Бази НАТО можуть з'явитися у Балтійському морі

СВІТ
23.06.2023, 09:46
Бази НАТО можуть з'явитися у Балтійському морі

На Аландських островах, які нині є демілітаризованою зоною, можуть незабаром вперше в історії з'явитись бази НАТО

Фінляндія може переглянути угоду про демілітаризацію Аландських островів у зв'язку зі зміною уряду, вступом до НАТО і війною, що триває в Україні.

Про це повідомляє "Останній Бастіон" з посиланням на Politico.

Острови розташовані на стратегічно важливих шляхах Балтійського моря, які протягом всієї історії привертали увагу довколишніх держав. З 1856 року ця територія має статус демілітаризованої, що підтверджено низкою угод. Однак деякі фінські політики хочуть відмовитися від такого підходу, оскільки стурбовані тим, що російський уряд через 16 місяців після нападу на Україну може звернути свою увагу на беззахисні Аландські острови.

Для нового уряду Фінляндії, який очолив правоцентрист Петтері Орпо, питання статусу архіпелагу перед російською агресією, що посилюється, стає пріоритетним у безпековій політиці, пише видання.

Орпо відмовився коментувати можливість демілітаризації Аландських островів, але члени очолюваної ним Національної Коаліційної партії поставили під сумнів статус-кво.

Колишній голова фінської розвідки генерал-майор Пекка Товері, якого було обрано до парламенту у квітні, заявив, що демілітаризація даної території має бути припинена.

«Це полегшить нам реагування у разі потреби, а також підвищить безпеку жителів Аландських островів та всіх інших, якщо ситуація погіршиться», – сказав він.

Такої ж позиції дотримується колишній командувач Сил оборони, нині депутат парламенту Ярмо Ліндберг, який вважає, що членство в НАТО і агресивна політика росії дозволяють поставити під питання мирний статус архіпелагу.

Приміром, прямо протилежний підхід Швеції до безпеки свого острова Готланд у центрі Балтійського моря. Нещодавно там розмістили новий армійський полк та парк сучасних танків, а також відбудували плаци біля західного узбережжя. На Аландських же островах заборонено будь-яку військову присутність, зокрема патрулювання та навчання солдатів.

Вихід до Балтійського моря мають країни НАТО, зокрема Естонія, Латвія та Литва, а також росія – у Санкт-Петербурзі та Кенігсбергу, де розташована велика військово-морська база. Як і у випадку з Готландом, контроль над Аландськими островами розглядався як ключ до встановлення військової переваги над морем.

Оборонна стратегія Фінляндії щодо Аландських островів не влаштовує населення країни. Згідно з результатами опитування, опублікованого близько року тому, 58% фінів заявили, що підтримують військову присутність на архіпелазі, 16% висловилися проти, 28% утрималися.

вибір редакції
Читайте також:
Світ
Кремлівський бункерний дід, звісно ж, вичікує слушної нагоди, щоби спровокувати Захід на конфлікт. Однак першим не завдаватиме удару.
вчора, 12:37
Світ
Вперше країни-учасниці блоку отримують фінансову підтримку у рамках проєкту із загальних військових закупівель. Краще пізно, ніж ніколи.
17 листопада, 14:03
Війна
Це прохання ґрунтується на бажанні Польщі використовувати свої засоби ППО також над українським повітряним простором.
30 жовтня, 17:25
Світ
У Брюсселі й Страсбурзі занепокоєні зростанням російського впливу на об'єднану Європу. Тому постало питання створення своєї розвідки.
27 жовтня, 14:03
Світ
Європа з Америкою мусять нарешті зруйнувати стіну обмежень, яку звели навколо України. Якщо Київ програє Москві, постраждає весь континент.
08 жовтня, 12:35
Світ
Хто такий Марк Рютте і яка його позиція щодо України.
01 жовтня, 10:00