7 моральних принципів самурая

ІСТОРІЯ
06 лютого, 06:56
7 моральних принципів самурая
Фото: Facebook

«Буші» є одним із кількох термінів для позначення воїна давньої Японії. Перш за все, незламних, відданих і хоробрих самураїв.

Як відомо, японські воїни були досвідченими стратегами, добрими філософами та безстрашними у бою. Кілька століть поспіль вони становили елітну верству населення острівної країни висхідного сонця, бувши найуспішнішими людьми свого часу не за майновим, а інтелектуальним цензом.

Нижче подано 7 основних та загальновідомих принципів із кодексу честі «Буші-до» (武士道):

  • Ґі (義) — справедливість: «Будь завжди у своїх діях чесним. Вір у справедливість не інших людей, а ту, яка в тобі».

Для самурая немає градації в оцінці честі та справедливості, є лише чорне або біле, правда чи брехня. Кожна чесна людина, яка має чисту душу, не повинна боятися правди.

  • Ю (勇) — мужність: «Підійми себе над юрбою. Сховатися у свій панцир, як черепаха, значить взагалі не жити. Самурай повинен мати дух героя».

Це дуже небезпечно та ризиковано, але тільки за таких умов життя є повноцінним. Це не духовна сліпота — самурай розумний і сильний, тому слід замінити свій страх повагою та обережністю.

  • Дзін (仁) — чеснота: «У воїна має бути співчуття і жалість».

Інтенсивне тренування робить самурая швидким і сильним. Він розвиває силу, яку має застосовувати для загального блага, якщо доля не дає йому такої можливості, він знаходить її сам.

  • Рей (礼) — повага: «Без цієї якості ми не більш як звірі. Самураю не має потреби бути жорстоким і доводити свою силу».

Навіть із найзлішим ворогом самурай має бути ввічливим. Справжня внутрішня сила проявляється у конфліктах.

  • Макото (誠) — щирість: «Якщо ти обіцяєш щось зробити, — маєш це виконати. Ніщо на цьому світі не може завадити тобі».

Самурай не повинен давати слово, не повинен обіцяти. Тільки те одне, що він сказав, вже є гарантією виконання, бо сказати й зробити — це те саме.

Тут доволі прикметно, що ієрогліф макото складається із двох «говорити» (言) і «ставати» (成), тобто буквально: що сказав — те й зробив.
  • Меййо (名誉) — честь: «Для тебе існує лише один суддя, який може судити про твою честь. Це тим сам».

Рішення, яке ухвалює кожен самурай і втілює у життя, відбивають його справжнє «я». Не можна сховатися від себе!

  • Тюґі (忠義) — відданість: «Ти відповідаєш за свої дії, добровільно беручи на себе відповідальність за скоєне».

Він абсолютно відданий і вірний своєму начальнику, є взірцем для своїх підлеглих. Слово чоловіка, тим паче самурая, — це його сліди, якими можуть безпечно слідувати інші, куди б він не йшов, а тому стеж, куди йдеш ти!

Читайте також:
Опінії
Шлях до свободи українців в умовах конкретного суспільства пролягає крізь мислення, осмислення навколишнього світу і нашого місця у ньому...
16 жовтня, 07:18
Життя
І це не маніфестація атеїзму, а як вважає Мартин Гайдеґґер, - «метафізичний вираз суті історичного завершення Заходу».
08 жовтня, 17:00
Історія
Цими словами завершується трактат «Про суспільну угоду, або принципи політичного права». Автором є французький мислитель Жан-Жака Руссó.
16 липня, 21:41
Економіка
Не можна сподіватися на дивá у майбутньому, знущаючися з того, від чого залежить твоє завтра. Почнімо змінюватися на краще вже сьогодні!
28 квітня, 13:54
Політика
Вірити, що думки змінюють наше завтра — це магія. Майбутнє формує комплекс дій, які ми робимо сьогодні, аби бути до нього готовим...
08 січня, 08:18
Політика
Англійський дует філософів Томаса Гобсса і Джон Лок досі протиставляють. Хоча можливо, вони насправді доповнюють один одного...
01 січня, 14:45