Чому скисає молоко?
Молоко це смачний і корисний продукт. Але чому воно так швидко скисає? І як зберегти його свіжість довше?
У свіжому молоці містяться важливі поживні речовини. Також у молоці є лактоза — це молочний цукор. Завдяки лактозі молоко не скисає. Але коли свіже молоко постоїть якийсь час, воно набуває кислуватого смаку.
Чому ж так відбувається?
Якщо розглянути в мікроскоп крапельку несвіжого молока, то в ній можна побачити тисячі маленьких паличок. У свіжому ж молоці таких паличок немає. Саме через них молоко і скисає. Ці палички — живі бактерії. Вони потрапляють у молоко прямо з повітря.
Бактерії харчуються цукром, якого багато в молоці. Вони перетворюють його в кислоту і молоко скисає. Ці бактерії називаються молочнокислі.
У шлунку людини вони вмирають, а кислота, що її вони виробляють, вбиває інші шкідливі бактерії, які живуть в нашому кишківнику. Користь молочнокислих бактерій встановив вчений Ілля Мечников.
А як же зберегти молоко свіжим?
Сире молоко неможливо довго зберегти свіжим. Тому, потрібно його обробляти термічно. Наприклад, заморозити. Це продовжить термін зберігання до 4-6 тижнів. Але пам'ятайте, що рідина збільшується при заморожуванні, тому залиште всередині ємності трохи вільного місця.
Щоб розморозити молоко, просто покладіть його в холодильник. Повторне заморожування молока заборонено!
Також молоко можна прокип'ятити. Термін зберігання збільшується до 4 діб, якщо в холодильнику — до 14 діб. Під час кип'ятіння гинуть шкідливі мікроорганізми, які можуть бути в сирому молоці. Але після закипання рівень білка і вітаміну С знижується.
Ще один спосіб — пастеризувати молоко. Зробити це можна і в домашніх умовах. Потрібну посудину з молоком на 30 хвилин поставити на водяну баню. Важливо відразу ж охолодити молоко. У цьому випадку воно майже не втрачає корисних властивостей.
Термін зберігання магазинного молока вказаний на пакуванні. Але відкрите молоко зберігатися вже менше. Чим нижче температура, тим більше період придатності. У холодильнику він доходить до 3 діб.
На третю добу молоко вже в критичному стані! Пити його неможна, але можна використати для випічки.