Вчені попереджають про втрату льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії

15 лютого, 16:40
Вчені попереджають про втрату льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії

Населення прибережних районів у всьому світі вже готується до підвищення рівня моря

Дослідження, опубліковане 14 лютого у Nature Communications, проведене міжнародною групою вчених, показує, що безповоротна втрата льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії та відповідне швидке прискорення підвищення рівня моря можуть бути неминучими, якщо глобальні зміни температури не будуть здійснені.

Населення прибережних районів у всьому світі вже готується до підвищення рівня моря.

Однак планування контрзаходів для запобігання затопленням та іншим збиткам було надзвичайно складним, оскільки останні прогнози кліматичної моделі, представлені в 6-му звіті про оцінку Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), не збігаються з тим, як швидко основні льодовикові покриви реагуватимуть на глобальне потепління.

Танення льодовикових щитів потенційно є найбільшим фактором зміни рівня моря, і історично його найважче передбачити, оскільки фізика, яка керує їхньою поведінкою, як відомо, складна.

«Комп’ютерні моделі, які моделюють динаміку льодовикових щитів у Гренландії та Антарктиді, часто не враховують той факт, що танення льодовикового щита вплине на процеси в океані, які, своєю чергою, можуть позначитися на льодовиковому щиті та атмосфері», — говорить Джун Янг Парк, аспірант Центру фізики клімату IBS і Національного університету Пусан, Пусан, Південна Корея, і перший автор дослідження.

Використовуючи нову комп’ютерну модель, яка вперше фіксує взаємозв’язок між льодовими щитами, айсбергами, океаном і атмосферою, команда дослідників клімату виявила, що ефекту льодовикового щита/рівня моря можна запобігти, лише якщо світ досягне чистих нульових викидів вуглецю до 2060 року.

«Якщо ми не досягнемо цієї мети щодо викидів, то, згідно з нашими розрахунками, крижані покриви розпадуться і будуть танути прискореними темпами. Якщо ми не вживемо жодних заходів, відступаючий крижаний покрив продовжуватиме підвищувати рівень моря принаймні на 100 см протягом наступних 130 років. Це було б на додаток до інших внесків, таких як теплове розширення океанської води», — говорить професор Аксель Тіммерманн, співавтор дослідження та директор Центру фізики клімату IBS.

Крижані покриви реагують на потепління в атмосфері та океані з запізненням і часто непередбачуваним чином.

Раніше вчені наголошували на важливості танення підповерхневого океану як ключового процесу, який може спровокувати руйнівні ефекти в основних морських крижаних щитах Антарктиди.

«Однак, згідно з новим суперкомп’ютерним моделюванням, ефективність цих процесів, можливо, була переоцінена в останніх дослідженнях», — каже професор Джун І Лі з Центру фізики клімату IBS і Національного університету Пусана та співавтор дослідження.

«Ми бачимо, що зміни морського льоду та атмосферної циркуляції навколо Антарктиди також відіграють вирішальну роль у контролі танення крижаного покриву, що впливає на глобальні прогнози рівня моря», — додає вона.

Дослідження підкреслює необхідність розробки більш складних моделей земної системи, які фіксують різні компоненти клімату, а також їх взаємодію.

Крім того, необхідні нові програми спостереження, щоб обмежити представлення фізичних процесів у моделях земної системи, особливо з високоактивних регіонів, таких як льодовик Пайн-Айленд в Антарктиді.

Джерело

Читайте також:
Життя
Виверження вулкана спровокувало порушення супутникового зв’язку
24 травня, 08:05
Життя
Деякі істоти на Землі можуть похвалитися неймовірно довгою тривалістю життя, яке набагато перевищує середнє життя людини.
03 травня, 10:01
Кримінал
Китайський сюзерен вимагає від свого російського васала ресурси, які нескінченним потоком мають постачатися до Піднебесної.
12 квітня, 17:54
Політика
Міндовкілля погодило знищення території, яку збиралось заповідати!
31 березня, 18:26
Полтава
На тлі спротиву російській воєнній агресії у тилових містах України не припиняється нищення навколишнього середовища.
20 березня, 21:09
Життя
Нещодавно голова Держлісагентства оголосив про намір збудувати 500 кілометрів нових лісових доріг.
16 березня, 20:05