Чи була армія у давнього Шумеру, звідки пішла людська цивілізація?

ІСТОРІЯ
15.04.2023, 22:02
Чи була армія у давнього Шумеру, звідки пішла людська цивілізація?
Фото: Google

Зі шкільних підручників нам втовкмачують про державу Шумер, яке мало власне військо. Насправді все просто і складно водночас.

Почнемо з того, що не було ніякої армії у Шумеру, так само як і не було ніколи такої держави у межиріччі Тигру та Євфрату. Однак була країна, заселена народом – шумерами, – і розділена на купу міст-держав (попередників грецьких полісів – прим. ред.).

Наймогутніше з них, Урук, у час розквіту мало населення аж 4000 осіб. Сусідні ж – Кіш, Ур, Ешнунна, Умма, Хафадж, Лаґаш, Ніппур – по черзі, підкоряли одне одного, поки із Півночі не прийшли аккадці.

Ось ці чужинці впокорили всіх, але теж не на довго, бо із Заходу вдерлися амореї. І лише століттями потому, добряче змішавшися між собою, всі ті племена, нарешті, спаялися в єдиний народ – вавилонян.

Шумерські воїни (мозаїка з міста Ур, III тисячоліття до Різдва Христового)
Шумерські воїни (мозаїка з міста Ур, III тисячоліття до Різдва Христового)

Та все ж, велика подібність у шумерських, так би мовити "армій", була. Почнемо з того, що суспільна організація і політична роздробленість не давала шумерам вести загарбницькі війни (хіба що, грабіжницькі вилазки проти еламітів).

Тож, уся їхня войовничість витрачалась у міжусобних війнах. Луґалі (тобто, правителі міст) мали свої військові з'єднання, а храми з жерцями свої – наймані; при цьому воїнська служба була спадковою.

Основу війська складала важка піхота озброєна списами, сокирами, булавами, ножами. Слід також зауважити, що шумери вперше в історії людства почали використовувати бронзову зброю, винайшли колесо і застосували його у війні, створивши, знову ж таки, перші колісниці.

Армії, звісно ж, були невеликими. Місто-держава Лаґаш, наприклад, міг виставити не більше 1000 піхотинців і 20 колісниць, які були чотириколісними та маневровим елементом, але через свою велику вагу – повільні й неповороткі.

Чи була армія у давнього Шумеру, звідки пішла людська цивілізація?_3

Запрягали бойові колісниці онаграми – дикими ослами – по чотири в кожну; такий екіпаж розганявся не більше ніж до 25 км/год. Судячи із зображень, які дійшли до нашого часу, колісничних було двоє: візник управляв онаграми, а воїн вів бій.

Озброєння було навішене на бортах: сулиці, які воїн метав на ходу, або з місця. Обидва колісничних мали на озброєнні списи, сокири, булави та ножі та могли вести рукопашний бій, зійшовши з колісниці або стоячи на ній.

Задача колісниць була зламати лави ворога прямим ударом, або розстроїти їх закидуючи противника сулицями. Тоді до справи бралася піхота...

Піхотинці шикувались у фаланґи з шести шеренг по 11 осіб у кожній. Перші три шеренги фаланґи, здебільшого, складали професійні вояки, три останні – ополченці.

Одна шеренга = один десяток + десятник. Це, знову ж таки, перший організований бойовий порядок.

Як бачимо, на відміну від римлян і греків, шумерські десятки утворювали шеренгу, а не ряд (колону), як римські контубернії та грецькі еномотії. Шумерські міські загони відзначалися на диво сильною дисципліною і достатньо високою виучкою.

Головною ж слабкістю армій шумерів була мала кількість стрільців і пращників. Це пояснюють двома факторами:

  • по-перше, відсутність деревини, яка годилась би для виготовлення луків;
  • а по-друге, підготовка стрільця займала багато часу протягом багатьох років.
Простіше і дешевше було наймати їх з аккадців та еламітів.

Стрільці із метальниками сулиць ставали основою храмових дружин та охоронцями луґалів. І саме мала чисельність стрільців призвела до завоювання Шумеру аккадцями.

Автор – Олександр Писаревський, фаховий історик-краєзнавець, ветеран АТО/ООС і боєць підрозділу Територіальної оборони міста Дніпро

Читайте також:
Новини
Президент США заявив, що не очікує підписання угоди про припинення вогню у Секторі Гази в найближчому майбутньому.
14 червня, 10:26
Світ
Ізраїльський режим спорудив у пустелі спеціальну катівню для підозрюваних у тероризмі жителів Ґази. До них застосовують нацистські тортури.
11 червня, 12:35
Новини
Всі мусульманські країни повинні об'єднатися заради спільної мети. Вона полягає у «розв'язанні остаточного питання з ізраїльським режимом».
31 травня, 08:29
Світ
Чим довше триває воєнна операція у Ґазі, тим більше з'являється правди про наміри сіоністів. Винищення палестинців планувалося давно.
27 травня, 12:34
Світ
Міжнародно визнана влада найбіднішої арабської країни оголосила про домовленості до річниці об'єднання. Іранські маріонетки поки мовчать.
23 травня, 08:20
Світ
Відомий американський єврей, який заснував соціальну мережу «Facebook», активно залучений у війну за Ґазу. Він співпрацює із ЦАХАЛ і МОССАД.
21 травня, 12:27