Чи врятує археологічні скарби заборона металошукачів?

ПОЛТАВА
05.02.2018, 09:37
Чи врятує археологічні скарби заборона металошукачів?

Нещодавно представниками Управління охорони культурної спадщини вкотре було піднято питання про звернення до Верховної ради з метою реєстрації закону про заборону металошукачів, як засобів, що сприяють розкраданню археологічних цінностей пошуківцями– любителями.

Нагадаємо, що минула спроба здійснювалась ще у 2011 році, коли Верховна Рада України зареєструвала проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" (щодо охорони культурної спадщини) №9425. Ним передбачалась кримінальна відповідальність за використання без відповідного дозволу металодетекторів, або будь-якого іншого пошукового обладнання. У разі порушення, копачів очікував штраф у розмірі 17 тис. гривень та конфіскація обладнання, або позбавлення волі строком до 5 років. Проте як ми розуміємо, проект закону було провалено і на сьогоднішній день все залишається на своїх місцях.

У минулій статті «» ми розповіли про те, як чорні археологи збувають накопані скарби на ресурсі «Violity», проте сьогодні важливим питанням є: «Чи зупинить розкрадання археологічних цінностей заборона металошукачів?».

У першу чергу, ми вирішили запитати у самих копачів, що вони думають про можливу заборону детекторів.

– Поки металошукачі не заборонені, – немає сенсу говорити про це. Таке вже намагались впроваджувати. Та не вийшло, бо самі ж депутати є великими колекціонерами, і чорної роботи (щоб поповнити свої колекції) вони робити не будуть, – розповідає пошуковець Юрій Морець.

За словами археолога Святослава Химича, який і розповів нам у минулій статті про засоби збутку викопних експонатів «камрадами», причина розкрадання і продажі національного надбання не у самих виконавцях чорної роботи, а у державному апараті, який або не хоче бачити даного факту, або просто заохочує до цього, провалюючи все нові і нові законопроекти.

– Вже вкотре порушують це питання, але результатів я поки не бачу. Якщо навіть подадуть цей законопроект, – він буде просто проігнорований. Держава не готова зберегти своє надбання. У такому разі вона змушена лише викупати знайдене, а якщо вона не готова робити і це, їй залишається лише дорости до розуміння проблематики, – додає Химич.

За даними правозахисної організації «Спільна мета»: на сьогоднішній день на території України залишається близько 150 тис. археологічних памяток, на території яких було зафіксовано факт роботи чорних археологів. Але цікавим залишається те, що деякі з них хоч і є у державному реєстрі, проте жодних заходів з охорони цих об’єктів не зафіксовано.

Продовження читайте у наступній статті.

Олександр Гуцул

Читайте також:
Полтава
Стихійні звалища обабіч траси Решетилівка-Дніпро плюндрують неповторність нашого рідного краю. Громадяни засмічують, влада просто констатує.
06:03
Полтава
Мешканець Великобудищанської громади до останнього подиху боронив рідну землю від загарбників. Тепер чоловік у Небесному Воїнстві України.
вчора, 14:47
Полтава
Полтавським «зеленим ямщикам» слід брати приклад із колег по цеху. Але, коли бажання сприяти перемозі України немає, то воно і не з'явиться.
вчора, 06:02
Полтава
У міській раді склалася типова для всіх органів виконавчої влади ситуація. Так, одним набридло виконувати свої обов'язки, іншим їх мало.
27 березня, 12:18
Полтава
Чоловік рибалив в акваторії Кам'янського водосховища неподалік села Орлик Полтавського району. Тепер доведеться заплатити штраф.
27 березня, 07:00
Полтава
Депутати з чиновниками погодили план щодо усунення назв, які мають російське або совєцьке походження. Виявляється, не все ще декомунізовано.
26 березня, 20:23