Чому я вважаю що президент Зеленський підтримує режим Лукашенка?
Лукашенко - кумир ЗеКоманди
На минулому тижні соратника Медведчука Тараса Козака оголосили в розшук і навіть суд дав дозвіл на його затримання.
Хоча Тарас Козак залишив Україну, вилетів до Мінська, а звідти до Москви 24 лютого. Він би, можливо, і не вилетів, але хтось вирішив що спочатку треба ввести санкції проти Тараса Козака, потім почекати три місяці, а вже зараз оголосити підозру. Одразу підозру, підписку про невиїзд і санкції, напевне, не за сценарними канонами. Тому що це одна серія, а не дві.
Так от. Після накладення санкцій Козак втратив можливість відвідувати Москву на своєму гольфстрімі. А оскільки припинити літати до Москви Козак не міг, бо у нього там бізнес, квартира, квіти поливати треба, то Тарас Козак отримав можливість літати іншим літаком. Борт люб’язно надав білоруський олігарх Микола Воробей. Більше того Козак здійснював перельоти разом з менеджерами Вороб‘я. Так, після потрапляння під санкції Козак злітав до Москви два рази. Перший раз з Ренатом Кузьміним 14 лютого з поверненням 19. Вдруге Козак зайшов на літак 24 лютого. За інформацією наших джерел літак з Козаком розвернули вже коли той вирулював на зліт. Козака з іншими пасажирими повернули до терміналу. Але згодом всіх відпустили до літака і відпустили до Мінська, а звідти літак полетів до Москви. Козак, напевне, в ці хвилини нічого хорошого не відчував, тому вирішив не випробовувати удачу і залишився в Росії.
Той самий Воробей-літак-Козак отримав лише в одному українському проекті 320 мільйонів гривень або 11 мільйонів доларів.
Таку суму на «Великому будівництві» – проєкті, який промотує особисто президент Зеленський – заробили структури пов‘язані з... білоруським олігархом Миколою Вороб'єм.
Втім, Liubomyra Remazhevska з'ясувала, що білоруський завод Вороб'я постачає українській компанії його сина бітум – один з основних компонентів для виготовлення асфальту. Цей бітум ця компанія, у свою чергу, потім продає фірмам, залученим до «Великого будівництва». Причому, як ми встановили, продає із суттєвою націнкою.
Бітума у світі мало, а доріг в Україні багато. Тому проект президента Зеленського дуже залежить від режиму Лукашенка.
Однак це не єдиний випадок коли Лукашенко (власне, його олігарх) підіграв Медведчуку і далеко не єдиний випадок коли українська влада закрила очі на діяльність в Україні білоруського олігарха, який є стовпом режиму, що вчора скоїв черговий злочин.
Вгадайте через рахунки якого білоруському банку соратник Медведчука Козак придбав інформаційні телеканали 112 та НьюзВан? Вгадали - Вороб‘я.
Ну, надав він літак. Ну, надав банк для рахунків грошей незрозумілого походження. Що ж тепер на нього санкції РНБО накладати? Зараз вори в законі на часі.
Летимо далі.
- Режим Лукашенка, як відомо, плаский і стоїть на трьох... олігархах. Один з них - Микола Воробей перебуває під санкціями в ЄС після президентських виборів в Білорусі у 2020 році, але і досі не потрапив під санкції в Україні, хоча у нього тут не просто бізнес, а імперія.
А ось і вона:
- Воробей володів частиною того самого продуктопроводу «Прикарпатзахідтранс» разом з Медведчуком, який держава націоналізувала рішенням РНБО. Секретар РНБО Данілов збирався розібратись як у приватних руках опинився стратегічний об'єкт, завдяки якому дизель з Росії та Білорусії рекордними об’ємами побіг до України та Європи. Але поки мовчить.
- Воробей продовжує заробляти на цій трубі. Як свідчать дані, які «Схеми» отримали від джерел на митниці, у січні 2021-го прокачку білоруського дизеля через нафтопродуктопровід розпочала вже знайома NT Marine – естонська фірма, що займалася поставками нафтопродуктів підсанкційного заводу Медведчука в Україну. Фірма пов’язана із самим білоруським олігархом. Більше того, NT Marine продовжила розмитнювати дизель і після арешту труби.
- Пригадуєте російський нафтопереробний завод родини Медведчука? Ми раніше розповіли вам, що сім’я кумів Путіна отримала контроль над ним фактично за безцінь - кілька тисяч євро – і якраз у ті дні, коли тривала силова анексія українського Криму. Через цей завод у РНБО простежили зв’язок Медведчука, Козака з постачанням нафтопродуктів на окуповані території – і запровадили санкції. Ми (а конкретно Maksym Savchuk, а не РНБО та СБУ) встановили, що компанії з орбіти цього Вороб'я протягом 2018-2020 років співпрацювали з тим самим «Новошахтинським заводом нафтопродуктів» (тобто, якраз тоді, коли його контролювало подружжя Медведчук-Марченко) – і доставляли його продукцію в Європу та Україну.
- Близько 40% з усього дизельного палива в Україну завозять з РФ. І майже половину з нього залізницею імпортує через Білорусь саме «БелКазТранс» олігарха Вороб'я.
Ви будете сміятись, але і це ще не все.
- Воробей везе з Росії в Україну ще й вугілля. У березні 2020 року ситуація з прямим імпортом російського вугілля з РФ до України була розблокована – тільки за однієї умови. За даними співрозмовників «Схем» у підприємницьких структурах, тепер найбільші імпортери мають при цьому користуватись експедиторськими послугами визначеної компанії. Її назва – «БелКазТранс Україна». Це українська фірма сина Миколи Вороб'я. І тому такі люди як Ахметов і Пінчук вимушені платити Вороб'ю, щоб доставити вугілля в Україну.
А тепер давайте зафіксуємо декілька моментів:
- депутат правлячої фракції президента Зеленського Шевченко не був з неї виключений після того, як полетів на зустріч з Лукашенком.
- Лукашенко використав цю зустріч для того, щоб легітимізувати свій самопроголошений статус, оскільки депутат Шевченко представник фракції президента Зеленського, президента демократичної європейської країни, якій багато хто на міжнародній арені симпатизує і підтримує. Лукашенко, якому зараз на офіційному рівні можуть потиснути руку лише інші диктатори або їх свита, отримав картинку для впливу в тому числі на білорусів.
- Лукашенко знову і вкотре здійснив злочин і в результаті провокації та погроз військовим літаком змусив здійснити посадку пасажирського борту ренейр із засновником та керівником опозиційного медіа NEXTA Романом Протасевичем, завдяки якому білоруси й світ могли бачити та документувати злочини Лукашенка проти мирного населення в період виборів і після них. Лукашенко добре усвідомив загрозу і тому нещодавно заборонив знімати відео на протестах і акціях.
- Депутат президентської фракції Шевченко вчора знову публічно підтримав режим Лукашенка за цю операцію і лише вчора з‘явилося повідомлення про те що Шевченка нарешті виключили з фракції.
- Українська влада не накладає санкції на білоруського олігарха Вороб'я, хоча випадків його бізнесової співпраці з Медведчуком більше ніж дехто з нас буває на свіжому повітрі.
- За рахунок бізнесу в нашій країні Воробей і далі має змогу фінансувати режим Лукашенка, який змушує пасажирські літаки здійснювати посадку у Мінську задля того, щоб Лукашенко міг розправитись з представником опозиційного медіа, єдиний злочин якого інформування суспільства.
Всім продуктивного тижня!