Аутстафінг аутсорсингу від «чорного» бухгалтера. Таємниці, покриті мороком корупції
Як колишні податківці Гнітько та Капустян роками ухилялися від сплати податків в особливо великих розмірах.
«Останній Бастіон» вже звертав увагу наших читачів на діяльність «преміум» фітнес-клубу «Вітамін» у місті Полтаві.
Тоді ми писали про те, що фітнес-клуб «Вітамін» схематизує ухилення від сплати податків під час дії воєнного стану, та який шахрайськими методами заволодіває грошовими коштами клієнтів.
Власником «преміум» фітнес-клубу «Vitamin» є ТОВ «АУРІТА-ПОЛТАВА», яка не має серед видів економічної діяльності ні діяльності у сфері спорту, ні діяльності спортивних клубів, ні діяльності фітнес-центрів.
Враховуючи це, підприємство не буде нести жодної відповідальності в разі травмування чи загибелі відвідувачів фітнес-клубу «Vitamin».
«Преміум» фітнес-клубу «Vitamin» відмовляється надавати своїм клієнтам договори про надання послуг, а тільки змушує підписувати правила якогось ефемерного клубу (який навіть не є юридичною особою) з особистими зобов'язаннями клієнта.
Це знімає з фітнес-клубу та його власників будь-яку відповідальність перед клієнтами, котрі сплачують кошти за надання послуг. І в разі травмування чи смерті відвідувача клубу, до відповідальності притягувати буде нікого.
Після втручання «Останнього Бастіону» там змінили правили клубу, та значно їх розширили. Але, як і раніше, ми не побачили там жодного слова про відповідальність «клубу» перед клієнтами.
В оновлених правилах «преміум» фітнес-клубу вказано, що в разі оплати клієнтом послуг фітнес-клубу вважається, що клієнт погодився з даними правилами і між ним та ФОП Білан Вадим Миколайович укладено у спрощеній формі договір про надання послуг.
Окрім того, в оновлених правилах фітнес-клубу зазначено, що ФОП Білан Вадим Миколайович має право на використання знаку для товарів та послуг PREMIUM FITNESS CLUB VITAMIN, яке йому надано відповідно до договору від 01.05.2022 року.
У зв'язку з тим, що ФОП Білан Вадим Миколайович відмовився підписувати з клієнтом клубу Сікаловим Геннадієм Анатолійовичем договір про надання послуг, та відмовився пускати до клубу клієнта, який вже оплатив повну річну вартість клубної карти.
17.07.2022 року наймані працівники ФОП Капустян Н.В. відмовився впускати до клієнта, який попередньо оплатив послуги клубу.
18.07.2022 року клієнта відмовилася впускати до клубу вже Ольга Хохлова, і все це відбувалося за присутності працівників поліції.
У зв'язку з цим клієнт «преміум» фітнес-клубу «Вітамін» змушений був звернутися до суду за захистом своїх прав.
Геннадій Сікалов у січні 2023 року звернувся до суду з позовом до Білан Вадима Миколайовича, фізичної особи-підприємця Капустян Наталії Володимирівни, Товариства з обмеженою відповідальністю «Ауріта-Полтава» про зобов'язання до виконання договірних зобов'язань, зобов'язання не чинити перешкоди та стягнення моральної шкоди.
Працівники фітнес-клубу (наймані працівники ФОП Капустян Н.В.) у суді підтвердили факти, про які ми писали у попередніх публікаціях.
У суді бухгалтер ФОП Капустян Н.В. Харламова Ірина Валентинівна підтвердила, що позивачу було відмовлено у клубному членстві, хоча гроші за тренування були внесені у повному обсязі.
Також Харламова підтвердила що є найманим працівником ФОП Капустян. Бухгалтер зазначила, що ФОП Білан уклав договір аутсорсингу на використання найманих працівників ФОП Капустян. Сама Ірина Харламова також підпадала під цей договір аутсорсингу.
Після того, як клієнт клубу звернувся з заявою до поліції, ФОП Білан припинив своє існування. А всі подальші відносини «преміум» фітнес-клубу з клієнтами відбувалися через ФОП Капустян Наталією Володимирівну.
Бухгалтер Харламова зазначила, що всі тренери «преміум» фітнес-клубу «Вітамін» були найманими працівниками ФОП Капустян. Гроші з клієнтів клубу надходили ФОП Білан В.М., який мав право на використання знаку для товарів та послуг PREMIUM FITNESS CLUB VITAMIN. А далі, за договором аутсорсингу, він перераховував певні кошти на рахунок ФОП Капустян Н.В..
