Created with Sketch.

Юань як основна валюта московії, або «успішна» дедоларизація РФ

16 червня, 07:01
Фото: The Economist

Відтепер біржовий курс юань/рубль задаватиме траєкторію для решти валютних пар. А отже, стане орієнтиром для всіх учасників ринку.

Такі відомості оприлюднила пресслужба російського Центрального банку, який після запровадження нового пакету санкцій із боку Вашинґтона і Лондона, почав масову закупівлю долара у населення. Частка юаня на торгах Московської біржі перевалила за 55%, до рівня 63%.

Російські та західні економісти не виключили, що так званий крос-курс долара (а може і євро — прим. ред.) тепер встановлюватиметься, виходячи з курсу юаня. Фактично, це означатиме наступне: російська міжнародна торгівля та торговельний баланс країни-загарбника залежатимуть від фінансових показників КНР.

А які наслідки можуть виникнути від припинення торгів доларами та євро на росії? Перш за все, зросте ризик обвалення експорту й імпорту в межах 10-25% у перспективі пів року через неможливість оплачувати зовнішньоторговельні операції в «умовних одиницях» Заходу, призвівши до дефіциту критичного імпорту, загальмувавши інвестиційну активність.

Окрім того, можуть впасти експортні прибутки Кремля, який розраховував продовжувати насичувати доларами та євро воєнний бюджет РФ. Тому вірогідний сценарій Ірану у перші роки після жорстких санкцій 1980-х років, а не тих слабких, які має ворог після 24.III.2024.

Дефіцит імпорту може загострити інфляційні процеси всередині ресурсної федерації московії через профіцит рублевої грошової маси та відсутність точок розподілу грошової маси. Теоретично, розрахунки із зовнішньоторговельних контрактів можна проводити поза контуром Мосбіржі через різні механізми позабіржового ринку, але все залежить від специфіки контрактів.

Слід прогнозувати, що великі контрагенти уникатимуть подібних схем. Адже поки немає розуміння щодо функціонування Фонд національного добробуту росії, бюджетного правила та механізмів валютних інтервенцій, а відтак постає ризик деградації валютних транзакцій із КНР на побоюваннях вторинних санкцій.

Дефіцит доларів і євро може вплинути на здатність виконання зовнішніх зобов'язань перед кредиторами та інвесторами, які менш ніж повністю номіновані у валютах недружніх країн. Хоча зовнішній борг РФ скоротився більш ніж на 40% від початку 2022 року (допомогли країни Азії та Африки — прим. ред.), цей фактор не можна скидати з рахунків.

Ненульова ймовірність, що великі китайські банки уникатимуть будь-якої взаємодії із Мосбіржею й іншими подібними фінансовими установами, маючи досвід обмеженої участі у валютній інтеграції без санкцій. Швидше за все, буде виділено спеціальні представництва в окремих невеликих китайських банках для фінансових комунікацій із РФ.

Зростання зовнішньої торгівлі у рублях неминуче, але зі своєю специфікою — охочих приймати російські папірці досить мало і в обмеженому обсязі (кавказькі та середньоазійські країни, Китай, частково Індія, Іран, деякі країни Африки та Латинської Америки). Всередині росії з'явиться «дворівневий» валютний ринок, як у 1980-1990-х: офіційний курс і «чорний» курс валют.

Попри все вищенаведене не варто очікувати колапсу валютного ринку РФ, оскільки готовність до цього сценарію була від 24.II.2022 (дует Набіуліної-Сілуанова запровадив так звані «протоколи реагування» — прим. ред.). Натомість слід очікувати на проблеми й обмеження у зовнішньоторговельній діяльності, як експорт, так і імпорт у межах 10-25% від обсягу до остаточної адаптації альтернативних схем розрахунків або пошуку нових контрагентів.

А проте, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам, що польські, британські та німецькі компанії постачають військові товари росії. Спочатку товари надходять до країн Кавказу і Центральної Азії, а потім прямують до РФ.

Читайте також
Ніж у спину від Ердогана
Світ
Загибель нафтової наддержави
Війна
Колумбія припиняє вугільну торгівлю з Ізраїлем
Економіка
Швейцарія заблокувала 1,3 мільярда євро путінського олігарха Сулеймана Керімова
Війна
«Московська біржа» засекретила дані про обсяги торгів валютою
Війна
Британія вперше вирішила конфіскувати гроші російського олігарха
Війна