали захистити кілька місць на Місяці для наукових досліджень.
25 березня, 16:35
Життя
Участь в експерименті взяли майже 100 тисяч людей віком від 18 до 30 років. Їм демонстрували порноролики для з'ясування сексуального потягу.
24 березня, 11:15
Історія
Московитська історіографія від часів своєї появи за Єкатєріни II масштабно переписувала минуле України. Дісталося і степовим кочовикам.
21 березня, 20:15