Водночас бухгалтер повідомила, що не подавала звітність згідно Закону України «Про зайнятість населення», хоча таку звітність має бути подана саме тим, хто надає працівників для виконання робіт.
Крім того, для надання такого виду послуг має бути отриманий дозвіл у Державному центрі зайнятості, але Ірина Харламова у суді зазначила, що їй нічого невідомо про наявність такого дозволу.
Прикметно, що кошти ФОП Білан зберігалися у сейфі бухгалтера ФОП Капустян, яка працювала у орендованому Біланом приміщенні. Бухгалтер також зауважила, що функції касира ФОП Білан виконували адміністратори, які безпосередньо не перебували у трудових відносинах з останнім, а були найманими працівниками ФОП Капустян.
Відповідно між ФОП Капустян та ФОП Білан мав укладатися договір аутстафінгу, а не договір аутсорсингу, як зазначала Харламова.
Довідково:
Аутстафінг – це своєрідна «оренда» працівників, які перебувають у трудових відносинах з іншим роботодавцем. Предметом договору аутстафінгу є послуга з надання компанією-аутстафером (виконавцем) своїх працівників для виконання ними робіт у замовника.
Відносини, що виникають між такими працівниками й замовником, не є трудовими, оскільки їхнім роботодавцем залишається аутстафінгова компанія, з якою, власне, й укладають трудовий договір. Відносини між виконавцем і замовником мають характер цивільно-правових.
Законодавчого закріплення терміна «аутстафінг» немає, хоча пп. 14.1.183 Податкового кодексу України містить визначення послуги з надання персоналу. Це, зокрема, господарська або цивільно-правова угода, відповідно до якої особа, що надає послугу (резидент або нерезидент), направляє в розпорядження іншої особи (резидента або нерезидента) одну або кількох фізичних осіб для виконання визначених цією угодою функцій.
Водночас діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, урегульовано ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення».
Так, згідно зі згаданою ст. 39 роботодавці можуть надавати власних працівників для виконання ними роботи в замовників лише за умови наявності спеціального дозволу, який видає Державна служба зайнятості.
Аутсорсинг — це використання послуг іншої компанії для виконання певного виду робіт, об'єднаних однією сферою. По суті договір аутсорсингу — це аналог договору про надання послуг.
Відмінність між аутстафінгом та аутсорсингом.
Аутстафінг дає змогу вивести працівників поза штат. При цьому вони виконують роботу в офісі замовника, підпорядковуються його правилам трудового розпорядку. Аутстафінг дає можливість роботодавцям контролювати діяльність «орендованих» працівників, втручатися в їхню роботу, давати завдання, накази й розпорядження.
Аутсорсинг, своєю чергою, виключає пряму взаємодію замовника з працівниками виконавця. Усі робочі місця обладнані на території виконавця, працівники підпорядковуються лише своєму роботодавцю й не мають жодних обов'язків перед замовником.
Отже, ми вкотре бачимо численні факти порушення діючого законодавства з боку «преміум» фітнес-клубу «Вітамін».
Бухгалтер Харламова повідомила в суді, що позивач передав кошти адміністратору, але правила клубу не підписав, бо на той час був відсутній співробітник, який відповідає за підписання правил клубу. При цьому вона стверджує, що ФІСКАЛЬНИЙ чек після передачі коштів адміністратору не був наданий клієнту.
Вона зазначила, що у «преміум» фітнес-клубі «Вітамін» послуги надавали три ФОПи: ФОП Білан, ФОП Капустян та ФОП Чаленко (послуги кафе). Також до 2021 року працював ФОП Харламова та ФОП Ліповатий (тренер). Проте бухгалтер так і не змогла вказати кому саме надавав послуги ФОП Ліповатий.
Зі слів бухгалтера, у фітнес-клубі працювало мінімум 5 фізичних осіб-підприємців (які перебували на спрощеній системі оподаткування).
Окрім того, ФОП Капустян Наталія Володимирівна надавала послуги забезпечення тепловими ресурсами, без наявності у неї такого КВЕДу. Бухгалтер у судовому засіданні не змогла підтвердити наявність такого виду економічної діяльності.
Також у суді дав свідчення Козюба Олексій Володимирович, який у 2022 працював адміністратором ФОП Капустян. Саме він взяв гроші у позивача за послуги які надає ФОП Білан В.М. У суді він підтвердив, що не був найманим працівником ФОП Білан. Він зазначив, що ніяких послуг ФОПу не надавав, договорів не укладав та не знав, що є касиром у Білан Вадима Миколайовича.
