Загроза війни між Туреччиною та «Ізраїлем» зростає

Загроза війни між Туреччиною та «Ізраїлем» зростає

Після 12-денного конфлікту «Ізраїлю» з Іраном баланс сил на Близькому Сході змінюється.

Агресивні амбіції «Ізраїлю» та прагнення Тель-Авіва взяти на себе роль регіонального гегемона викликають зростаюче занепокоєння в Анкарі, що загострює напруженість між Туреччиною та «Ізраїлем».

Найімовірнішою ареною потенційного прямого зіткнення є Сирія, де обидві сторони намагаються закріпити свій вплив після падіння режиму Башара Асада в грудні 2024 року, пише Financial Times.

Туреччина вже контролює значну частину північної Сирії, підтримуючи угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» (ХТШ), яке прийшло до влади в Дамаску.

Водночас «Ізраїль» завдає авіаударів по сирійських об’єктах і підтримує курдські та друзські «автономії» на півдні країни. У квітні 2025 року єврейські літаки розбомбили об’єкт, який призначався для турецької військової бази, що стало явним сигналом ескалації.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан в інтерв’ю Financial Times назвав політику «Ізраїлю» «надзвичайно небезпечною». Він також розкритикував удари «Ізраїлю» по сирійській території, назвавши їх «провокацією».

Анкара висловлює занепокоєння тим, що «Ізраїль» прагне послабити своїх сусідів, посилюючи регіональну нестабільність. Водночас аналітики в «Ізраїлі», зокрема так званий «Комітет Нагеля», створений для аналізу оборонної стратегії, розглядають посилення впливу Туреччини в Сирії як довгострокову загрозу, потенційно серйознішу за Іран.

Деякі «ізраїльські» військові експерти попереджають, що підтримка Туреччиною сирійських угруповань, яких у Тель-Авіві називають «ісламістськими», і амбіції відновити вплив, схожий на Османську імперію, можуть призвести до прямого військового конфлікту.

В Анкарі ж вважають, що дії «Ізраїлю» в Сирії та підтримка курдських формувань становлять загрозу турецьким інтересам.

Дипломатичні контакти між Туреччиною та «Ізраїлем» фактично заморожені, що ускладнює деескалацію. Вашингтону доведеться вирішувати складне завдання — збалансувати відносини з обома своїми союзниками, щоб запобігти новій кризі на Близькому Сході, пише видання.

На думку аналітиків, війна з Іраном (пряма підтримка США — КЦ) зробила «Ізраїль» більш рішучим у своїх діях, що посилює тертя з Туреччиною.

Водночас Анкара, укріплюючи свої позиції в Сирії, демонструє готовність протистояти, якщо її інтереси будуть ущемлені агресивними діями «Ізраїлю».

На тлі зростаючої ескалації Ердоган прискорив виробництво ракет і заявив про підготовку до «великої війни».

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан публічно заявив, що проблема не в палестинцях чи іранцях — проблема в «Ізраїлі».

Тель-Авів у відповідь звинувачує Анкару в підтримці ХАМАС. США намагаються стримати ескалацію, але дипломатія фактично заморожена. Ризик нової війни на Близькому Сході зростає.

Автор : Іван Сірко
Читайте також:
Війна
Альтернатива двом державам: шейхи Хеврона пропонують створення емірату у союзі з «Ізраїлем».
06 липня, 18:44
Світ
У медіа писали, що під час бойових дій він разом із сім’єю ховався в бункері.
06 липня, 15:46
Війна
Під час цієї короткої війни Іран атакував понад 40 об’єктів інфраструктури «Ізраїлю».
05 липня, 14:03
Війна
В Ірані проходять церемонії прощання з жертвами конфлікту з «Ізраїлем» — іранськими воєначальниками та цивільними.
28 червня, 14:16
Війна
Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї звернувся до народу, привітавши його з перемогою над США та «Ізраїлем».
26 червня, 16:55
Війна
Трамп розкритикував «Ізраїль» за порушення перемир’я: «Поверніть пілотів додому негайно».
24 червня, 15:00