Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили

ПОЛТАВА
08.09.2016, 12:25
Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили

Наприкінці літа, вже далекого від нас 1998 року полтавськими археологами у Глинському було розкопане одне з найбільш багатих сіверянських поховань. У кургані була похована дівчина 15-17-ти років у парадному коштовному вбранні. Збереглися рештки головного убору, прикрашеного ювелірними виробами – кільцями та підвісками, а також дві низки намиста. До складу першої входило 14 сердолікових намистин, друга складалась із 82 золотоскляних виробів.

Такі намиста було дуже коштовними і дозволити їх собі могла не пересічна сіверянська красуня. Справа в тому, що виготовлялося воно далеко за межами сіверянських земель. Сердолікові вироби потрапляли на територію Східної Європи з Індії через Середню Азію, торговим шляхом з Булгару. А золотоскляне намисто було продукцією, вже візантійських майстрів з півдня імперії та Сирії.

Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили_1

Виявлені прикраси підтверджують високий соціальний стан молодої дівчини, дозволяючи зараховувати її до верхівки сіверянської родової знаті. Окрім перерахованих коштовностей, увагу вчених привернула знахідка «вусатого» перстня, виявленого поруч і втоптаного у землю. Все це наводило на думки про останній дарунок померлій одного із родичів. Не менш цікавою знахідкою виявися і простий залізний ніж, який був знайдений біля ніг. Відомо, що в слов’янському середовищі покладання ножа до труни не було характерним. Натомість подібні практики широко використовувалися у східних сусідів сіверян – аланів, в яких ніж сприймався магічним предметом.

Тому крапку в цій здається ставити ще зарано, і на сьогодні ми можемо лише гадати чи була ця дівчина проявом «шлюбної» дипломатії сіверян та їх сусідів, або ж вона володіла певним надприродними здібностями. Сподіваємось наступні дослідження проллють світло на цю безперечно цікаву і загадкову історію яку розповіла археологія.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук

На малюнку варіант реконструкції головного убору, виконаний Тетяною Золотницькою.   

Читайте також:
Полтава
У ніч на 1 липня поблизу села Карпусі на Полтавщині стався землетрус магнітудою 3,1.
вчора, 11:11
Полтава
Після невдачі з Чернишовим, тепер сподівається підкупити військових.
28 червня, 08:09
Полтава
Аварійні дерева загрожують полтавцям: щоденні наслідки й роки бездіяльності.
27 червня, 09:39
Полтава
Ремонт дитячого басейну в Полтаві розтягнули на роки та мільйони.
26 червня, 09:48
Полтава
Хабар у 1500 доларів: лікар МСЕК отримав штраф і заборону працювати.
24 червня, 16:47
Полтава
«Полтаватеплоенерго» судиться зі 80-річною бабусею, вимагаючи вигаданий борг. Журналістів не пускають до суду.
24 червня, 12:21