Будинок у США за понад $600 тисяч: родина бізнес-партнера Андрія Єрмака бере кредит у росіян
Дружина соратника Єрмака позичила гроші у росіян для купівлі будинку у США
Український кінопродюсер Артем Колюбаєв більш відомий громадськості у звʼязці з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком, з яким вони раніше робили кіно та мали спільний бізнес.
Коли Андрій Єрмак став політиком, Артем Колюбаєв почав займатися непритаманним його попередній діяльності бізнесом: фінансовими компаніями, виробництвом дронів та інвестиціями у цінні папери.
«Слідство.Інфо» зʼясувало, що нещодавно родина Колюбаєва, яка втекла від війни, купила дорогий будинок у передмісті Вашингтона і позичила на це гроші у росіян.
Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо».
КІНОФЕСТИВАЛЬ БЕЗ КІНОПРОДЮСЕРА
У липні 2024 року в Києві відбувався Одеський кінофестиваль, один з найбільших українських фестивалів, де показують, зокрема, українське кіно. Під час показу представили і фільм Артема Колюбаєва «Крути 1918». Проте найпопулярнішою роботою продюсера є «Щедрик». Касові збори цього фільму склали приблизно 10 мільйонів гривень.
Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з українськими кінопродюсерами і дізнались, що це не так багато, оскільки продюсер отримує невеликий процент від цієї суми.
«Половину доходу забирають кінотеатри, і ще частину дистриб’ютори. 35% від бокс-офісу (касові збори, — ред.) — це те, що приходить на рахунок продюсера. Він зобов’язаний повернути частку Держкіно і має покрити гроші, які були витрачені на промо», — пояснює кінопродюсер Дмитро Суханов.
На думку членкині Національної спілки кінематографістів України Людмили Горгеладзе, кінобізнес важко назвати прибутковим видом діяльності.
«Поки що, це процес, по-перше, творчий, а по-друге, — фінансово не врегульований. Тобто в Україні цим займаються ентузіасти, хтось на цьому дійсно заробляє, але це не великі кошти», — пояснює Людмила Горгеладзе.
Артем Колюбаєв очікувано мав бути на Одеському кінофестивалі як кінопродюсер, який зараз має три проєкти фінансування від держави. До того ж він донедавна він очолював Раду з державної підтримки кінематографії, яка вирішувала, кому давати гроші на кіновиробництво, а кому — ні.
Однак кінопродюсер проігнорував таку важливу для кіноіндустрії подію.
БУДИНОК «БІЖЕНЦІВ» У США ЗА ПОНАД $600 ТИСЯЧ
У відкритих джерелах журналісти «Слідства.Інфо» знайшли інформацію про те, що Катерина — дружина Артема Колюбаєва — разом з двома дітьми на початку повномасштабного вторгнення Росії виїхала до США. Американська радіостанція NPR зробила про них подкаст. У матеріалі розповідають, як сім’я біженців з України знайшла прихисток в Штатах. Колюбаєвих прихистило подружжя коміків та акторів Томсон-Гейнс.
Там Катерина робила прикраси з бісеру, який їй приносили сусіди, а Артем Колюбаєв приїздив до сім’ї на день народження доньки. Під час цих відвідин сім’ї чоловік і потрапив на сторінки американського видання.
Та родині Колюбаєва недовго довелося бідкатися по чужих домівках. Вже восени 2023 року Катерина Колюбаєва купила власний будинок у передмісті Вашингтона у дуже гарному районі, звідки їхати близько 20 хвилин автівкою до Білого дому.
За нього Катерина Колюбаєва торік віддала понад $600 тисяч.
Це двоповерховий будинок площею майже у 500 м. Має велику вітальню, 3 спальні, 4 ванні кімнати, окрему обідню кімнату та нову кухню. Також — огороджений двір з внутрішнім двориком та підвал, який також може бути житловим приміщенням.
ЗВІДКИ ГРОШІ?
У Катерини Колюбаєвої є бізнес з виробництва біжутерії. Середня вартість прикрас $50–100.
Журналісти «Слідства.Інфо» намагалися замовити сережки у магазині Катерини, проте протягом тижня ніхто так і не відповів на повідомлення.
Звідки ж гроші у Колюбаєвих на придбання такого будинку?
Журналісти Bihus.Info випустили серію розслідувань про різноплановий бізнес Артема Колюбаєва, яким він обзавівся після 2019 року, коли Андрій Єрмак долучився до команди Володимира Зеленського. Тоді журналісти зробили висновок, що такі раптові успіхи продюсера у різних сферах стали можливі завдяки зв’язкам Артема Колюбаєва з Андрієм Єрмаком.
«Слідство.Інфо» спочатку припускало, що $600 тисяч на будинок родина Колюбаєва отримала від тих різнопланових, дуже далеких від кіновиробництва, бізнесів.
Однак пізніше Артем Колюбаєв погодився відповісти на запитання журналістів про походження цих коштів.
