Астрономи вперше спостерігали радіаційний пояс за межами Сонячної системи

16.05.2023, 14:30
Астрономи вперше спостерігали радіаційний пояс за межами Сонячної системи

Глобальне магнітне поле може вловлювати космічні частинки та накопичувати їх навколо планети.

Такий радіаційний пояс є у Землі та Юпітера, а нещодавно його вдалося помітити і за межами Сонячної системи, далекого коричневого карлика, причому виключно потужний.

Якщо небесне тіло оточене магнітним полем, то його зовнішніх областях накопичується безліч заряджених частинок, утворюючи радіаційний пояс.

У Землі він називається поясом Ван Аллена і включає два шари, розташовані на висотах близько 4000 і 17 000 кілометрів.

Аналогічні регіони знайдені в інших планет Сонячної системи, що мають сильне магнітне поле Юпітера, Сатурна, Урана, Нептуна.

При цьому джерела частинок, що їх наповнюють, можуть бути різними. Наприклад, пояс Ван Аллена отримує їх здебільшого від Сонця, а юпітеріанський — із частинок, які викидають вулкани Іо, супутника цієї планети.

Радіаційними поясами повинні володіти й тіла, що знаходяться за межами Сонячної системи — важливо лише, щоб вони мали глобальне магнітне поле і відповідне джерело заряджених частинок.

Підтвердити це зуміли астрономи з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, які вперше виявили такий пояс поблизу об'єкта LSR J1835+3259, розташованого на відстані близько 18,5 світлового року. Статтю Мелоді Као (Melodie Kao) та її колег опубліковано в журналі Nature.

Зображення радіаційного поясу за межами Сонячної системи отримано за допомогою радіоінтерферометра NRAO
Зображення радіаційного поясу за межами Сонячної системи отримано за допомогою радіоінтерферометра NRAO
Фото:Melodie Kao, Amy Mioduszewski

SR J1835+3259 – ультрахолодний коричневий карлик, що займає проміжне положення між планетами-гігантами та повноцінними зірками.

Його радіус приблизно вдвічі більший, ніж у Юпітера, а маса — у 55 разів більша. Ще в 2015 році на LSR J1835+3259 помітили найпотужніші полярні сяйва, які свідчать про наявність у нього магнітного поля, що активно взаємодіє з потоками космічних частинок.

Це підтвердили і наступні спостереження, тому у пошуках радіаційних поясів Мелоді Као та її співавтори придивилися саме до LSR J1835+3259.

Читайте також:
Мистецтво
Завдяки штучному інтелекту компанія Prodigy Education дослідила тексти англійськомовних пісень найкращих виконавців за версією Billboard.
06 листопада, 21:46
Життя
Практично весь урожай кави у світі відноситься лише до двох його сортів: арабіки та робусти. Інші ж — доволі рідкісні та вкрай дорогі.
27 жовтня, 18:49
Історія
Раби — основне джерело багатства колоніальних компаній Атлантики. Цей грошовий колообіг увійшов до історії під назвою «трикутна торгівля».
06 жовтня, 18:49
Життя
Пояснення цього явища у науковому сенсі досі не існувало.
21 вересня, 08:38
Світ
Говорячи про пустелі, найчастіше уявляємо Сахару, Атакаму, Ґобі чи Олешківські піски. Однак під це визначення підходить й... Антарктида!
15 вересня, 11:45
Життя
Науковці дослідили, як мозок реагує на різні види любові.
26 серпня, 18:15