Created with Sketch.

Європейська «миротворчість» зі східним присмаком

04.06.2024, 07:09

Західні партнери України своєрідно відреагувала на сигнал путіна про готовність до перемовин. Не слід очікувати припинення боїв.

За задумом лідерів європейських держав, загасити війну в Україні здатна Саудівська Арабія. Адже саудити вже відіграли чималу роль у комунікації між українською та російською розвідками.

ЄС прагне організувати восени мирну конференцію щодо України, але вже за участю росії. Вона має відбутися у найбільшій арабській державі; за джерелами видання Bloomberg, в Ер-Ріяді.

Єврочиновники позиціюють цю платформу як продовження червневого швейцарського мирного форуму у Люцерні, організований владою Україною. Брюссель ставить собі важливе запитання: «Як перейти від конференції наступного місяця до можливої зустрічі у Саудівській Арабії восени, за участю росії».

Швейцарський саміт свідомо ігнорують китайський диктатор Сі Цзіньпін, який тягнув туди путіна, індійський прем'єр-міністр Нарендра Моді, поки що туди не збирається, як і президент США Джозеф Байден. Хоча українська дипломатія поки не втрачає надій: «Якщо ж Байден проігнорує саміт у Швейцарії, російський диктатор путін аплодуватиме цьому стоячи».

Показово, що ідея «переадресувати» тягар війни на Саудівську Арабію виникла одразу після європейського турне товариша Сі. Китайський диктатор обговорював «українське питання» у Пекіні з канцлером ФРН Олафом Шольцом та в Парижі із президентом Емманюелем Макроном, але результати цих перемовин не озвучувалися.

Хоча навряд чи можна назвати збігом, що саме в цей час європейці вирішили перетягнути найважливішу проблему Європи та світу на Близький Схід. Саудівську Арабію як потенційно ефективний майданчик для перемовин обрано не випадково.

Ця країна давно вже виконує роль комунікаційного хабу між українською та російською розвідками. Зокрема, саме за участі саудитів знімалися ключові проблеми обміну полонених.

Саудитів не можна називати прокитайськими, але їх зближує досить-таки прагматичне ставлення до європейських тригерів, зокрема — війни РФ проти України. «Саудівська» ідея ЄС [та Китаю? — прим. авт.] ще не означає, що в її ініціаторів усе розписано як по нотах; змушувати сісти за цей умовний переговорний стіл треба буде не лише Київ з українським баченням справедливості, а й Москву.

Наразі Кремль вже спростував підготовку саміту за участю України та РФ. В їхній уяві бункерний повинен вести переговори з американським лідером, що мало б підвищити статус російського диктатора до рівня лідера вільного світу.

Тим часом ЄС намагається дещо вгамувати амбіції росіян. Міністри оборони країн ЄС почали обговорювати можливість надання Україні дозволу на удари західною зброєю по території РФ, — заявив лідер євродипломатії Жозеп Боррель, а міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський припустив відряджання західних військ до України: «Ми не повинні відкидати жодних варіантів».

Також європейці намагаються прискорити передачі Силам оборони України винищувачів типу F-16. Резюмуючи: тут ідеться лише про наміри, на жаль, і ні про що більше.

Розвиток подій може піти геть за іншим сценарієм, але в нинішніх реаліях дуже важливо не лише чути публічні заяви наших західних партнерів, але й знати їхні реальні кроки, які можуть відрізнятися від декларацій. У кожному разі, ЄС намагається «завершити» цю війну поза полем бою.

Автор – Орест Сохар, військовий експерт і шеф-редактор "OBOZREVATEL"

Читайте також
Британія бере під крило Україну
Політика
МЗС Британії: мирний світ після Холодної війни остаточно помер
Світ
ЄС не фінансуватиме ісламістів — МЗС ФРН
Світ
Антизахідний блок БРІКС під проводом Бразилії визначився із пріоритетами
Світ
«Посли» без агреманів
Опінії
Потужне масштабування «позитивного» досвіду призначення сексологині послиндою в Болгарії...
Опінії