Ціна правди. Гарвард відмовився підкоритися погрозам і ультиматуму Трампа

Університет став на захист академічної свободи.
Гарвардський університет рішуче відмовився виконувати вимоги адміністрації Трампа, спрямовані на радикальну перебудову системи вищої освіти в країні та нав’язування проізраїльських наративів.
Причиною конфлікту стали звинувачення у нібито поширеному «антисемітизмі» в провідних американських вишах та тиск на них у зв’язку з активністю студентів, які виступають проти єврейського геноциду в Палестині.
У відповідь на відмову Гарварда, уряд США оголосив про замороження фінансування в розмірі 2,3 мільярда доларів. У надісланому університету листі адміністрація Трампа зажадала:
-
повної ліквідації програм з різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI),
-
дисциплінарного переслідування студентських організацій і університетської колегії адвокатів, які критикують «Ізраїль»,
-
перевірки іноземних студентів на предмет «ворожості до американських цінностей» (тобто тих, хто вимагає припинення різанини дітей у Палестині – ред.),
-
надання владі регулярних звітів про навчальний процес і доступу до внутрішніх рішень університету.
Крім того, Білий дім наполягає на виключенні студентів, які брали участь у демонстраціях проти єврейського геноциду в Газі, а також на виявленні й покаранні викладачів, яких підозрюють в «антисемітських поглядах» (тобто критичних щодо «Ізраїлю» – ред.).
В офіційній відповіді Гарвард відкинув ультиматум, підкресливши, що вимоги уряду порушують конституційні принципи та зазіхають на академічну свободу:
У заяві також зазначається, що виконання подібних вимог означало б фактичне захоплення приватного навчального закладу з боку влади, що є неприпустимим у демократичному суспільстві.
Рішення про замороження фінансування було ухвалене через кілька годин після того, як університет відмовився підкоритися ультиматуму Трампа.
Гарвард став першим вищим навчальним закладом, який публічно й безкомпромісно виступив проти спроб підпорядкувати академічне середовище інтересам єврейських сіоністів.
Водночас деякі виші, включаючи Колумбійський університет, вже підкорилися подібним вимогам після погроз скорочення бюджету.
Критики ініціативи Трампа вказують, що кампанія з так званої «боротьби з антисемітизмом» фактично служить прикриттям для придушення політичного та ідеологічного інакомислення, особливо в контексті зростаючої підтримки палестинців серед студентів і викладачів та неприйняття кривавого геноциду в Палестині, здійсненого сіоністською бандою «Ізраїль».
Протистояння між Білим домом і провідними університетами США виходить на новий рівень, обіцяючи стати ключовим конфліктом навколо меж свободи слова, автономії освітніх закладів і ролі політики в академічному середовищі.