ЦРУ намагалося завербувати Черчилля для пропагандистської місії часів Холодної війни
Уряд США шукав «надійних посланців» для свого звернення до Радянського Союзу та «іноді діяв опосередковано» через «Радіо Свобода».
Американське Центральне розвідувальне управління у XX сторіччі намагалося завербувати колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля для поширення пропаганди в Радянському Союзі.
Про це пише Telegraph.
Журналісти посилаються на оприлюднені управлінням документи, які свідчать, що «Радіо Свобода», підтримувана ЦРУ станція у Східній Європі, що мовила на СРСР, сподівалася використати британського прем'єра часів Другої світової війни, щоб налаштувати слухачів проти їхніх комуністичних лідерів.
У 1958 році керівництво станції повідомило ЦРУ, що вони готують спеціальну серію програм з нагоди 75-ї річниці смерті Карла Маркса.
У той час радянські території охопило поширення «ревізіонізму» — відходу від марксизму-ленінізму раннього СРСР. Американські розвідники прагнули використовувати ревізіоністських мислителів, які виступали проти існування єдиного радянського блоку на чолі з москвою, на користь окремих комуністичних держав.
Програми «Радіо Свобода» розробили для того, щоб «використовувати клімат свіжого та неортодоксального політичного мислення» шляхом просування західних мислителів, які мали б допомогти підірвати радянську державу.
В інформаційній записці ЦРУ зазначено, що керівники станції розпочали спеціальну пропагандистську операцію між 14 березня та 5 травня 1958 року. Програми мали на меті «стимулювати єретичне мислення» та «підірвати довіру до будь-якої форми марксизму, стверджуючи, що його основні припущення, історичний метод та передбачення є хибними».
Хоча радянським слухачам на той час це було незрозуміло, станція фінансувалася ЦРУ та фактично контролювалася з Вашингтона.
Черчилль був серед кількох британських діячів, які, як сподівалася станція, вестимуть передачі, хоча експерти стверджують, що немає жодних доказів того, що той прийняв запрошення.
Записка не містить подробиць про заплановану трансляцію експремʼєра, але зазначається, що «співробітники з питань спеціальних заходів у Мюнхені напишуть наступним людям і зв’яжуться з деякими особисто».
Серед інших людей, яких розглядали для ведення пропагандистських трансляцій, були визначені діячі післявоєнної лейбористської партії Клемент Еттлі, Анейрін Беван та Х'ю Гейтскелл, а також Артур Кестлер та Арнольд Тойнбі — ліві інтелектуали.
Крім того, у записці також перераховували потенційних гостей з інших країн — американських філософів Сідні Гука та Юджина Лайонса, експрезидента Франції Венсана Оріоля та віцеканцлер Австрії Бруно Піттерманна.
«Радіо Свобода» була для слухачів емігрантською радіостанцією, що пропонувала жителям СРСР інший погляд на світові події. Її таємно фінансувало ЦРУ між 1951 і 1972 роками, а потім об'єднало його з «Радіо Вільна Європа», яке зосереджувалося на радянських державах-сателітах.
Професор міжнародних відносин та історії розвідки в Ноттінгемському університеті Рорі Кормак заявив, що спроба ЦРУ завербувати Черчилля була типовою для стратегії агентства щодо СРСР у 1950-х роках.
«Пропагандистські операції під час Холодної війни були розроблені для підриву влади, руйнування ортодоксальних ідей та заохочення до сумнівів», — сказав він Telegraph.
За словами професора, американський уряд шукав «надійних посланців» для свого звернення до Радянського Союзу та «іноді діяв опосередковано» через «Радіо Свобода» та інші канали, включно з газетами.