Безпека в Чорному морі

В Анкарі тривають переговори про безпеку Чорного моря між представниками Туреччини, України, Франції та Великої Британії.
Про що конкретно йшла мова? Які результати? І чи будуть залучати до переговорів росію?
Про це йдеться у матеріалі Радіо Свобода.
Які умови потрібні для перемир'я на морі?
Коментуючи переговори між представниками України, Франції, Великої Британії та Туреччини в Анкарі, капітан 1-го рангу запасу військово-морських сил України Андрій Риженко в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки), пояснив, які умови необхідно забезпечити, щоб гарантувати безпеку в Чорному морі та встановити там перемир'я.
На думку Риженка:
- Перша умова – це припинення обстрілів портів і суден, що заходять до них
«Перший компонент – це те, що порти українські: Одесу, Чорноморськ і Південний (Южний) – Російська Федерація не обстрілює ні балістичними ракетами, ні крилатими ракетами, ні дронами-камікадзе. На жаль, обстріл дронами-камікадзе триває»
- Друга умова – забезпечення відновлення навігації. Насамперед для цього необхідно провести розмінування.
«Навігація дасть свободу економіці морській. [Для цього] потрібно провести низку заходів. Це мінна розвідка в портах. Багато портів зараз просто заблоковані, там немає жодної навігації: це Миколаїв, Очаків, Херсон. В інших портах навігація формально закрита, але обмежено вона існує, судноплавство є в межах того коридору, який був встановлений півтора роки тому. [Для відновлення навігації] потрібно знайти міни, потрібно їх знешкодити. Крім цього, потрібно відновити навігаційні знаки, без них навігація теж неможлива, особливо в нічний час доби. І тут залучатимуться і військові фахівці, і цивільні – і потрібно, щоб їм не заважали, щоб їх не обстрілювали. А в таких портах як Миколаїв, Очаків РФ може використовувати [для обстрілів] навіть засоби невеликої дальності, щоб вражати катери, баржі тощо – з тієї ж Кінбурнської коси».
- Третьою умовою після відновлення навігації має стати повернення до довоєнних маршрутів для кораблів.
«Коли відкриється навігація, судна повинні мати можливість безпосередньо йти з Одеси на Босфор через центральну частину моря, а не ховаючись у межах територіальних вод сусідніх держав. Це скоротить сам маршрут, час переходу та значно здешевить страховку. Страховки зараз великі, і їх покривають громадяни України та тих держав, які отримують ці товари».
Оцінка можливих загроз
На думку капітана 1-го рангу запасу військово-морських сил України Андрія Риженка, на переговорах в Анкарі сторони обговорюють оцінку можливих загроз для виконання всіх цих умов, а також плани щодо їх запобігання – від економічних і політичних до військових.
Андрій Риженко пояснив, як кожна з країн-учасниць може вплинути на те, що відбувається у Чорному морі:
«Велика Британія та Франція можуть допомогти нам відкрити навігацію. Тут навіть кораблі не потрібно заводити в Чорне море: спеціальні протимінні підрозділи можна перекинути повітрям або іншим транспортом. Потрібно просто допомогти відкрити порти – знайти міни та їх знищити. Глибини невеликі, зараз пошук мін можуть проводити катери довжиною 10-12 метрів, яких поставлено [в рамках військової допомоги Україні] за цей період багато. Ну і плюс протиповітряна оборона портів, якщо раптом там виникне якась ситуація з дронами, щоб завчасно дізнатися про цю загрозу та відбити її. І, відповідно, розвіддані, тому що чим раніше Україна дізнається про цей удар, тим краще зможе на нього зреагувати. У Туреччини повний набір сил і засобів у Чорному морі: фрегати, авіація, підводні човни. Вони просто можуть закрити меридіан і стежити за тим, щоб російські кораблі, яких достатньо ще й у Криму, щоб вони не атакували ці судна та не заарештовували їх».
При цьому, на думку співрозмовника, дії Туреччини можуть зводитися до «моніторингу та попередження», що дозволяє країні конвенція Монтре – документ, прийнятий у 1936 році, згідно з яким Туреччина відновлює суверенітет над протоками Босфор і Дарданелли та бере на себе зобов'язання щодо дотримання принципів міжнародного морського права.
Сама Туреччина поки не робила жодних заяв про хід і результати чотиристоронніх переговорів.
16 квітня переговори продовжаться.
- Після початку війни цивільне судноплавство в Чорному морі регулювалося у рамках так званої «зернової ініціативи», яку в липні 2022 року росія та Україна окремо уклали в Стамбулі з ООН.
- У липні 2023 року росія вийшла з цієї угоди, аргументувавши свій крок нібито порушеннями домовленостей західними країнами.
- Наприкінці березня 2025 року росія заявила, що припинить вогонь у Чорному морі лише після скасування санкцій проти «Россельхозбанку» та російських виробників і експортерів продовольства та добрив.