Олексій Козюба зазначив, що на прохання клієнта міг видаватися фіскальний чек, хоча згідно з законом це має відбуватися в обов'язковому порядку. Він повідомив, що ні бухгалтер, ні Капустян, ні Білан не повідомляли йому про обов'язок надання фіскального чека клієнтам.
Козюба також надав свідчення про те, що під його обліковим записом будь-хто міг зайти у програму і роздрукувати чек. Також він зазначив, що не розуміє різниці між фіскальним та звичайним чеком.
Колишній адміністратор пояснив, що вказівку не впускати позивача до клубу дала Наталія Володимирівна Капустян, яка до клубу не має жодного відношення, адже на той час право на використання знаку для товарів та послуг PREMIUM FITNESS CLUB VITAMIN мав ФОП Білан, який був орендарем приміщень фітнес-клуб.
Казюба розповів, що Вадим Білан не давав йому жодних розпоряджень чи вказівок, з його слів, Білан просто працював тренером клубу.
У суді повністю підтвердилися всі факти викладені у позові. Було встановлено, що ФОП Білан В.М. отримав кошти за надання послуг фітнес-клубу, відмовився підписувати з клієнтом договір про надання послуг, не допустив клієнта до тренувань у «преміум» фітнес-клубі «Вітамін» та не повернув сплачені клієнтом грошові кошти.
Попри це, суддя Октябрського районного суду міста Полтави Алла Чуванова стала на бік відповідачів, та відмовила у задоволенні позову.
«Останній Бастіон» нагадує читачам, що ОЗУ Капустянів-Бубликів-Гнітьків, впродовж тривалого часу використовувала до десятка ФОПів та підконтрольних юридичних осіб, для мінімізації сплати податків до державного бюджету.
Мусимо зауважити, що у фітнес-клубі здійснюють свою діяльність понад 10 ФОПів.
Серед них ми помічаємо Наталію Володимирівну Ходес (Капустян), яка з 2016 до 2021 року була керівником ТОВ «Ауріта-Полтава».
Дехто з цих ФОПів є тренером у фітнес-клубі «Вітамін», про це прямо зазначено на сайті клубу.
Серед ФОПів також присутній і Олександр Чаленко.
Чаленко Олександр Вікторович - фактично керує бухгалтерію усього «преміум» фітнес-клубу «Вітамін» та пов'язаних з ним компаній.
Чаленко є керівником ТОВ «Брейн-Фіт» та ТОВ «Еліс Б'юті» пов'язаних з родиною Капустян.
У 2020 році його намагалися притягнути до адміністративної відповідальності за несвоєчасну сплату податків ТОВ «Брейн-Фіт» та ТОВ «Еліс Б'юті». Але в одному випадку справу закрили у зв'язку з відсутністю події та складу даного адміністративного правопорушення, в іншому випадку суд обмежився усним зауваженням.
Олександр Чаленко також керує кафе «преміум» фітнес-клубу «Вітамін». Для цього він навіть зареєстрував ФОП та ТОВ «СУБК» (серед видів діяльності якого є діяльність фітнес-центрів).
За наявною у нас інформацією, у 2015 - 2021 роках ФОПи отримали виторг в розмірі 21 мільйон 553 тисячі гривень.
Основна частина цих коштів була перерахована на рахунок ТОВ «Еліс Б'юті». За вказаний період на рахунки ТОВ надійшло 24 мільйони 454 тисячі гривень.
Частинку коштів ТОВ «Еліс Б'юті» перерахувало на рахунок ТОВ »Ауріта Полтава», кошти на цей рахунок перераховував і ФОП Чаленко. Загалом на рахунок підприємства у 2015 - 2021 роках надійшло 11 мільйонів 326 тисяч гривень.
Але це далеко не всі схеми ОЗУ Гнітька-Капустяна-Бублика.
До 2016 року родина Капустян вельми успішно займалася постачанням обладнання, труб, кранів... та навіть щебеню з піском і вугілля.
У 2001 році Юрій Капустян та СФГ «Схід» (яке належить родині Капустян) стали засновниками ТОВ «Квант Сервіс». Згодом до складу засновників підприємства було включено незмінного бізнес-партнера родини Капустян Едуарда Гнітько (який фактично веде весь бізнес родини).
З 2009 до 2016 року підприємство активно брало участь у державних закупівлях та встигло на цьому заробити понад 146 мільйони гривень. Загалом за період 2013-2015 років виручка підприємства склала понад 800 мільйонів гривень.
