Через заяву Зеленського сербський суд відмовив у екстрадиції Андрія Наумова до України

КРИМІНАЛ
15.11.2023, 15:58
Через заяву Зеленського сербський суд відмовив у екстрадиції Андрія Наумова до України

ДБР перевіряє Наумова вже понад рік і підозру у держзраді йому не оголошують, оскільки бракує доказів.

ВВС отримала ексклюзивні подробиці судового процесу в Сербії над ексгенералом СБУ Андрієм Наумовим, екстрадиції якого добивалась Україна. Виявилось, що одним з аргументів у відмові його видати стало звернення Володимира Зеленського.

Судовий процес над колишнім топпосадовцем СБУ у місті Ніш на півдні Сербії тривав понад рік.

У березні 2022 року українська влада його назвала зрадником, відкрила кілька кримінальних справ та позбавила звання бригадного генерала. І оголосила в міжнародний розшук.

Згодом він опинився в Сербії, де його затримали з незадекларованою готівкою. Сербський суд відмовився видавати Андрія Наумова Україні та відправив на рік до в’язниці за відмивання грошей.

Враховуючи, що експосадовець СБУ вже перебуває в слідчому ізоляторі понад рік – це покарання він практично відбув і скоро вийде на волю. За даними журналістів, це може статися вже на початку грудня.

Влітку 2019 року новий очільник СБУ Іван Баканов запросив Наумова в свою команду. Так він очолив Головне управління внутрішньої безпеки спецслужби. Саме це управління відповідає за контроль самих працівників СБУ, щоб ті не вчиняли злочини і не займалися корупцією. Інформація про роботу цього підрозділу засекречена.

Через рік роботи в СБУ, у жовтні 2020 року, президент присвоїв Наумову військове звання бригадного генерала, щоправда, на початку повномасштабного вторгнення позбавив його.

Персона Наумова досить неоднозначна - він кілька разів потрапляв в медійні скандали, пов’язані то з корупційними схемами на митниці, то з недостовірними даними в декларації.

В ЗМІ були публікації про нібито його причетність до незаконних оборудок, коли контрабанду завозять в Україну під виглядом посилок, щоб уникнути сплати податків. Також журналісти "Схем" повідомляли, що родина на той час посадовця СБУ має елітне майно в Києві та Київській області, не співставне з офіційними доходами держслужбовця.

По всіх епізодах з журналістських розслідувань у спецслужбі проводили службові перевірки, але ніяких порушень у діях Наумова не виявили.

Його статки перевіряло Національне агентство із запобігання корупції. Там нам повідомили, що на початку 2022 року перевірили декларацію експосадовця СБУ за минулий період.

На другий місяць війни, 31 березня 2022 року президент Володимир Зеленський у своєму зверненні, записаному у напівтемряві на Банковій в на той час практично порожньому Києві, назвав Андрія Наумова «зрадником» і позбавив його звання бригадного генерала.

Саме це звернення пізніше допомогло Андрію Наумову у сербському суді.

В розпал повномасштабної війни ім’я Наумова почали пов’язувати зі справою про державну зраду колишнього керівника Кримського УСБУ Олега Кулініча.

Кулініча затримали у липні 2022 року, йому оголосили підозру у створенні злочинної організації, державній зраді, дезертирстві, викраденні та незаконному поводженні зі зброєю. Його справу вже розглядає суд.

За версією слідства, Кулініч за завданням російських спецслужб лобіював на початку 2020 року призначення на високу посаду в СБУ Андрія Наумова. В ДБР тоді заявили, що у Наумова був позивний «Охотник» і він теж може бути пов’язаний з російськими спецслужбами.

7 червня 2022 року Андрія Наумова затримали на кордоні між Сербією та Північною Македонією. Сам він стверджував у суді, що їхав з другом до Афін на яхтовий ярмарок. ЗМІ раніше повідомляли, що в авто разом з ним був ще український бізнесмен та громадянин Німеччини Олександр Акст.

