«Безрезультатна плідна праця»: підсумок двох років роботи НАЗК – лиш 331 перевірена декларація

ПОЛТАВА
20.08.2018, 07:03

НАЗК мало би стежити за тим, чи на зароблені живуть посадовці. Цей орган мав би прискіпливо перевіряти їхні декларації. Таких документів лише за 2015-2016 роки агентство отримало понад мільйон двісті тисяч. А от перевірило – триста тридцять одну декларацію.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне. Тиждень» на телеканалі ZIK.

«Якщо вони і далі перевірятимуть у такому темпі – перевірять всі декларації за кілька тисяч років», – каже голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

«Проблема в тому що зараз є 5 членів НАЗК, які залежні від тої чи іншої політичної сили», – переконаний екс-заступник голови НАЗК Руслан Радецький.

Він півтора року пропрацював заступником голови НАЗК від миті його створення. Протягом цього часу і Радецького, і саме агентство спіткали численні скандали і конфлікти.

Згодом проти Радецького навіть порушили карне провадження, нібито за підробку документів. Та пізніше закрили. Тепер колишній член НАЗК каже, що на нього тиснули.

«Мені закинули те, що я нібито керував автомобілем у нетверезому стані. Справу з тріскотом програли у суді. Для мене нема значення чию декларацію перевіряти: президента чи міністра, судді або прокурора», – наголошує Руслан Радецький.

НАЗК, зовнішній вплив та підконтрольність

«Нинішнього голову НАЗК пов'язують конкретно з президентом», – стверджує голова ГО “Громадський люстраційний комітет” Олександра Дрік.

«Керівник НАЗК пані Корчак напряму підпорядковується Банковій. Ніхто з оточення президента не отримав стягнення», – додає нардеп Сергій Лещенко.

НАЗК гальмує перевірку декларацій, бо робить це вручну

Подужати мільйони звітів у такий спосіб – нереально. Для органу створили спеціальну програму, яка б миттєво викривати тих, хто збрехав. Проте її так і не запустили.

«40 мільйонів виділили на закупівлю обладнання для ведення реєстру НАЗК, створили тендери. Згодом Корчак скасувала їх», – розповідає екс-директор департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна.

«Ми кількасот мільйонів євро від ЄС не отримали, через те що НАЗК не запускає цю систему», – обурюється голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Альтернативний проект електронного декларування

Водночас альтернативний проект електронного декларування запустили журналісти й волонтери, не маючи державного фінансування та значних ресурсів виявився значно успішнішим за офіційний орган.

«Це робило 5-6 людей. У розпорядження ми отримали доволі дороге програмне забезпечення абсолютно безкоштовно. На ринку воно коштує сто-двісті тисяч доларів. Таку суму повністю покриває бюджет НАЗК», – зазначає журналіст-розслідувач Денис Бігус.

Проект "декларації" тепер налічує півтора мільйона документів, і є навіть популярнішим, ніж реєстр НАЗК.

«Майже кожен журналістський матеріал, який стосується розслідувань, має інформацію щодо майнового стану. Заради цього власне все і робилося», – пояснює журналіст-розслідувач Денис Бігус.

Перевірки декларацій навмисне затягують?

Водночас екс-директорка фінмоніторинґу НАЗК Ганна Соломатина припускає, що таке затягування із запуску автоперевірки може бути вигідне посадовцям. Адже через три роки після подавання декларації, порушувати кримінальне провадження за декларацією – неможливо.

«В НАЗК спеціально набрали не дуже компетентних людей», – упевнена Ганна Соломатіна.

Перезапуск органу – це чи не єдиний порятунок НАЗК

Нині чи не єдиним способом порятунку, фахівці називають повний перезапуск агентства. Уже кілька місяців як зареєстровано законопроект, що пропонує необхідні зміни.

«Недієве НАЗК потрібне політичній еліті, АП, ВРУ. Втім, я не маю претензій до уряду, бо він подав законопроект, який перезапускає керівництво органу», – говорить голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

«Перед тим як оновлювати орган, спершу треба змінити склад і формування комісії, яка вибирає членів НАЗК», – звертає увагу голова ГО “Громадський люстраційний комітет” Олександра Дрік.

До НАЗК назбиралося чимало запитань. Втім, відповідей ніхто із членів органу не захотів давати: ні в письмовому вигляді, ані в телефонному режимі.

Дмитро Будкевич

вибір редакції
Читайте також:
Борівський розсадник — гордість усього Полтавського лісового господарства, адже тут зростають сосни та дуби для нових лісів.
12:42
Гадяцькі комунальні служби звітують про проведення робіт з благоустрою у парку "Перемога".
09:18
Станція екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Диканьці поповнилася новим транспортним засобом.
вчора, 11:12
Матеріальний резерв місцевого значення створили чиновники однієї з громад Полтавської області.
вчора, 08:30
Невдовзі під Полтавою з’явиться нове визначне місце — старий дуб перетворять на справжній витвір мистецтва.
26 травня, 12:24
Мисливські угіддя Полтавської області поповнилася поголів'ям благородного виду ссавців племінної англійсько-польської лінії.
26 травня, 10:40