Церква, що встояла перед війнами і часом, стала фотогордістю України Фото, що зберігає

ІСТОРІЯ
10 червня, 11:04
Церква, що встояла перед війнами і часом, стала фотогордістю України  Фото, що зберігає

Світлина Покровської церкви з села Плішивець стала найкращим фото Полтавщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024».

Цей унікальний дев’ятибанний храм відзначають за його архітектурну цінність та історичну значущість.

«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — міжнародний конкурс фотографій пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії, започаткований у 2010 році в Нідерландах. У 2012 році конкурс був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найбільшим фотоконкурсом у світі. Усього за час його проведення було завантажено майже 3,4 млн фотографій зі 102 країн і територій. В Україні конкурс проходив уже втринадцяте; його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». За попередні роки понад три тисячі учасників та учасниць завантажили майже 416 тисяч світлин понад 41 тисячі об’єктів культурної спадщини.

Церква, що встояла перед війнами і часом, стала фотогордістю України  Фото, що зберігає_1

Свято-Покровська церква — єдиний в Україні мурований дев’ятибанний храм, що зберігся до нашого часу. Вона розташована в селі Плішивець Гадяцького району Полтавської області.

Відомий вчений, який вивчав українське мистецтво та архітектуру, В. Чепелик описав церкву як єдину споруду в Україні, зведену в стилі українського модерну.

Це мурована споруда з хрестоподібним планом: чотири стовпи, дев’ять камер і дев’ять бань. Усередині храму знаходяться дві круглі та дві квадратні колони.

Стіни оздоблені плоскими лопатками, декоративні карнизи завершуються вгорі, а вікна з напівкруглим завершенням декоровані обрамленням з лекальної цегли у формах українського бароко.

У 1911 році біля північної стіни церкви була збудована мурована триярусна дзвіниця поряд із наявною дерев’яною, яку згодом розібрали. Пізніше на території навколо церкви звели муровану огорожу.

Церкву було збудовано у 1902–1906 роках за ініціативою архієпископа Парфенія. Він запросив архітектора-художника І. С. Кузнецова змоделювати храм, подібний до відомого дерев’яного Троїцького собору в місті Новомосковськ.

Архітектор не лише точно відтворив зовнішній вигляд знаменитої церкви в камені, а й вніс деякі поліпшення в силует майбутнього храму. По завершенні будівництва перед громадою постала дев’ятибанна церква на горі над річкою Псел, яку можна було побачити з великої відстані.

У 1930-х роках релігійну громаду було знято з реєстрації, а церкву закрили. Дзвіницю та огорожу розібрали, а цеглу використали як будівельний матеріал. Під час тимчасової німецької окупації села в 1942 році релігійна громада відновила діяльність.

Попри стратегічну та духовну цінність, святиню не знищили ані більшовицька вибухівка, ані фашистські гармати, ані українське безладдя.

Автор : Вікторія Слободенюк
Читайте також:
Полтава
Святилище прадавніх слов’ян — місце Сили — перебувало в занедбаному стані, незважаючи на сотні щоденних відвідувачів.
14 червня, 12:00
Полтава
Історія під загрозою: як Полтава «рятує» культурну спадщину.
26 травня, 15:27
Війна
Кількість об’єктів культурної спадщини, які зазнали пошкоджень, на початок лютого – 1333
12 лютого, 10:02
Життя
Найвідоміша музейна установа Франції невдовзі може зачинитися для відвідувачів. Причина — нагальна потреба у ремонті класичної будівлі.
27 січня, 08:25
Історія
Тур благодійний, весь прибуток від нього піде на розвиток проекту «Старовинні цвинтарі України».
18.11.2024, 16:35
Історія
Львівський музей історії релігії створює цифровий архів своїх фондів
30.07.2024, 15:17