Основними замовниками послуг підприємства були : Укргазвидобування, Укртрансгаз та ПАТ "Харківська ТЕЦ № 5".
2015 рік видався дуже вдалим для ТОВ «Квант Сервіс», виручка підприємства склала понад 400 мільйонів гривень.
Але вже у 2016 році справи підприємства пішли на спад, підприємству вдалося заробити лише 250 тисяч гривень.
А в січні 2017 року «Квант Сервіс» подало до суду заяву про визнання його банкрутом.
27.06.2019 року підприємство було визнано банкрутом.
ТОВ «Квант Сервіс» так і не виплатило борги кредиторам. Держава ж втратила 156 768 598,54 грн. несплачених податків.
За час свого існування підприємство Гнітька-Капустяна було фігурантом низки кримінальних проваджень, які стосувалися ухилення від сплати податків.
За даними аналітичної системи YouControl, у 2014-2016 роках підприємство співпрацювало з рф, яка перебувала під санкціями.
В цей час засновником підприємства був Едуард Гнітько, який на той час був помічником «патрійота»-свободівця Юрія Бублика.
Бублику ніяк не заважало те, що підприємство його помічника закупило на росії товарів на 11,5 мільйонів гривень мінімум !
Проте, «Квант Сервіс» лише одне з підприємств родини Капустян. До своїх злочинних схем вони залучали ТОВ «Квант Пром», НВП «Квант Сервіс», ТОВ «Квант Плюс», ПП «Українська сервісна бурова компанія -1», ТОВ «МЛ «КВАНТ» та інші. Більш точний список підконтрольних ОЗУ підприємств наявний у правоохоронних органів, які роками безрезультатно «розслідують» кримінальні провадження щодо них.
Через ці юридичні особи ОЗУ реалізувало на ринку України ввезені контрабандою труби з російської федерації. Співпраця з рф продовжувалась довгий час, не зважаючи на війну та санкції.
В організації злочинних схеми ухилення від сплати податків через ФОП, контрабанди та ін. колишнім податківцям Капустяну і Гнітьку допоміг колишній заступник очільника Полтавського УБОЗу Владислава Руденка Посохов.
Прикриттям злочинних схем ОЗУ займався і колишній очільник Полтавської обласної прокуратури Роман Андрєєв, який у 2013 — 2014 роках був заступником Віктора Пшонки, та став одним з найближчих бізнес-партнерів Артема Пшонки.
Але схоже, що окрім «Останнього Бастіону», діяльність цього ОЗУ нікому не цікава. Зупинити нелегальний видобуток піску братами Бубликами обіцяв ще Олег Синєгубов, але ні він, ні його наступник Дмитро Лунін цього не зробили.
Ми наголошуємо, що основною перепоною в боротьбі з ОЗУ Капустянів-Гнітьків-Бубликів та їм подібних — є байдужість. В першу чергу це стосується суспільства і звичайних громадян. У судовому процесі з «преміум» фітнес-клубом «Вітамін» ми почули, що Геннадій Сікалов став єдиним, хто відмовився підписувати правила клубу та вимагав укладення договору про надання послуг. За багаторічну діяльність цього фітнес-клубу, яки має сотні постійних клієнтів, лише одна людина прочитала правила клубу, зрозуміла, що за її безпеку в цьому «преміальному» закладі ніхто не несе відповідальності.
Також ми почули, що персонал фітнес-клубу навіть не обізнаний з тим, що він має обов'язково видавати фіскальні чеки. І тут ми вже стикаємося з правовою культурою у суспільстві, яке або толерує ухилення він сплати податків ОЗУ Капустянів-Гнітьків-Бубликів, або взагалі не знає своїх прав.
Також ми зіткнулися з колапсом судової системи України. Суддя Октябрського районного суду міста Полтави Чуванова А.М. дозволила власникам «преміум» фітнес-клубу «Вітамін» й надалі ухилятися від сплати податків, вводити клієнтів в оману, та ризикувати життям та здоров'ям відвідувачів клубу.
Найкраще ситуацію з Аллою Чувановою прокоментувала, свого часу, суддя відкривачка Лариса Гольник:
Але не всі Українські судді підтримують практику комерціоналізації правосуддя та знецінення правосуддя в Україні. Як приклад можна навести рішення Великої палати Верховного Суду, яка підтвердила визнання незаконним Указу Президента України Володимира Зеленського про скасування Указу Президента Віктора Януковича про призначення суддів Конституційного суду України.
Тож надія на законність та справедливість в Україні ще лишається.