Вчені відродили «мозок» покійного композитора

Тепер він створює музику в режимі реального часу.
Група художників та нейробіолог «відродили» американського композитора Елвіна Люсьєра, який помер 2021 року. «Мінімозок» створений із його лейкоцитів, подає імпульси, які перетворюються на музику.
Про це пише Guardian.
Проєкт Revivification («Відродження») почали втілювати ще 2020 року, й Елвін Люсьєр став ідеальним кандидатом. Він відомий як один із «гігантів» експериментальної музики XX століття. Зокрема, 1965 року Люсьєр став першим художником, який використовував мозкові хвилі для створення живого звуку.
Команда митців разом із нейробіологом Стюартом Годжеттсом сконтактували з Люсьєром у 2018 році. Але лише 2020-го, коли йому було 89 років і він страждав від хвороби Паркінсона, композитор погодився здати свою кров для експериментального проєкту.
Кров надіслали до Гарвардської медичної школи, де його лейкоцити були перепрограмовані на стовбурові клітини. Потім команда вчених трансформувала ці клітини в церебральні органоїди: тривимірні структури, які нагадують людський мозок, що розвивається. Цей «мінімозок» подає нейронні сигнали, які автори проєкту перетворюють на звук.
Органоїди Люсьєра були вирощені на тонкій сітці із 64 електродів, розроблених спільно з німецьким біоінженером, що дозволило вловлювати нейронні сигнали з кількох шарів. Автори адаптували платформу з відкритим вихідним кодом для інтерпретації цієї діяльності й генерування звуку.
Для цього художники створили скульптурний об’єкт із 20 великих параболічних латунних пластин, за кожною пластиною приховано перетворювач і молоток, які реагують на нейронні сигнали, заповнюючи простір звуком.
Автори розповіли, що під час пандемії COVID-19 зідзвонювалися з Люсьєром через Zoom що два тижні, доки він не помер 2021 року. Коли його здоров’я погіршилося, він говорив уривками й пошепки. Його слова часто передавав його помічник, але композитор залишався «керівною силою» проєкту.
«Ми були як студенти, які вчаться у професора. Він мав таку здатність відрізати все зайве й доходити до суті того, що він собі уявляв», — розповів Натан Томпсон, художник та автор проєкту.
У перших розмовах Люсьєр пропонував такі фантастичні ідеї, як відправлення звукових хвиль на Місяць. Але музикант і команда зрештою погодили перформанс, який перегукується з його захопленням нейронними сигналами, акустикою та простором.
Автори висловили думку, що органоїди Люсьєра не просто виробляють звук, а й також його сприймають. Мікрофони в галереї вловлюють навколишній шум — людські голоси й резонансні тони пластин — і ці аудіодані перетворюються на електричні сигнали та надсилаються назад.
«Нам дуже цікаво знати, чи органоїд зміниться або навчиться із часом», — каже художник Гай Бен-Арі.
Guardian зазначає, що проєкт порушує актуальні етичні й філософські питання про біологію, штучний інтелект та авторство. Але, за словами команди Revivification, їхній проєкт — це насамперед мистецтво, а потім наука.