Created with Sketch.

Як московія краде українське зерно?

18.10.2022, 20:54

У морських вантажоперевезеннях існує 100 і 1 схема як обійти заборони. Власне, росіяни змогли знайти та скористатися зерновою шпариною.

З початком повномасштабного вторгнення було окуповано значну територію, де щорічно вирощувалося близько 5 мільйонів тонн української пшениці. Частину цього врожаю російські загарбники зібрали й тіньовими схемами продають за кордон.

На окупованих ними територіях знаходилося близько 4 мільйонів тонн зерна й олійних культур на суму близько 1,9 мільярда. Частина з них вже вивезена за допомогою схем з використанням окупованих портів Криму.

Наведену схему виявили під час розслідування журналісти авторитетного видання "Bloomberg". Тільки за останні 6 місяців 2022 році відвантаження з підсанкційних портів окупованого Криму зросло майже у 30 разів, до 800 тисяч тонн.

Супутникові знімки показали, що біля терміналів Севастопольського порту стоять постійні затори з зерновозів. Тих самих, у яких окупанти вивозили крадене в українських фермерів зерно.

Для "відбілення" агропродукції з метою подальшого продажу, окупанти вигадали наступну схему:

  1. Спочатку російське невелике судно прямує до російського порту "Азов", де його на 90% завантажують російським зерном.
  2. Потім це судно відправляється до Керченської затоки, де воно зустрічається з балкерами у порті Кавказ і перевантажує туди частину зерна. Після закінчення часткового перевантаження російського зерна, судно ставить своїм пунктом призначення Новоросійськ, і трішки відпливши від Керченської протоки, вимикає передавач.
  3. Через деякий час це судно з'являється у підсанкційному порті Севастополя (без вмикання передавача), де на нього завантажують крадене українське зерно.
  4. Корабель відправляється з Севастополя із вимкненим передавачем і допливає до порту Кавказ, де перевантажує крадене зерно на балкер.
  5. Російський корабель повертається назад у порт "Азов", балкер з краденим зерном відправляється в іншу країну. Одним з таких невеликих суден є "Амур 2501", який за травень-серпень встиг вчинити 3 таких рейси.

І це не єдиний корабель, залучений у цій схемі. За даними морських агенцій, кількість "чорних" рейсів з вимкненими передавачами за 12 місяців 2022 року збільшилася на 160%.

У вересні США оголосили про новий пакет санкцій проти осіб, залучених у крадіжці та перепродажі краденого українського зерна. Але чим довше триває війна, тим більше краденого зерна з'являється на ринку і тим складніше контролювати його обіг.

Звичайно, Україна вже має прецеденти викриття балкерів з краденим зерном, але навіть їхній арешт не означає, що гроші будуть повернуті законним власникам, а держава-окупант понесе відповідальність за свої дії. До слова, дія "зернового коридору" закінчується 22 листопада, але влада працює над тим, щоб його подовжити.

На тлі ескалації конфлікту, цілком вірогідний сценарій того, що росія може відмовити. У такому разі, Україна точно має завдати удар не лише по Чорноморському флоту РФ, а і по підсанкційним кримським портам, аби унеможливити роботу простих схем відмивання українського зерна.

P.S. У рамках наявної угоди, у нас такої можливості не має. У будь-якому випадку, роботи у нашого МЗС буде валом.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також
Через перевиробництво в Україні зросли ціни на харчі — очільник МінАПК
Економіка
Українці стали більше економити на харчах — соцопитування
Економіка
Вітчизняні фермери пропонують владі допомогу у галузі харчування воїнів ЗСУ
Економіка
Ціни на каву наслідують здорожчання какао
Економіка
Гектари під геліостанціями могли б прогодувати мільярд людей — науковці
Життя
Болгари скаржаться на дефіцит молока з України
Економіка