Чи вистачить американської зброї Україні?

Чи вистачить американської зброї Україні?

Patriot проти «Іскандерів» і «Кинджалів»: чого не вистачає Україні для захисту неба

Дональд Трамп заявляє, що Сполучені Штати відправлять Україні зброю для захисту від російських ударів. Також ЗМІ повідомляють, що Трамп начебто пообіцяв Зеленському передати 10 ракет для комплексів «Патріот».

Чи достатньо цього та яка саме американська зброя найбільше потрібна Україні для відбиття повітряних атак росії, які останнім часом помітно посилилися?

Аналіз військового оглядача BBC Іллі Абішева

Міноборони США почало постачати Україні нові партії озброєнь. У Пентагоні заявили, що це здійснюється за вказівкою президента Дональда Трампа, але які саме «додаткові оборонні озброєння» отримає Київ, не уточнюють.

Втім, здогадатися неважко. Нарощуючи повітряні атаки на Україну, москва фактично підказує Трампу, які системи насамперед потрібні українській армії.

У першу чергу йдеться про комплекси протиповітряної та протиракетної оборони та боєприпаси до них. Більшість таких систем, що стоять на озброєнні ЗСУ, — американського виробництва або спільної розробки зі США.

Для відбиття нальотів дронів-камікадзе типу «шахед» (росія називає їх «Герань») та прикриття військ на полі бою потрібні системи ППО малої дальності.

США постачають Україні зенітно-ракетні комплекси Vampire, ракети яких багато військових експертів вважають одними з найкращих у світі за співвідношенням ціни та ефективності.

Також ефективними є комплекси M1097 Avenger та ракети Stinger (останні постачаються Україні як у складі переносних ЗРК).

Щоправда, вони значно дорожчі.

Проти крилатих ракет та літаків ефективні інші американські системи, що є на озброєнні ЗСУ: ЗРК Hawk середньої дальності, винищувачі F-16 з авіаційними ракетами (ці ж ракети можна запускати й із наземних пускових установок, як-от американо-норвезький ЗРК NASAMS).

А ось відбивати удари російських балістичних і так званих гіперзвукових ракет — зокрема авіаційного ракетного комплексу «Кинджал» — із наявних у ЗСУ американських озброєнь здатен лише ЗРК Patriot з ракетами-перехоплювачами нового покоління PAC-3.

Ці протиракети коштують дорого — від 2 до 3 млн доларів за одиницю. Зрозуміло, що це ціна продажу, а не собівартість, але й вартість цілей, які вони знищують, є порівнянною — не кажучи вже про збитки, яких можуть завдати влучання балістичних ракет.

Безумовно, для ЗСУ важлива й інша військова допомога США: мобільні ракетні комплекси Himars із боєприпасами, артилерійські снаряди різних калібрів (у тому числі високоточного типу), бронетехніка, розвідувальні дані й різні комплектуючі — які, хоч і здаються дрібницями, насправді критично важливі.

Американське видання Axios повідомило з посиланням на власні джерела, що під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським Дональд Трамп пообіцяв відправити Україні 10 ракет для комплексів Patriot.

Але чи достатньо цього?

Аналіз військового оглядача BBC Павла Аксьонова

Скільки саме ракет для ЗРК Patriot є в арсеналі ЗСУ, невідомо — ця інформація суворо засекречена. Тому точно підрахувати, наскільки збільшиться боєзапас із постачанням 10 зенітних ракет (якщо інформація Axios підтвердиться), неможливо.

Зазвичай для гарантованого ураження цілі використовують щонайменше дві ракети-перехоплювачі. Тобто десяти ракет вистачить максимум для перехоплення п’яти цілей.

Але цього може бути замало навіть для відбиття одного масованого удару. Наприклад, під час атаки на Україну 4 липня росія застосувала, крім ударних безпілотників і крилатих ракет, шість балістичних ракет комплексу «Іскандер» та одну аеробалістичну ракету Х-47М2 «Кинджал».

Усі балістичні ракети вибухнули в Києві, жодну з них, за даними Повітряних сил ЗСУ, не вдалося перехопити.

9 липня росія атакувала Україну сімома крилатими ракетами та шістьма «Кинджалами». Повітряні сили повідомили, що всі крилаті ракети було збито, а щодо «Кинджалів» інформація у зведенні не уточнювалась. Основний напрямок удару був Луцьк.

Наразі комплекси Patriot використовують два типи ракет-перехоплювачів: PAC-2 та PAC-3.

PAC-2 — ракета більшої дальності, яка може знищувати повітряні цілі на висоті до 25 кілометрів і на відстані до 160 кілометрів.

PAC-3 має менший радіус дії — до 40 кілометрів, а висоту перехоплення близько 20 кілометрів. Вона краще пристосована для боротьби з балістичними ракетами, знищуючи їх прямим влучанням, тоді як PAC-2 вражає ціль уламками.

В Україні ці ракети переважно застосовують для перехоплення балістичних ракет — вони складніші за крилаті в сенсі ураження.

Однак самі ЗРК Patriot потребують захисту, оскільки є однією з головних цілей російських атак. Їх прикривають менш потужні зенітні системи.

Минулого тижня США тимчасово призупинили відправлення Україні деяких типів зенітних ракет та інших високоточних боєприпасів.

У понеділок речниця Білого дому Керолайн Левітт пояснила, що пауза у постачанні пов’язана з переглядом глобальної стратегії військових поставок США.

Як писало видання The Wall Street Journal, під час останньої розмови з Володимиром Зеленським Трамп заявив, що не наказував заморожувати американську військову допомогу Україні, а лише доручив провести аудит наявних у США боєприпасів.

Минулого четверга, після розмови з Володимиром путіним, Трамп заявив, що незадоволений позицією російського диктатора, який прагне продовження війни.

У п’ятницю президент США провів розмову з Володимиром Зеленським, а в понеділок заявив, що Сполучені Штати знову відправлять Україні зброю для захисту від російських ударів.

Одразу після цього Пентагон оголосив про відновлення постачання озброєнь Україні, хоча конкретний перелік озброєнь не уточнювався.

Автор : Вікторія Слободенюк
Читайте також:
Політика
Трамп заявляє, що Patriot для України дуже дорогий.
21:41
Війна
«Не можна відмовити у НАТО й ще й без армії залишити».
16:04
Війна
СБУ затримала двох громадян Китаю, яких звинувачують у спробі вивезти до КНР секретні документи щодо ракетного комплексу «Нептун».
13:01
Опінії
Я вкотре пропоную не ділити росіян на хороших і поганих, а ділити на корисних, шкідливих та неважливих.
вчора, 10:46
Опінії
Чому у нас нікого не саджають за злочинну бездіяльність, за технічну безграмотність, за нерозуміння сучасної війни?
вчора, 06:25
Опінії
Повітряна оборона України: провали й можливості для виправлення.
07 липня, 10:29