Created with Sketch.

Зразковий громадянин — полтавець Григорій Шерстюк

08.12.2024, 19:52
Фото: Facebook

Багата на геніїв і людей доброї волі земля Полтавщини. Один із таких гарував на лоні всенародного просвітництва на початку XX століття.

Шерстюк Григорій Пилипович народився 26 листопада 1882 року у село Новий Тагамлик (нині у межах Машівської громади Полтавського району). Це був славетний український мовознавець, педагог, журналіст, видавець, громадський діяч.

Початкову освіту він здобував у місцевому земському училищі, а потім закінчив учительську семінарію у Новому Бузі (тепер у складі Миколаївської області). Під час навчання створив гурток, в якому однодумці вивчали історію та літературу, водночас поширювали книжки українською мовою серед місцевого населення.

У 1904-му Шерстюк, закінчивши навчання, повернувся на Полтавщину. Спочатку вчителював у земській школі села Наталівка, згодом у Малій Перещепині Новосанжарського повіту.

Після участі у масових демонстраціях 1905 року та арешту його викладацька діяльність була заборонена царським режимом росії. Тому Григорій Пилипович вирішив присвятити себе журналістиці.

Спочатку працював з опозиційними російськими виданнями, але його душа прагнула стати частиною української публіцистики. Невдовзі Шерстюк став секретарем і дописувачем часопису «Рідний край» — українського періодичного видання Наддніпрянщини.

Окрім того, разом з однодумцями власним коштом заснував видавництво педагогічної літератури «Український учитель». 1907 року була видана «Коротка українська граматика», підручники з арифметики, астрономії та анатомії.

Впродовж 1910-1911 років видавництво «Український учитель»  отримувало відзнаки на всеросійських виставках. У цей же період на теренах імперії з'явився перший український педагогічний журнал «Світло».

Робота у видавництві та редакції вимагала багато зусиль, а Шерстюк все життя страждав на туберкульоз кісток. Зрештою такий шалений ритм призвів до погіршення здоров'я: 24.X.1911 Григорій Пилипович відійшов у засвіти; його поховали на Байковому кладовищі у Києві.

Читайте також
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія
Історія Абдулли Баргуті
Історія