Замість демагогії країні необхідні справжні реформи

Опінії
07.02.2020, 08:28
Замість демагогії країні необхідні справжні реформи
Фото: Агрополіт

У січні, згідно з оперативними даними Держказначейства, бюджет України недоотримав 14 млрд грн.

Доцент Університету державної фіскальної служби України

Причини, які називає Міністерство фінансів, – це міцний обмінний курс гривні (середньомісячний 24,1 грн за долар замість середньорічного 27 грн, який закладали у минулому жовтні), менший обсяг імпорту й зниження ціни на газ. У мінфіні обіцяють попрацювати над витратною частиною січня, щоб нівелювати негативні наслідки протягом року.

Нічого нового – традиційно вітчизняний бюджет є дефіцитним.
Тим часом за різними розрахунками близько 50% економіки України сьогодні працює у тіні!

Мій діалог з підприємцями різного рівня підтверджує, що український бізнес хоче вийти з тіні, працювати прозоро та чесно платити податки. Але йому потрібно створити для цього умови. І я не тільки про зменшення податків та інші точкові ініціативи. Спочатку треба змінити модель податкової системи, реформувати систему адміністрування податків, а потім перейти до зниження податкового навантаження та детінізації капіталу.

Кілька років ми з командою працювали над комплексною покроковою програмою, яка охоплює всі больові точки вітчизняної податкової системи. Втілення цих реформ – вирішить проблеми як підприємців, так і держави, яка зможе якісно планувати та отримувати дохідну частину бюджету.

Що ми пропонуємо?

Створити Державну службу доходів, об'єднавши Податкову і Митну служби, Службу фінансового моніторингу, Службу фінансового аудиту та Службу фінансових розслідувань.

Завдяки єдиній інформаційно-аналітичній системі цих відомств з’явиться можливість якісного бюджетного планування, а також виявлення без участі людини потенційно ризикованих транзакцій (наприклад, відмивання коштів).

Тільки після виявлення конкретних ознак таких транзакцій, інформація буде передаватися до підрозділу фінансових розслідувань для прийняття остаточного рішення на підставі норм діючого законодавства України.

Побудова такої ризикоорієнтованої автоматичної системи оцінки дозволить повністю обмежити контакт слідчих та детективів з будь-яким бізнесом, що успішно пройшов аналітичний фільтр. Тобто корупційний фактор, який не дає бізнесу сьогодні спокійно дихати, буде усунуто.

Окремий крок в нашій Програмі – це легалізація та детінізація доходів громадян. За різними підрахунками, тільки від «зарплат в конвертах» бюджет щорічно втрачає від 25 до 74 млрд грн.

До речі, минулорічний дефіцит держбюджету склав 78,05 млрд грн.

Реформа в цьому напрямку має бути проведена в декілька етапів та розпочинатися з нульової податкової історії з моменту незалежності України.

Так, ми також за зменшення податкової бази та введення Податку на виведений капітал, але у комплексі з іншими описаними вище системними змінами.

Читайте також:
Світ
Це рівноцінно ВВП Німеччини, Японії та Австралії
01 січня, 10:13
Політика
27% ФОПів планують закритися через підвищення податків – опитування Опендатабот
24.12.2024, 11:42
Опінії
Виходить, щоб українська економіка взлетіла, її потрібно добряче прикопати?
28.10.2024, 16:51
Опінії
«Найцікавіше буде, коли кубок, з якого беруться гроші на закриття дірки в бюджеті, добігатиме кінця»
28.10.2024, 15:35
Економіка
Бюджет не отримає чи то 30 млрд, чи то 45 млрд грн.
27.09.2024, 10:05
Економіка
Де взяти 285 мільярдів гривень, яких не вистачає в бюджеті?
05.09.2024, 09:17