Чудодійні препарати для схуднення змінюють роботу нашого організму

Такі препарати, як «Ozempic», здійснили революцію у лікуванні ожиріння. Саме тому зараз очолюють рейтинги у галузі охороні здоров'я.
До такого висновку дійшли наші колеги-журналісти із британського видання The Guardian, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Зазначається, що ожиріння колись було «попелюшкою» медицини, і дехто навіть сумнівався, чи слід вважати це захворювання біологічним розладом.
Але поява нового підвиду препаратів, як «Ozempic» та «Wegovy», змінюють погляд на подолання ожиріння. Спочатку розроблений для зниження рівня цукру у крові при лікуванні діабету, препарат семаглутид компанії «Novo Nordisk» швидко продемонстрував значний вплив на вагу.
Препарат діє шляхом імітації гормону GLP-1, який виділяється у кишківнику при вживанні їжі та впливає на рецептори по всьому організму, включаючи мозок. Конкурентний продукт «Eli Lilly» — «Mounjaro» містить активний інгредієнт тирзепатид, який імітує GLP-1, а також другий гормон, що дає ще більш разючі результати: пацієнти втратили у середньому 20% своєї ваги після 72 тижнів лікування.
Переваги здорової ваги істотні: одне із нових досліджень показало, що ін'єкції для схуднення можуть знизити ризик 42 захворювань, включаючи серцево-судинні захворювання, рак, порушення згортання крові, хвороба Альцгеймера, хронічну хворобу нирок, залежність та ряд психічних. Це справжній прорив у медичній галузі.
Наявні перші дані, що ці переваги виходять за межі того, що можна було б очікувати від метаболічної дії препаратів. Результати третьої фази випробувань семаглутиду на пацієнтах із жировою дистрофією печінки показали, що препарат може зупинити й навіть обернути це захворювання, від якого страждає кожен п'ятий дорослий у Британії.
Інше дослідження показало, що ін'єкції для схуднення можуть вдвічі знизити ризик раку, пов'язаного з ожирінням; отже, «Ozempic» та «Wegovy» можуть позитивно впливати на психічне здоров'я. Враховуючи те, що ці препарати, мабуть, також впливають на систему винагороди мозку, можливі й пряміші неврологічні ефекти.
«Їх порівнюють зі швейцарським армійським ножем серед ліків. Ми тільки починаємо розуміти їхню дію на організм. І ніде це не виявляється так явно, як у змінах у роботі нашого мозку», — коментує ситуацію провідний лікар Університетського шпиталю Королівського коледжу у Лондоні, доктор медичних наук Тобі Піллінджер.
Що ж відбувається після скасування препаратів? Відомості про те, як препарати впливають на GLP-1, мають фрагментарний характер, професорка Оксфордського університету Сюзан Джебб із колегами виявили: за швидкою втратою ваги слідує швидке її відновлення.
«Коли люди припиняли вживання семаглутиду, то набирали всю втрачену вагу протягом 10 місяців набагато швидше, ніж при поведінкових втручаннях. Ніхто не надав конкретних цифр, з якою кількістю людей це відбувається, але ми оцінюємо, що це близько 95%. Ці результати не підривають ефективності препаратів, але їх необхідно ретельно враховувати тим, хто їх оплачує.
Ми маємо усвідомити вартість довічного лікування, — а ці препарати дорогі. Ми повинні надати людям факти. Препарати для схуднення слід розглядати не як засіб для лікування гострих станів, таких як інфекції, а як засіб для терапії хронічних захворювань за аналогією зі статинами», — пояснила Сюзан Джебб.
Дослідники стверджують, якщо людина приймає статини для зниження холестерину і припиняє їхнє вживання, холестерин майже неминуче підвищується. Натомість, якщо людина приймає пігулки від тиску та згодом припиняє вживати, — тиск майже неминуче підвищується.
Однак залишаються питання, у тому числі про те, чому частина пацієнтів не набирають ваги після припинення вживання препаратів. Перша гіпотеза полягає у тому, що такі пацієнти могли набрати вагу через певні події в житті (вагітність або стресовий період), а коли вони закінчилися, — вага повертається до колишніх показників.
Інша можливість, за словами науковців, полягає у тому, що генетично зумовлений «рівень» ваги у деяких людей має ширший діапазон, ніж в інших, а це означає, що їхній організм не чинить опір спробам відхилитися від цієї ваги дуже сильно. Наразі тривають дослідження із мінімізації повторного набору ваги, крім підтримки м'язової маси та зміни способу.
У міру того, як пацієнти перебувають під наглядом лікарів протягом більш тривалого часу та в реальних умовах, стає ясно, що ці препарати не є рішенням для всіх. Низка науковців вважає побічні ефекти неприємними, а деякі ставлять під сумнів правильність такого підходу у ранньому віці вживання.
Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує своїм читачам про те, що прорив штучного інтелекту «змінює гру» щодо запобігання хворобам. Інструмент нейромережі від компанії «Google» за два дні зміг вирішити проблему, над якою вчені билися не один десяток років.
