«Безрезультатна плідна праця»: підсумок двох років роботи НАЗК – лиш 331 перевірена декларація

ПОЛТАВА
20.08.2018, 07:03

«Безрезультатна плідна праця»: підсумок двох років роботи НАЗК – лиш 331 перевірена декларація _1

НАЗК мало би стежити за тим, чи на зароблені живуть посадовці. Цей орган мав би прискіпливо перевіряти їхні декларації. Таких документів лише за 2015-2016 роки агентство отримало понад мільйон двісті тисяч. А от перевірило – триста тридцять одну декларацію.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Тиждень» на телеканалі ZIK.

«Якщо вони і далі перевірятимуть у такому темпі – перевірять всі декларації за кілька тисяч років», – каже голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

«Проблема в тому що зараз є 5 членів НАЗК, які залежні від тої чи іншої політичної сили», – переконаний екс-заступник голови НАЗК Руслан Радецький.

Він півтора року пропрацював заступником голови НАЗК від миті його створення. Протягом цього часу і Радецького, і саме агентство спіткали численні скандали і конфлікти.

Згодом проти Радецького навіть порушили карне провадження, нібито за підробку документів. Та пізніше закрили. Тепер колишній член НАЗК каже, що на нього тиснули.

«Мені закинули те, що я нібито керував автомобілем у нетверезому стані. Справу з тріскотом програли у суді. Для мене нема значення чию декларацію перевіряти: президента чи міністра, судді або прокурора», – наголошує Руслан Радецький.

НАЗК, зовнішній вплив та підконтрольність

«Нинішнього голову НАЗК пов'язують конкретно з президентом», – стверджує голова ГО “Громадський люстраційний комітет” Олександра Дрік.

«Керівник НАЗК пані Корчак напряму підпорядковується Банковій. Ніхто з оточення президента не отримав стягнення», – додає нардеп Сергій Лещенко.

НАЗК гальмує перевірку декларацій, бо робить це вручну

Подужати мільйони звітів у такий спосіб – нереально. Для органу створили спеціальну програму, яка б миттєво викривати тих, хто збрехав. Проте її так і не запустили.

«40 мільйонів виділили на закупівлю обладнання для ведення реєстру НАЗК, створили тендери. Згодом Корчак скасувала їх», – розповідає екс-директор департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна.

«Ми кількасот мільйонів євро від ЄС не отримали, через те що НАЗК не запускає цю систему», – обурюється голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Альтернативний проект електронного декларування

Водночас альтернативний проект електронного декларування запустили журналісти й волонтери, не маючи державного фінансування та значних ресурсів виявився значно успішнішим за офіційний орган.

«Це робило 5-6 людей. У розпорядження ми отримали доволі дороге програмне забезпечення абсолютно безкоштовно. На ринку воно коштує сто-двісті тисяч доларів. Таку суму повністю покриває бюджет НАЗК», – зазначає журналіст-розслідувач Денис Бігус.

Проект "декларації" тепер налічує півтора мільйона документів, і є навіть популярнішим, ніж реєстр НАЗК.

«Майже кожен журналістський матеріал, який стосується розслідувань, має інформацію щодо майнового стану. Заради цього власне все і робилося», – пояснює журналіст-розслідувач Денис Бігус.

Перевірки декларацій навмисне затягують?

Водночас екс-директорка фінмоніторинґу НАЗК Ганна Соломатина припускає, що таке затягування із запуску автоперевірки може бути вигідне посадовцям. Адже через три роки після подавання декларації, порушувати кримінальне провадження за декларацією – неможливо.

«В НАЗК спеціально набрали не дуже компетентних людей», – упевнена Ганна Соломатіна.

Перезапуск органу – це чи не єдиний порятунок НАЗК

Нині чи не єдиним способом порятунку, фахівці називають повний перезапуск агентства. Уже кілька місяців як зареєстровано законопроект, що пропонує необхідні зміни.

«Недієве НАЗК потрібне політичній еліті, АП, ВРУ. Втім, я не маю претензій до уряду, бо він подав законопроект, який перезапускає керівництво органу», – говорить голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

«Перед тим як оновлювати орган, спершу треба змінити склад і формування комісії, яка вибирає членів НАЗК», – звертає увагу голова ГО “Громадський люстраційний комітет” Олександра Дрік.

До НАЗК назбиралося чимало запитань. Втім, відповідей ніхто із членів органу не захотів давати: ні в письмовому вигляді, ані в телефонному режимі.

Дмитро Будкевич

Читайте також:
Полтава
Комунальна мафія Полтаватеплоенерго в змові із суддівською мафією продовжує тероризувати споживачів.
15:35
Полтава
Московитським загарбникам ніколи не були раді на українській землі. Ворог цього відверто не розуміє, а тому платить велику криваву ціну.
вчора, 19:15
Полтава
Мешканці другого за населенням міста Полтавщини скаржаться у соціальних мережах на дезінформацію. Влада ж закликала не панікувати.
вчора, 14:56
Полтава
Поліція спільно з природоохоронцями вилучила півтора кілометра браконьєрських сіток у Кременчуцькому районі. Злодіїв не вдалося затримати.
вчора, 08:29
Полтава
Невідомі особи без дозвільної документації здійснили геодезичні й вибухові роботи у ландшафтному парку «Гадяцький». Завдано збитків державі.
18 квітня, 19:14
Полтава
Він написав понад 60 антиукраїнських статей на замовлення московії
18 квітня, 17:11