Британське видання Times з’ясувало, як колишній очільник Служби безпеки в Криму Олег Кулініч проник до команди президента Володимира Зеленського у 2019 році.
За кілька кварталів від офісу прем’єр-міністра Росії, за модною московською адресою, розташований офісний комплекс із закритим доступом.
Він знаходиться на північному березі Москви-ріки, прямо навпроти сталінської висотки — готелю «Україна» — і за кілька хвилин від одного з найвідоміших українських ресторанів Москви. Але це не єдині українські зв’язки в цьому районі.
Усередині комплексу за адресою Краснопресненська, 12 знаходиться штаб-квартира міжнародної шпигунської мережі, яка проникла у вищі ешелони влади уряду президента Зеленського.
Операцією керує Володимир Сівкович — сивий бізнесмен із пишними вусами, який колись був заступником голови Ради національної безпеки України. Він утік із Києва десять років тому, коли його звинуватили в наказі стріляти по протестувальниках під час Євромайдану 2014 року, внаслідок якого було повалено проросійський режим, якому він служив.
Сьогодні, за словами української влади, Сівкович працює на ФСБ — головну російську спецслужбу, що є наступницею радянського КДБ. Україна стверджує, що він створив мережу російських агентів в Україні, Великій Британії та США, щоб повернути Київ під контроль Кремля.
«Один із цих агентів, якого вважають найціннішим у Сівковича, зараз судять за держзраду за закритими дверима в Києві, за 800 кілометрів на південний захід».
Олег Кулініч зробив блискучу кар’єру в Службі безпеки України (СБУ), піднявшись до звання старшого командира та ставши довіреним радником глави політичної партії Зеленського.
«Кулініч був найціннішим агентом ФСБ у Україні», — заявив високопосадовець української контррозвідки. «Його діяльність можна порівняти з діяльністю Кіма Філбі, який зруйнував британську розвідку зсередини. Його посада дозволяла йому отримувати доступ до секретних даних про обороноздатність України».
Вперше The Sunday Times вдалося отримати докази їхньої передбачуваної діяльності, засновані на великій кількості повідомлень, наданих американським джерелом, документах, вилучених з комп’ютера в Москві, розмовах з колишніми чиновниками адміністрації Зеленського, звітах про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, і матеріалах судового процесу.
Ці докази свідчать, що російські агенти змогли отримати доступ до передвиборчого штабу Зеленського та після його перемоги проштовхнути Кулініча на ключову посаду керівника кримського управління СБУ. Це дало йому ідеальне положення для оцінки готовності України до можливого вторгнення Росії — і її саботажу.
Американський юрист і «компромат»
У квітні 2018 року американський адвокат з білим волоссям прогулювався Віднем, прямуючи на зустріч із VIP-клієнтом, заради якого він прилетів із Лос-Анджелеса. Маркус Коен був саме тим, кого шукав Володимир Сівкович — красномовним і переконливим.
Сівкович зв’язався з ним ще рік тому з нібито легітимним запитом: дізнатися у правоохоронних органах США про антикорупційні розслідування щодо нього та його соратників у Москві, щоб укласти угоди про визнання вини та уникнути переслідування.
Проте інші юристи фірми почали підозрювати, що Коен насправді збирає компромат на осіб, яких не мав права представляти. Доказів цього не було, але він залишив фірму.
У серпні 2018 року Коен знову зустрівся із Сівковичем у Відні — цього разу разом із Кулінічем. Коен отримав звіт, який він замовив про українського антикорупційного прокурора, чия діяльність заважала Кремлю скуповувати вплив в Україні.
Він передав цей звіт Сівковичу та Кулінічу.
У повідомленні до фінансового консультанта Коен написав:
«Зараз я сиджу з "колишнім" генералом КДБ і командиром СБУ. Вони вражені підсумками».
Сівкович був резервним генералом КДБ. Те, що Коен взяв слово «колишній» у лапки, натякає, що він підозрював: перед ним — чинний російський агент.
Проникнення в команду Зеленського
Поки Коен і Сівкович зміцнювали свої зв’язки, на політичну арену України виходив молодий телеведучий.
Передвиборча кампанія Зеленського 2019 року поєднала антикорупційні гасла з обіцянками миру з путіним. Його команда боролася з чинним президентом Порошенком, а будь-які досвідчені помічники були бажаними, без особливої перевірки.
Коен представив Кулініча як експерта, готового допомагати на волонтерських засадах. Той був радником урядовців і мав зв’язки в атомній енергетиці, що підвищувало його авторитет.
Згідно з документами, які бачив The Sunday Times, у березні 2019 року компанія Global Analytica отримала $185 250 для забезпечення особистої безпеки Зеленського, включаючи «кібербезпеку» та сім захищених смартфонів.
Ніхто не звернув уваги, що фірма була зареєстрована лише місяць тому.
Довгостроковий кріт
Після перемоги Зеленського його друг Іван Баканов очолив СБУ. Коен, за його словами, витратив $70 000 на лобістів у Вашингтоні, а Кулініч допомагав йому.
У 2020 році Кулініча призначили главою кримського управління СБУ, яке мало попереджати про вторгнення. Замість цього він саботував роботу служби, заохочуючи корупцію та вивчаючи слабкі місця оборони.
За версією СБУ, він зливав росіянам інформацію про переміщення Зеленського. Його запідозрили, коли помітили часті поїздки за кордон одночасно із Сівковичем.
У січні 2022 року уряд Великої Британії назвав Сівковича агентом Кремля, а США запровадили санкції.
Викриття шпигуна
24 лютого 2022 року, коли росія розпочала вторгнення, Кулініч блокував передачу розвідданих до Києва та наказав своїм підлеглим покинути регіон.
Його заарештували 16 липня 2022 року. Обшук у Києві виявив компрометуючі матеріали.
Якщо його визнають винним, він отримає до 15 років ув’язнення. Його арешт призвів до чистки в СБУ, включно зі звільненням Баканова.
Чистка триває досі.