«Брудні» гроші з України стривожили Америку

ПОЛТАВА
04.04.2018, 11:06
«Брудні» гроші з України стривожили Америку

Американське політичне видання The Hill перейнялося темою статків Тимошенко

Події останніх трьох років пролили світло на мінливий світ політичних консультантів та лобістів з Кей Стріт (K Street) та їхню роботу на демократичну та авторитарну владу. Віктор Янукович наймав консультантів та лобістів від демократів та республіканців і все ж був найбільш клептократичним та жорстоким президентом України. Він утік зі своєї адміністрації під час Євромайдану у 2014 році, залишив по собі збанкрутілу країну та вбитих протестувальників.

K Street – велика вулиця у Вашингтоні, відома тим, що на ній знаходиться низка аналітичних центрів, офісів лобістів та пропагандистів. Кей Стріт стала загальною назвою для лобістської індустрії Вашингтона.

На думку спецпрокурора Роберта Мюллера, необхідно розслідувати такий сумнівний момент у діяльності американських консультантів та лобістів як відсутність реєстрації документів у відповідності до FARA у Департаменті юстиції США.

Foreign Agents Registration Act, FARA – дослівний переклад: «Акт про реєстрацію іноземних агентів». Закон передбачає, що організація або фізична особа, яка займається виконанням будь-яких завдань іноземної держави, має офіційно повідомити про це. Під дію закону потрапляє будь-яка структура, організована відповідно до законів іноземної держави або така, чиє основне місце ведення бізнесу знаходиться в іноземній державі. Відповідно до FARA, такі організації зобов'язані зареєструватися в Департаменті юстиції США та кожні півроку звітувати про свої прибутки (з боку іноземних влад або недержавних організацій) та витрати.

Приміром, Пол Манафорт (американський політтехнолог, який, згідно з даними «чорної бухгалтерії Партії регіонів», працював на Януковича), міг заробити десятки мільйонів доларів за свою роботу на Януковича, але він ніколи не реєструвався, згідно з FARA.

Попри те, що американське відомство затягнуло гайки у сфері дотримання FARA, проблеми та лазівки все одно залишились.

Одна з них була цього місяця помічена FARA: угода між Avenue Strategies (компанія, що надає послуги з політичних консультацій) та українським народним депутатом Юлією Тимошенко, лідером лівоцентристської партії «Батьківщина». В рамках піврічного контракту Avenue Strategies отримуватимуть $65 тис. на місяць. Звідки візьмуться ці гроші? Національне агентство з питань запобігання та протидії корупції (НАЗК) за даними перевірки декларації про доходи Тимошенко в 2016 році визначила її дохід еквівалентним $33 975. Згідно з декларацією за підсумками 2017 року, оприлюдненої минулого тижня, її дохід став ще меншим: $21 тис.

Тимошенко не сказала, як вона буде оплачувати послуги Avenue Strategies; партія «Батьківщина» не заявляла, що вона сплачуватиме за послуги консультантів. Якщо $390 тис. буде сплачено невідомим спонсором, це стане порушенням антикорупційних законів, ухвалених у листопаді 2014 року (пакет антикорупційних законів, розроблений за участю громадськості та міжнародних неурядових організацій).

Американський уряд, європейський союз та МВФ тиснуть на Україну, аби вона створила інституції для боротьби із засиллям корупції; одним з таких відомств стало НАЗК, яке перевіряє декларації чиновників - їхні статки та прибутки. У жовтні 2016 року, знаменуючи початок боротьби з корупцією, президент Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, члени Кабміну, 423 парламентарі та інші держслужбовці - всього 50 тис. осіб - оприлюднили свої активи та доходи за рік.

Крім того українців цікавлять статки Тимошенко.

Попри те, що чиновники оприлюднюють свої статки та прибутки, не факт, що випадок Тимошенко стане єдиним прикладом сумнівних платежів консультантам з Кей Стріт. Не виключено, що Департамент юстиції США та Мюллер зможуть виявити та запобігти подібним лазівкам.

Департаменти казначейства та Міністерство юстиції повинні тісно співпрацювати, аби гарантувати, що всі джерела фінансування в усіх реєстрах FARA пройшли перевірку «Знай свого клієнта» (KYC), і що походження їхніх грошей є зрозумілим. Обидва відомства повинні забезпечити дотримання вимог з відмиванням коштів, аби гарантувати, що контракти з іноземними лобістами не фінансуються «брудними» грошима.

Сполучені Штати мають значно кращий досвід для цього, ніж європейські країни, які скаржаться на корупцію в Росії, Україні та інших країнах Євразії, але водночас не проводять ретельну перевірку капіталу з непрозорим походженням. Global Financial Integrity (Аналітичний центр) у Вашингтоні підрахував, що щороку з України за кордон надходять $12 млрд. Після націоналізації найбільшого в Україні Приватбанку, Нацбанк заявивив, що за минуле десятиріччя лише з нього було виведено $5,5 млрд.

Отримання великих непрозорих платежів від українських політиків, які не можуть чи не хочуть пояснити джерела отримання цих коштів, суперечить вимогам Заходу щодо прозорості української фінансової системи. Ба більше, це зводить нанівець роботу НАЗК та укріплює безкарність українських еліт. Це підірве роботу Антикорупційного суду, який буде створений цьогоріч.

Американський уряд завжди був потужним прихильником суверенітету України та її права на європейську інтеграцію. Для того, щоб ця підтримка України була послідовною, всі відомства американського уряду мають працювати спільно.

Тарас Кузьо, для видання The Hill

Тарас Кузьо - науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса (США). Він є автором «Путінської війни проти України» (2017) та співавтором «Джерел Великої державної політики Росії: Україна та виклик європейському порядку» (2018).

Читайте також:
Полтава
Мешканець Великобудищанської громади до останнього подиху боронив рідну землю від загарбників. Тепер чоловік у Небесному Воїнстві України.
14:47
Полтава
Полтавським «зеленим ямщикам» слід брати приклад із колег по цеху. Але, коли бажання сприяти перемозі України немає, то воно і не з'явиться.
06:02
Полтава
У міській раді склалася типова для всіх органів виконавчої влади ситуація. Так, одним набридло виконувати свої обов'язки, іншим їх мало.
вчора, 12:18
Полтава
Чоловік рибалив в акваторії Кам'янського водосховища неподалік села Орлик Полтавського району. Тепер доведеться заплатити штраф.
вчора, 07:00
Полтава
Депутати з чиновниками погодили план щодо усунення назв, які мають російське або совєцьке походження. Виявляється, не все ще декомунізовано.
26 березня, 20:23
Полтава
Нерестова заборона в області діятиме до кінця весни. Це дозволяє природоохоронцям кількісно відновлювати наявність прісних біоресурсів.
26 березня, 14:45