Вчені попереджають про втрату льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії

15.02.2023, 16:40
Вчені попереджають про втрату льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії

Населення прибережних районів у всьому світі вже готується до підвищення рівня моря

Дослідження, опубліковане 14 лютого у Nature Communications, проведене міжнародною групою вчених, показує, що безповоротна втрата льодовикових покривів Західної Антарктики та Гренландії та відповідне швидке прискорення підвищення рівня моря можуть бути неминучими, якщо глобальні зміни температури не будуть здійснені.

Населення прибережних районів у всьому світі вже готується до підвищення рівня моря.

Однак планування контрзаходів для запобігання затопленням та іншим збиткам було надзвичайно складним, оскільки останні прогнози кліматичної моделі, представлені в 6-му звіті про оцінку Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), не збігаються з тим, як швидко основні льодовикові покриви реагуватимуть на глобальне потепління.

Танення льодовикових щитів потенційно є найбільшим фактором зміни рівня моря, і історично його найважче передбачити, оскільки фізика, яка керує їхньою поведінкою, як відомо, складна.

«Комп’ютерні моделі, які моделюють динаміку льодовикових щитів у Гренландії та Антарктиді, часто не враховують той факт, що танення льодовикового щита вплине на процеси в океані, які, своєю чергою, можуть позначитися на льодовиковому щиті та атмосфері», — говорить Джун Янг Парк, аспірант Центру фізики клімату IBS і Національного університету Пусан, Пусан, Південна Корея, і перший автор дослідження.

Використовуючи нову комп’ютерну модель, яка вперше фіксує взаємозв’язок між льодовими щитами, айсбергами, океаном і атмосферою, команда дослідників клімату виявила, що ефекту льодовикового щита/рівня моря можна запобігти, лише якщо світ досягне чистих нульових викидів вуглецю до 2060 року.

«Якщо ми не досягнемо цієї мети щодо викидів, то, згідно з нашими розрахунками, крижані покриви розпадуться і будуть танути прискореними темпами. Якщо ми не вживемо жодних заходів, відступаючий крижаний покрив продовжуватиме підвищувати рівень моря принаймні на 100 см протягом наступних 130 років. Це було б на додаток до інших внесків, таких як теплове розширення океанської води», — говорить професор Аксель Тіммерманн, співавтор дослідження та директор Центру фізики клімату IBS.

Крижані покриви реагують на потепління в атмосфері та океані з запізненням і часто непередбачуваним чином.

Раніше вчені наголошували на важливості танення підповерхневого океану як ключового процесу, який може спровокувати руйнівні ефекти в основних морських крижаних щитах Антарктиди.

«Однак, згідно з новим суперкомп’ютерним моделюванням, ефективність цих процесів, можливо, була переоцінена в останніх дослідженнях», — каже професор Джун І Лі з Центру фізики клімату IBS і Національного університету Пусана та співавтор дослідження.

«Ми бачимо, що зміни морського льоду та атмосферної циркуляції навколо Антарктиди також відіграють вирішальну роль у контролі танення крижаного покриву, що впливає на глобальні прогнози рівня моря», — додає вона.

Дослідження підкреслює необхідність розробки більш складних моделей земної системи, які фіксують різні компоненти клімату, а також їх взаємодію.

Крім того, необхідні нові програми спостереження, щоб обмежити представлення фізичних процесів у моделях земної системи, особливо з високоактивних регіонів, таких як льодовик Пайн-Айленд в Антарктиді.

Джерело

Читайте також:
Політика
Обласна рада дозволила створити нові об'єкти для охорони червонокнижних рослин. На Полтавщині про подібний крок годі й мріяти.
29.12.2024, 11:45
Полтава
Пам'ятка природи «Пагорби на Рудці» невдовзі постане на теренах Полтавщини. Вона покликана зберегти у первісному стані рідкісні рослини.
25.12.2024, 13:45
Полтава
Сон чорніючий, горицвіт весняний, шафран сітчастий, ковила волосиста і пірчаста. Ця флора не перебуває під охороною держави на Полтавщині.
06.12.2024, 08:28
Політика
WWF-Україна закликає ДП «Ліси України» припинити блокування процесу заповідання пралісів
26.11.2024, 11:42
Полтава
Дуже рідкісні квітки-брандушки та тюльпан дубравний знаходиться на південному сході Полтавського краю. Ця флора потребує захисту держави.
15.11.2024, 14:54
Полтава
Земельні ділянки незайманого степову потребують захисту держави від втручання сільгоспвиробників і забудовників. Полтавщина показує приклад.
31.10.2024, 08:24