Британія розглядає можливість відправки в Україну прототипів лазерної ППО

12 квітня, 16:55
Британія розглядає можливість відправки в Україну прототипів лазерної ППО

Система DragonFire достатньо потужна, щоб збивати снаряди, що рухаються швидше за балістичні ракети

Британія розглядає можливість надіслати Україні прототип лазерної зброї для збивання дронів та ракет.

Про це заявив міністр оборони Британії Грант Шаппс, пише The Daily Telegraph.

Глава Міноборони перевірив лабораторію лазерного озброєння DragonFire. Він зазначив, що розгортання цієї зброї є «найбільшою тратою грошей на оборону».

«Що я хочу зробити, так це прискорити процес, який зазвичай є дуже тривалим, можливо до 10 років, до набагато коротших часових рамок і розгорнути його, потенційно на кораблях і потенційно на суші», – сказав Шаппс.

За словами Шаппса, Британія хоче встановити DragonFire на озброєння до 2027 року. Але, як зазначив міністр, Британія також працює над тим, щоб побачити, чи зможе вона надіслати прототипи в Україну раніше, навіть якщо вони не будуть на 100% вдосконалені.

Як зазначає видання, система достатньо потужна, щоб збивати снаряди, що рухаються швидше, ніж балістичні ракети. Головною особливістю лазерної зброї є її низька вартість. Заявлено, що постріл коштує 10 фунтів.


DragonFire – це лазерний промінь, який здатний збивати безпілотники та ракети. Зброя невидима і безшумна, оскільки довжина хвилі світла становить близько одного мікрона, яке людське око не може помітити.

Defence Express зазначає, що  DragonFire розробляється з 2017 року. А чим довше розробка знаходиться у стані доведення, тим більше грошей вона витягує з бюджету та більший скепсис викликає. Це чудово видно на прикладі Пентагону, де у ВМС США вже прямо заявили, що до реальних бойових лазерів ще дуже далеко. І це при тому, що перший реальний зразок AN/SEQ-3 (LaWS) вже використовувався та навіть був встановлений на бойовий корабель ще у 2014 році.

По-друге, доведе реальну бойову ефективність системи проти реальних сучасних загроз. А позначка «ефективність доведена у бою» є значним аргументом для замовлення. Як для іноземної країни, так і для власного уряду та парламентарів, що узгоджують бюджет.

По-третє, дійсно допоможе Україні. Бо мова йде про систему, яка використовує 55 кВт лазерний промінь, що фокусується з 37 окремих каналів потужністю 1,5 кВт кожний. Таку потужність вже можливо вважати стандартною для таких систем, бо вона дозволяє пропалювати не лише пластик, а й метал, чим виводить з ладу дрони, ракети та, потенційно, артилерійські боєприпаси.

Але створення потужного лазера - це лише половина задачі, бо ще однією вкрай важливою вимогою для його ефективності є фокусування протягом декількох секунд на цілі. Це якраз необхідно для того, щоб пропалити корпус. При цьому тримати лазерний промінь необхідно на рухомій цілі. Наразі заявлені для ЗМІ характеристики DragonFire - фокусування на відстані у 1 км з точністю 23 мм. Але реальні можливості щодо ефективної дальності залишаються втаємниченими.

Справа в тому, що попри всі переваги бойових лазерів все ж таки існують декілька важливих факторів, які прямо можуть впливати на їх ефективність. Перший - це погодні умови та їх вплив на розсіювання лазерного променя в умовах туману, низької хмарності та дощу. Другий - швидкість знищення цілей, бо якщо реальна бойова ефективність лазера починається з 1 км, то цього цілком достатньо для ураження дрона, яку цю відстань подолає за 18 секунд. Але вже крилата ракета пролетить цю відстань за 4 секунди, тому питання чи буде достатньо цього часу для виведення її з ладу доволі актуальне.

Окрім того, додається питання можливості відбиття таким лазерним комплексом масованої атаки, коли одночасно наближається декілька цілей. Що пов'язано не лише з часом роботи комплексу по одному об'єкту, а його охолодження для наступного пострілу.

Відповідні на ці питання вкрай важливі. А тому зацікавленість міноборони Великої Британії у тому, щоб розсіяти будь-який скепсис цілком зрозумілі. Бо попри те, що вартість «пострілу» таких лазерних систем можуть вимірюватись у кількох доларах, сам комплекс, особливо на «світанку» опанування технологій будуть коштувати далеко не «копійки».

Саме тому, відправка прототипів DragonFire до України має не лише посилити наше ППО, а й розвіяти будь-які сумніви щодо ефективності бойових лазерів, пришвидшити розробку та отримати замовлення на цей комплекс.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Світ
Франція поставить Україні винищувачі Mirage 2000, які перед передачею будуть оснащені новим обладнанням.
08 жовтня, 11:00
Війна
Україна отримає від франко-німецької оборонної групи KNDS 12 самохідних артилерійських установок Caesar.
04 жовтня, 10:20
Війна
Минулого тижня України отримала дві зенітні системи Iris-T SLM і SLS
02 жовтня, 16:18
Світ
Озброєння буде постачатися до України, Японії та Болгарії.
01 жовтня, 11:28
Війна
Виготовлення замовлення повинні завершити 31 грудня 2028-го.
12 вересня, 11:55
Війна
Україна отримає від Канади ЗРК NASAMS на початку 2025 року
06 вересня, 10:25