В судових документах, які отримала Сербська служба ВВС згідно із законом про свободу інформації, йдеться про те, що поліція виявила в нього незадекларовану готівку на суму близько 600 тисяч євро та 120 тисяч доларів, а також два смарагди.

З того часу він перебував у слідчому ізоляторі міста Ніш.

Щодо Андрія Наумова у Сербії тривали два паралельних процеси — справа про екстрадицію та справа про відмивання коштів.

У липні 2023 року сербський суд відмовив в його екстрадиції до України.

Згідно з рішенням, яке є в розпорядженні ВВС, Сербія відмовилася видавати Наумова Україні через розслідування українськими правоохоронцями його можливої державної зради, а це можна розцінювати, як політичне переслідування.

І справді, ДБР перевіряє колишнього посадовця СБУ на можливу державну зраду, але далі цієї перевірки справа не пішла.

У відповідь на запит ВВС в бюро відповіли, що "перевіряється факт можливого збирання Наумовим А.О. відомостей конфіденційного характеру щодо функціонування системи безпеки об’єкта управління держпідприємства (ЧАЕС – Ред.) та передачі вказаних відомостей представнику розвідувальних підрозділів іноземної держави з метою здійснення підривної діяльності та агресії щодо України".

ДБР перевіряє Наумова вже понад рік і підозру у держзраді йому не оголошують, оскільки бракує доказів. 

Згадується і те саме відеозвернення президента Володимира Зеленського на початку повномасштабної війни, в якому він вживає слово «зрадник» стосовно Наумова. Все це також взяли до уваги як аргументацію у відмові в екстрадиції.

«Було враховано не лише те, що президент України у публічному зверненні до громадськості назвав підсудного зрадником, а й позбавив через це його звання бригадного генерала без пояснення причини» — йдеться в судовому рішенні з акцентом на порушення презумпції невинуватості.

Така заява Зеленського щодо Наумова, на думку суду, була упереджена і спонукала суспільство вважати, що він зрадник ще до рішення суду. А це загрожує його безпеці у разі екстрадиції.

Рішення щодо другої справи — про відмивання коштів — сербський суд оголосив у вересні 2023 року.

Захист Наумова вже подав апеляцію на цей вирок.

Суд заборонив Наумову повертатися до Сербії протягом наступних 5 років. Це означає, що після виходу з в'язниці він практично одразу має покинути цю країну.

В Україну експосадовець СБУ навряд чи повернеться, адже проти нього розслідують дві кримінальні справи і є рішення про заочний арешт. Та й на суді він заявив, що побоюється за своє життя та безпеку родини.

Можливо, після виходу на свободу Андрій Наумов поїде до Туреччини, де проживає його родина. Під час суду він розповідав, що його сім’я має в Аланії постійно орендоване житло, яке згодом він планував викупити.

При цьому ексгенерал СБУ і далі перебуває у міжнародному розшуку, тож ризик можливої екстрадиції для нього буде існувати і далі.

Читайте також:
Опінії
Під таким тиском ніхто служити до армії не піде. А навпаки, розірве контакти з батьківщиною, що посилить демографічну катастрофу.
вчора, 10:03
Політика
Уряд у Стокгольмі не боїться поширення воєнної агресії РФ на Європу. План Швеції, у разі найгіршого сценарію, простий — давати відсіч.
26 квітня, 19:24
Війна
Замість ефективної організації процесу влада розпалює ворожнечу між українцями
26 квітня, 16:40
Політика
За компанією Матюхи тягнеться шлейф скандалів: від ухиляння від сплати податків і влаштування підпільних казино до фінансування тероризму
25 квітня, 16:07
Опінії
В Україні оборонними замовленнями керують люди, які впевнені, що на 25% прибутку можна побудувати атомну бомбу
25 квітня, 09:41
Світ
Довгий час фінляндці вірили, що зможуть утихомирити свого східного сусіда. Тепер Москва — знову ворог №1, як було раніше в історії...
25 квітня, 06:01