11 червня, день пам'яті видатного полтавця Степана Скрипника, який став Патріархом Мстиславом

ІСТОРІЯ
11.06.2023, 08:34
Патріарх Мстислав
Патріарх Мстислав
Фото: Укрінформ

Степан народився у відомій полтавській родині з козацьким корінням, і був небожем Симона Петлюри.

11 червня 1993 року у м. Ґрімсбі, Онтаріо, Канада, на 96-му році життя скінчив свій земний шлях  перший патріарх Київський і всієї України МСТИСЛАВ (СТЕПАН СКРИПНИК), який заснував духовний центр православ'я в Саут Баунд Брук - "Український пантеон".

Степан Скрипник (10 квітня 1898 - 11 червня 1993) народився у відомій полтавській родині з козацьким корінням, і був небожем Симона Петлюри.

Симптоматично, що в підсовєтській Україні його, як і С.Петлюру, таврували і табуювали. 

Водночас тепер, коли його ім'я та діяльність стали відомими загалу, його заслужено називають одним з духовних лідерів нації, людиною непохитної віри.

У Києві та Полтаві його іменем названі вулиці, меморіальні дошки є у Львові, Києві та Івано Франківську.

З 1995 р. у Полтаві у будинку, де він народився, знаходиться меморіальний музей.

11 червня, день пам'яті видатного полтавця Степана Скрипника, який став Патріархом Мстиславом_1

Будинок-музей Патріарха Мстислава, судячи з його стану, може невдовзі зникнути з мапи Полтави

Відомо, що родина майбутнього патріарха дотримувалася православних традицій, серед його родичів були священники, церковні, старости архієпископ, ігуменя, засновниці Покровського монастиря біля Феодосії.

Водночас в сім'ї плекалися й українські патріотичні настрої.

Ще під навчання в гімназії Степан долучився до нелегального українського руху.

Значний вплив на нього справили і такі визначні постаті як С.Петлюра, Д.Чижевський, Г.Коваленко. П.Мирний, з якими він спілкувався з дитинства.

Степан Скрипник закінчив гімназію в Полтаві та офіцерську школу в Оренбурзі. У березні 1918 р. вступив добровольцем до полку ім. Костя Гордієнка Окремої Запорозької дивізії Армії УНР, у складі якого брав участь у боях з більшовиками.

У 1920-21 рр. Майбутній Патріарх був особистим ад’ютантом С.Петлюри.

Після поразки УНР в еміграції жив у Варшаві, закінчив Вищу школу політичних наук, долучився до розвитку кооперативного руху і українського шкільництва на окупованих Польщею українських землях Волині, у 1930-39 рр. був послом (депутатом) польського сейму від українців Волині, відстоюючи їхні інтереси.

З трибуни сейму він виголосив 20 промов, часто досить різких, щодо українського питання та захисту прав українців.

Згодом він прослухав курс богослов'я у Варшавському університеті та співпрацював із єпископатом і духовенством УАПЦ.

У Рівному разом із Уласом Самчуком видавав газету «Волинь».

У 1940 р. за нез'ясованих обставин у Львові померла дружина С.Скрипника. Він вирішив не одружуватися вдруге і натомість у 1942 р. прийняв постриг у ченці,  був висвячений у ієреї та став єпископом Переяславської УАПЦ. 
 
Невдовзі був ув’язнений окупаційною німецькою владою. Завдяки зусиллям єпископату і всієї спільноти УАПЦ, він був звільнений, але із забороною служити й проповідувати.

З 1944 року Мстислав жив та служив за кордоном, розбудовуючи українську церкву на чужині.

У 1947 р. як єпископ Паризький УАПЦ він був підвищений до сану архієпископа і відряджений до Канади. 

В 1950 р.  переїхав до США, де у 1971 р. був обраний головою УПЦ у США, країнах Західної Європи, Південної Америки, Австралії і Нової Зеландії в сані митрополита.

Одним з найвагоміших здобутків митрополита Мстислава у США стала побудова духовного центру православної української діаспори у Бавнд Бруці - храм св. апостола Андрія, семінарія св. Софії, бібліотека, музей, консисторія, дім для пенсіонерів, пам’ятники митрополитові Василю (Липківському) і великій княгині київ. Ользі, цвинтар- пантеон визначних українців, де згодом він і сам був похований у крипті церкви св.Андрія.

Проте доля підготувала для нього ще одну надважливу місію - долучитися до становлення української церкви в незалежній Україні. 

Так, 5 червня 1990 р. на помісному Всеукраїнському православному соборі в Києві митрополит Мстислав був обраний патріархом Київським і всієї України УАПЦ.

Після проголошення УПЦ КП 1992 р. став її патріархом. У цьому статусі він сім разів був з тривалими візитами в Україні, відвідуючи різні міста, зокрема двічі побував у рідній Полтаві.
 

Читайте також:
Опінії
Видатна постать, яка визначила хід історії України.
27 березня, 16:47
Історія
Марія Капніст із роду отамана Сірка показала окупантам, що таке сила українського духу
23 березня, 11:24
Історія
Уродженці України за всіх часів вимушено збагачували чужі культури та держави. Це відбувається тоді, коли Батьківщину випробовує зла доля.
22 березня, 20:34
Історія
Народ наш довго ще буде вабити ненаситних сусідів. Ми ж бо займаємо вигідне природне становище...
13 березня, 20:24
Історія
Його перу належить перший українськомовний урбаністичний роман, який з перших рядків зачаровує читача. Маємо знати своїх велетів!
04 лютого, 20:57
Війна
Чеченець Іса Мунаєв — нескорений борець із московією, що загинув за вільну Україну
01 лютого, 09:35