«Кошти за будинок повністю сплачувала моя дружина, з власних заощаджень, запозичень та з коштів, за які вона продала своє майно. В період з 2022 по 2024 роки моя дружина продала два своїх автомобілі: Mercedes-Benz CLS 2015 року та Mercedes-Benz GLE 2016 року. Також продала два обʼєкти своєї нерухомості в Києві та Київській області», — каже Колюбаєв.
Журналісти перевірили цю інформацію. Катерина Колюбаєва дійсно продала дві автівки та квартири — одну у Києві, другу — у передмісті столиці. Схоже, жінка могла виручити з продажу всього цього майна $350 тисяч, які сплатила за будинок у Вашингтоні.
Згідно з реєстрами США, частину суми — $250 тисяч — Катерина Колюбаєва позичила у компанії A&D Mortgage.
«Слідство.Інфо» виявило, що ця компанія з Флориди має російське керівництво та зв’язки з росією.
A&D Mortgage належить Максіму Слюсарчуку, який також є директором російськомовної американської палати південної Флориди.
На ютубі цієї організації можна побачити багато російськомовних відео. На одному з них запис з події «FROM RUSSIA WITH BUSINESS» («Від росії з бізнесом», — ред.), яка відбулась у червні 2017 року, коли війна з Україною вже тривала. «російські американці» намагаються дізнатися, як тепер жити в США після накладення санкцій на росію.
Максім Слюсарчук, один з ключових спікерів конференції, запевняє, що ніяких складнощів немає.
«Ефект більш теоретичний, ніж реальний. Ми насправді відчуваємо не дуже багато складнощів у грошових операціях між країнами (рф, — ред.) і особливо у роботі з банками, які під санкціями. Я сказав би, що в момент, коли громадяни росії намагаються переказати кошти у США, немає ніяких складнощів з цим», — розповідає Слюсарчук.
Дружина Максіма Слюсарчука і одночасно одна з менеджерок A&D Mortgage — Свєтлана Ізгашева родом із Волгограда.
Схоже, що подружжя досить впливове у російськомовних колах Флориди. Обидвоє — у керівництві російськомовної американської палати південної Флориди. На старих відео організації спікерів підписують як членів «Russian American Chamber» (російсько-американська палата, — ред.).
Це спільнота, яка об’єднує російськомовних людей у США. Вони, зокрема, фінансують «Фестивалі російської культури» — той самий «руський мір», який вже третій рік нищить Україну.
АМЕРИКАНСЬКА КОМПАНІЯ З РОСІЙСЬКИМ СЛІДОМ
Під час пошуку інформації про компанію, у якої дружина Колюбаєва взяла кредит на купівлю будинку у США, журналісти «Слідства.Інфо» знайшли оголошення про набір людей до A&D Mortgage у росії, в локальний офіс у Санкт-Петербурзі. А у деяких співробітників у LinkedIn прямо вказано «робота в офісі, Санкт-Петербург, A&D Mortgage».
Колюбаєви втекли з України, яку руйнують росіяни, щоб у США позичити гроші у тих же росіян та купити за них будинок.
Відомий кінопродюсер позиціонує себе як волонтер та весь час постачає автівки українським воїнам. А також розподіляє кошти на патріотичне кіно.
Сам Колюбаєв пояснює, що формально компанія з США: «Моя дружина без моєї фізичної присутності за допомогою українського брокера, який тривалий час проживає в США, взяла кредит на 30 років в американській кредитній установі на території США в американських доларах в американському відділенні офісу компанії в Вашингтоні, підписуючи договір з представником компанії — американкою та перекладачем згідно з чинним американським законодавством відповідно до всіх умов американського ринку нерухомості».
Артем Колюбаєв також зазначив, що він сам як ФОП протягом 2019-2022 років заробив 33 мільйони гривень. І за виробництво кіно, і за інші різнопланові послуги. Проте, кінопродюсер відмовився уточнити, що це за послуги.
«З 2006 року я займаюсь підприємницькою діяльністю, як ФОП. Згідно з офіційною відомістю з Державного реєстру фізичних осіб (платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків) мій сукупний дохід з 2019 року по кінець 2022 року становив понад 33 млн грн. Усі податки сплачені державі належним чином. Щодо інших компаній, в яких я маю частку згідно з офіційним реєстром, то в них не приймалося рішення про розподіл дивідендів і отримання мною доходу не відбувалося», — повідомив Колюбаєв.
Виходить, що Колюбаєв, як він сам стверджує, мав офіційних заробітків близько мільйона доларів, а його дружина у США мусила позичати $250 тисяч у росіян.
«Рішення про переїзд було моє особисте і з чоловіком у нас окремі фінансові бюджети», — так Катерина Колюбаєва прокоментувала «Слідству.Інфо» небажання позичити гроші у чоловіка.
Жінка також стверджує, що компанію для позики їй порадив брокер. Колюбаєва зазначила, що інформація «Слідства.Інфо» про російські звʼязки «буде перевірена і юридично підтверджена чи спростована».
Щоправда, ніхто з подружжя не відповів журналістам, якими будуть їхні подальші кроки, коли вони побачать очевидне — російське походження та тісні звʼязки своїх кредиторів з країною-агресоркою.