Axiom Space розпочала виконання приватної місії AX-2

ПОЛТАВА
22.05.2023, 09:45
Axiom Space розпочала виконання приватної місії AX-2

Ракета компанії SpaceX з астронавтами на борту вирушила до МКС

В ході приватної місії AX-2, організованої техаським космічним оператором Axiom Space, до Міжнародної космічної станції (МКС) відправився екіпаж, очолюваний колишнім астронавтом NASA Пеггі Уітсон (Peggy Whitson) і включає трьох космічних туристів. Команда розраховує на тиждень залишитись на МКС.

Це вже друга місія Axiom Space до станції. Хоча у Флориді, з території якої відбувся старт, розпочинається сезон літніх штормів, ракета Falcon 9 із кораблем Crew Dragon була успішно запущена на орбіту.

Очікується, що всього астронавти проведуть на борту Crew Dragon 16 годин, стикування з МКС має відбутися в понеділок о 16:24 за rs]dcmrsv часом (09:24 ET). Це лише одна із серії приватних місій, які Axiom Space, а також NASA мають намір організувати.

«Вітаємо Axiom, SpaceX і команду Axiom Mission 2 з успішним запуском! Під час перебування на борту Міжнародної космічної станції астронавти Ax-2 проведуть понад 20 наукових експериментів, які допоможуть нам краще зрозуміти космічне випромінювання, погоду в умовах низької гравітації тощо», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон.

«Ця місія є ще одним доказом прагнення NASA допомогти нашим галузевим партнерам розробити наступне покоління космічних технологій і підтримати зростаючу економіку комерційного космосу».


Космічна комісія Саудівської Аравії заявила 12 лютого, що Раяна Барнаві та Алі Алькарні візьмуть участь у місії Ax-2 до МКС, запуск якої заплановано не раніше травня на космічному кораблі SpaceX Crew Dragon. Вони приєднаються до командира місії, колишню астронавтку NASA Пеггі Вітсон, і замовника Джона Шоффнера для місії, яка проведе на станції 10 днів.

Cаудівська Аравія заплатила за двох туристів: Райана Барнаві (Rayyanah Barnawi) — льотчика-винищувача саудівських ВПС та Алі АльКарні (Ali AlQarni) — першу саудівську жінку-астронавта та дослідника стовбурових клітин.

Барнаві та Алькарні стануть другим і третім громадянами Саудівської Аравії, які відправляться в космос, після Султана бін Салмана Аль Сауда, який літав як фахівець із корисного вантажу в місії космічного човника в 1985 році. Барнаві стане першою жінкою-астронавтом Саудівської Аравії.

Раяна Барнаві — 31-річний пілот винищувача у ВПС Саудівської Аравії, а Барнаві — 33-річний дослідник раку. Обоє проведуть 14 біомедичних і фізичних експериментів під час перебування на станції, повідомила Космічна комісія Саудівської Аравії, але не стала вдаватися в подробиці щодо планів своєї місії.

Після того, як Crew Dragon буде зістикований з МКС, екіпаж корабля приєднається до семи мешканців, які вже живуть на космічній станції.

Вітсон повертається до космосу вперше з 2017 року — вона вже літала на космічному шатлі NASA, але, за її словами, цей досвід значно відрізняється від польоту на Crew Dragon, який здійснює польоти з астронавтами лише з 2020 року.

Звісно, космічні туристи не вперше потрапляють на МКС за гроші.

Наприклад, компанія Space Adventures організувала кілька подібних місій ще на початку 2000-х.

Axiom Space спільно зі SpaceX готують цілий розклад польотів на станцію, під час першої місії AX-1, виконаної у квітні 2022 року, перші космічні мандрівники вирушили до МКС з території США.

Axiom планує зробити такі польоти фактично рутинною операцією, одним із ключових елементів бізнес-плану є залучення астронавтів інших країн, чиї польоти оплачуватимуть їхні уряди за саудівським прикладом. В Axiom розраховують, що польоти продовжаться навіть після того, як МКС виведуть з експлуатації, що в NASA очікують зробити в 2030 році. Axiom серед інших має намір брати участь у будівництві нової, приватної станції. Ініціатива підтримується NASA, яка має намір заохочувати участь приватного сектора до освоєння навколоземного простору, тоді як саме агентство має намір приділяти більше уваги глибокому космосу.

Команда AX-2 працюватиме пліч-о-пліч з професійними астронавтами, хоча розклади у них будуть власні. Астронавти, які вже є на борту, покажуть їм, як користуватися певними модулями, але деякі зони будуть обмежені для посідання — включаючи, наприклад, повітряний шлюз, який використовується для виходів у відкритий космос.

Читайте також:
Світ
Через несприятливі погодні умови астронавти були змушені провести два незаплановані тижні на борту Міжнародної космічної станції
25 жовтня, 17:05
Життя
З космодрому імені Джона Кеннеді у Флориді стартував ракетоносій із пристроєм «Europa Clipper». Мета: дослідити супутник Юпітера — Європу.
18 жовтня, 08:29
Життя
Наявні сили гравітації вплинули на появу у більшості планет Сонячної системи природних супутників. Тільки Меркурій і Венера позбавлені їх.
04 жовтня, 06:07
Світ
Перші пілотовані польоти на Марс можуть відбутися вже через чотири роки
23 вересня, 16:09
Світ
Сьогоднішня реальність, де комерційні компанії активно освоюють космос, вимагає перегляду та адаптації законодавства.
13 вересня, 11:05
Життя
Ганімед — один із ґалілеєвих супутників Юпітера, навіть планета Меркурій менша. Стверджується, що під його поверхнею ховається океан.
05 вересня, 06:00