Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили

ПОЛТАВА
08.09.2016, 12:25
Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили

Наприкінці літа, вже далекого від нас 1998 року полтавськими археологами у Глинському було розкопане одне з найбільш багатих сіверянських поховань. У кургані була похована дівчина 15-17-ти років у парадному коштовному вбранні. Збереглися рештки головного убору, прикрашеного ювелірними виробами – кільцями та підвісками, а також дві низки намиста. До складу першої входило 14 сердолікових намистин, друга складалась із 82 золотоскляних виробів.

Такі намиста було дуже коштовними і дозволити їх собі могла не пересічна сіверянська красуня. Справа в тому, що виготовлялося воно далеко за межами сіверянських земель. Сердолікові вироби потрапляли на територію Східної Європи з Індії через Середню Азію, торговим шляхом з Булгару. А золотоскляне намисто було продукцією, вже візантійських майстрів з півдня імперії та Сирії.

Загадку коштовностей сіверянської принцеси на Полтавщині досі не вирішили_1

Виявлені прикраси підтверджують високий соціальний стан молодої дівчини, дозволяючи зараховувати її до верхівки сіверянської родової знаті. Окрім перерахованих коштовностей, увагу вчених привернула знахідка «вусатого» перстня, виявленого поруч і втоптаного у землю. Все це наводило на думки про останній дарунок померлій одного із родичів. Не менш цікавою знахідкою виявися і простий залізний ніж, який був знайдений біля ніг. Відомо, що в слов’янському середовищі покладання ножа до труни не було характерним. Натомість подібні практики широко використовувалися у східних сусідів сіверян – аланів, в яких ніж сприймався магічним предметом.

Тому крапку в цій здається ставити ще зарано, і на сьогодні ми можемо лише гадати чи була ця дівчина проявом «шлюбної» дипломатії сіверян та їх сусідів, або ж вона володіла певним надприродними здібностями. Сподіваємось наступні дослідження проллють світло на цю безперечно цікаву і загадкову історію яку розповіла археологія.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук

На малюнку варіант реконструкції головного убору, виконаний Тетяною Золотницькою.   

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Чергова громада Полтавського краю увічнила пам'ять своїх полеглих на передовій земляків. Козацький хрест нагадуватиме про їхній Чин.
вчора, 20:36
Полтава
Годі чекати, поки все налагодиться само собою. Запам'ятайте аксіому життя: до змін може привести лише Дія!
11 грудня, 20:32
Полтава
Банда українофобів на всіх щаблях влади захопила державний апарат України. Прифронтова Полтавщина також у лабетах корумпованих блазнів.
11 грудня, 19:23
Полтава
Працівники бюджетної сфери буквально по монеті назбирали 6000 гривень. Вказану суму передадуть для нагальних потреб поранених фронтовиків.
10 грудня, 06:06
Полтава
Впродовж 1727-1734 років цей чоловік командував Військом Запорозьким на Лівобережжі. Був серед тих, хто підтримав Івана Мазепу і Карла XII.
09 грудня, 13:41
Полтава
А слуги урода знищують все на місцях.
07 грудня, 15:15