Після 24 лютого 2022 року громадяни Фінляндії поповнили волонтерські організації в Україні. Деякі навчають наших захисників бити окупантів.
Відповідний репортаж із Запорізького напрямку Південного фронту підготували й оприлюднили журналісти одного з провідних видань північноєвропейської республіки Ilta-Sanomat. З'ясувалося, що бойовою та домедичною підготовкою займаються кадрові резервісти Сил оборони Фінляндії.
Одне фінське ім'я майже постійно на вустах українських воїнів. Яркко Мякінен, який колись служив у Миротворчих силах ООН, замислився про те, як найкраще допомогти Україні протистояти у боротьбі проти до зубів озброєнішій та ресурснішій росії.
«Я вагався, йти на фронт, щоби запропонувати ще один ствол, чи стати кориснішим, якщо поділиться своїми вміннями та навичками. Зупинився на другому варіанті. Я відчував, що можу зробити щось більше, навчаючи українські війська, ніж воюючи на фронті, де можу загинути. І ще один фактор вплинув на мої роздуми: якщо ви підете на фронт і там помрете, в якийсь момент на фінському фронті, про який торочить путін, може бути на одного оборонця менше», — розповідає Яркко Мякінен.
Військові тренери з Фінляндії працюють в Україні майже від моменту російського повномасштабного вторгнення, з-поміж них і 45-річний резервіст Антті Рютіваара. Спільно із земляком Яркко Мякіненом, вони допомагають українським фронтовикам вивчати досвід фінляндського війська, починаючи з 1939-го року до нині.
Найбільшою групою фінських волонтерів, яка вишколює солдатів і офіцерів із лав Сил оборони Україні, — є організація «Lion Defense Team», котра налічує близько 30 осіб. Щомісяця вони змінюють своє місце розташування, роз'їжджаючи між полігонами та фронтом, де і навчають наших воїнів не за так званими «стандартами НАТО».
«Освіта — це наш головний чинник. Якщо людина навчилася застосовувати наші практики у складній ситуації бою, вважайте, що наша справа не була марною. Крім того, ми збираємо кошти на придбання необхідних для української армії речей: дронів, термосканерів, оптичних засобів, які тут важче дістати. Ми також стежимо за тим, щоби наші подарунки фронтовикам потрапили туди, куди найважливіше. Таким чином ми теж демонструємо підтримку Фінляндії», — пояснив Антті Рютіваара.
Для «Lion Defense Team» усе почалося з контактів з литовськими колегами, які запросили фінів допомогти вишколювати українських бійців торік весною. Після кількох поїздок за власні кошти група вирішила заснувати й офіційно зареєструвати у Гельсинкі організацію для покриття витрат, а також отримання благодійних внесків.
«Ні добових, ні зарплати ми тут нікому не виплачуємо. Але ж наша мета не ґешефт... Коли ми вперше опинилися в Україні, то нас доставили на Яворівський полігон. Там ми готували свою першу ватагу військовиків, які не нюхали пороху. Згодом українське командування дозволило нам вишколювати й тих, хто вже повоював на фронті, зокрема у таких пекельних місцях, як Бахмут. Окрім того, ми проводимо медичне навчання на основі методик, запроваджених у Силах оборони Фінляндії», — додав Яркко Мякінен.
Не забувають фінляндські волонтери й про психічне здоров'я наших захисників. Особливо це стосується травмованих солдатів, або тих, у кого після тяжких боїв ампутовані кінцівки, проте вони вирішили повернутися у стрій до перемоги над ресурсною федерацією московією.
«Знаєте, що гріє серце? Ми відчуваємо всім своїм нутром, що українці цінують нашу роботу. Жорсткі солдати не завжди говорять про це вголос, але навряд чи інакше нас викликали б раз за разом для проведення вишколів. Українці теж знають, що фіни успішно воювали проти росіян, скажімо згадують відомого із часів Зимової війни (1939-1940) снайпера Симо Гяюгя. Нас це надихає. Глибоко у душі ми відчуваємо взаємну повагу до незламних українців», — висновує Антті Рютіваара.
Раніше медіаагенція «Останній Бастіон» повідомляла читачам, як Фінляндія взялася збільшувати виробництво боєприпасів для надання Україні. Намір Гельсинкі полягає в тому, щоби підтримати Київ ще сильніше, ніж зараз на тлі зростання російської воєнної загрози.