Created with Sketch.

Археологи виявили понад 2500 рідкісних дерев'яних артефактів ацтеків

29.05.2023, 18:26
Фото: Ancient Origins

Під час розкопок у середмісті мексиканської столиці випадково знайдено справжній скарб старовини у вигляді ацтецьких знарядь із дерева.

Артефакти не згнили, а збереглися до нині у майже первісному стані, повідомляє інформаційна агенція "Останній Бастіон" із посиланням на науково-популярне видання "Ancient Origins".

Кількість старожитностей – більше за 2500, які просто приголомшливі на вигляд і є доволі рідкісними як для Мексики, так і для ацтецької історико-культурної спадщини у цілому, бо подібних досі не було знайдено.

Місце виявлення дерев'яних інструментів понад 500-річної давнини знакове: північний схід від центральної площі Мехіко, де раніше розташовувалися ремісничі будівлі Теночтитлана.

Дослідники з Національного інституту антропології натрапили на величезне сховище, що містить ці артефакти, біля підніжжя знакової споруди, відомої як "Templo Mayor"; вона була центральним елементом важливого комплексу ацтекських церемоніальних та релігійних будівель.

«За час тривалої роботи на об'єкті нам вдалося встановити, що дерев'яні предмети були подаровані верховним божествам людьми, які жили в столиці ацтеків між 1325 роком, коли почалося будівництво релігійного комплексу, і до його руйнування іспанськими загарбниками 1521 року. У ході недавніх розкопок виявлено широкий спектр цінних предметів особистого користування, зроблених з дерева, в тому числі сережки, маски, прикраси, головні убори, статуетки, пекторалі, скіпетри, глечики, навушники, дротики та метачі дротиків, а також стилізоване художнє різьблення, доставлені до храму жерцями, мешканцями Теночтитлана та паломниками з інших місць», – коментують ситуацію мексиканські науковці.

Крім того, дослідниками старовини у землі знайдено зразки решток давніх рослин і тварин, вироби з міді та золота, керамічні вироби й крем'яні знаряддя праці; але саме дивовижна колекція дерев'яних предметів вирізняла ці артефакти.

Перші розкопки біля підніжжя споруди "Templo Mayor" стартували у далекому 1978 році й тоді науковці накреслили макет досліджуваного об'єкта: він, як найважливіша релігійна святиня, знаходився у центрі поселення і мав пірамідальну структуру, навколо якої були збудовані інші храми, будівлі, платформи та громадські споруди, куди з'їжджалися паломники з усієї Імперії ацтеків.

Станом на сьогодні достеменно з'ясовано, що комплекс "Templo Mayor" був присвячений двом ацтекським божествам: Віцілопочтлю (богу війни) і Тлалоку (богу дощу та землеробства), яким понад 2500 дерев'яних предметів були принесені у жертву як дар найбільш релігійно побожними людьми доколумбового періоду.

Дерев'яні предмети цієї масивної колекції були виготовлені з різних порід сосни, білого кедра, кипарису, ахуеуете, айле та тепозану, а також коежн окремо розфарбований у синю, білу, чорну і червону барву.

«У добу панування ольмеків, тольтеків, ацтеків і мая дерева на теренах Мезоамерики особливо вказані види, вважалися xis mundi, тобто священними. Ритуальні предмети, подібні до знайдених під час недавніх розкопок, були виготовлені висококваліфікованими теслярами та різьбярами, які присвятили себе таким завданням. Деяким із цих людей вдалося вижити й продовжити свою роботу навіть після того, як велике місто Теночтитлан було зруйноване іспанськими конкістадорами», – розтлумачив учасник розкопів археолог Віктор Кортес Мелендес.

Насамкінець "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати про те, що нещодавно у Великопольському воєводстві виявили раніше невідомий кам'яний язичницький ідол.

Читайте також
Президент Мексики роздасть 100 мільйонів доларів учасникам лотереї
Світ
Неймовірно широке коло інтересів та невгамовна зацікавленість великого мислителя.
Історія
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
В цей день на Полтавщині народився автор легендарного роману «Холодний Яр» Горліс-Горський
Історія
Чур – захисник Роду, домашнього вогнища та землі предків
Історія
Російські окупанти знищують українську спадщину у Запорізькій області
Історія