«Я пручатися не буду» - голова НБУ про своє можливе звільнення, курс долара і «план Ч»

ЕКОНОМІКА
10.11.2014, 11:48
«Я пручатися не буду» - голова НБУ про своє можливе звільнення, курс долара і «план Ч»

Минулого тижня для українців було великим потрясінням падіння гривні після кількох тижнів намагань утримати фіксований курс на тлі бурхливого розквіту "чорного" ринку. Несподівано для багатьох Нацбанк відпустив гривню у вільне плавання.

Починаючи з минулої середи, національна валюта втрачала щодня: опинившись уже на позначці 15 гривень за долар.

Такий курс українські експерти вже передбачали - іще торік, за два місяці до Майдану. Однак, зараз ті, хто віщував тоді, прогнозів уникають.

Та все-таки журналістам «ТСН. Тижня» вдалося взяти ексклюзивне інтерв’ю в голови НБУ Валерії Гонтаревої.

Головний банкір країни заперечила, що була близька до звільнення.

"Я близька до відставки не була. Мене президент запропонував на цю посаду. Якщо президент мені запропонує піти з цієї посади, я пручатися не буду", - наголосила Гонтарева.

"Наша країна більше не буде жити за фіксованим курсом (долара). Спочатку був курс стрибками: 1,7, потім був 5, потім 8, потім 12. Уся наша колишня історія показала, що це не призводить нашу країну ні до економічного зростання, ні до стабільності фінансової системи. Ще в квітні, коли наша країна підписувала меморандум з МВФ, ми заявили, що курсоутворення у нас буде гнучке. Що було потім, ви всі знаєте - курс досяг 11,70. Курс став збалансованим. Далі ми не збиралися штучно фіксувати курс. Потім почалися активні військові дії. І коли на початку вересня ситуація почала розвиватися катастрофічно і противник почав знищувати нашу інфраструктуру, ми вирішили ситуацію поміняти. Спробували відпускати курс і шукати нову для нього рівноважну ситуацію", - пояснила Гонтарева.

Голова НБУ хвалиться, що після цього замість прогнозованих 5% падіння ВВП склало 3,5%.

"Далі - навіть у зоні АТО почала працювати промисловість. Наші експортери вже починають працювати навіть у цій зоні. Це і Єнакіївський метзавод, і "Донецьксталь". Більш того, всі наші найбільші метзаводи збільшили свою продукцію", - уточнила Гонтарева.

Крім того, голова НБУ хоче, аби законодавчо закріпили норму, яка забороняє достроково знімати строкові депозити. Таким чином сподівається укріпити банківську систему.

"Перше завдання, що стоїть перед НБУ, - ми розчищаємо банківську систему. Людям все-рівно, що ми робимо. А ось розчисткою ми займаємося вже сьогодні. Ми прибираємо банки, які займаються "відмиванням". Вивели з ринку 26 банків, які були неплатоспроможними", - наголосила Гонтарева.

Вона також зазначила, що існує так званий "план Ч" на випадок початку масштабних військових дій, але не захотіла його обговорювати.

Читайте також:
Під час засідання Кабінету міністрів було вирішено розподілити 4 мільярди гривень державної підтримки аграріїв на 2020 рік.
09:25
Фірма дружини Андрія Фаворова виграла тендер із імовірно завищеними цінами.
вчора, 11:13
Упродовж 2019 року виробниками виноматеріалів булу випродукувано 9,8 мільйонів декалітрів для вин і бренді.
17 лютого, 08:55
Консерватори не лише зупинили приватизацію, але й розпочали створення нових держпідприємств.
13 лютого, 07:54
Законопроєктом закріплюється формування вартості газу в залежності від обсягу споживання.
11 лютого, 12:15