ДБР відкрило справу проти міського голови Львова Андрія Садового

КРИМІНАЛ
27 вересня, 06:18
ДБР відкрило справу проти міського голови Львова Андрія Садового

Садовому загрожує 12 років в’язниці.

Державне бюро розслідувань внесло до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань повідомлення за фактами зловживання міським головою Львова Андрієм Садовим своїм службовим становищем у справі про незаконний продаж земельної ділянки в промзоні «Рясне-2» площею 23,5 га в 2015 році.

Про це повідомив журналіст та депутат Київської облради Володимир Горковенко у колонці «Цензор.нет».

Державне бюро розслідувань поновило справу, яку міський голова Львова Андрій Садовий спішно закривав у Національному антикорупційному бюро у перші дні повномасштабного вторгнення.

Йдеться про скандальний продаж ділянки на кільцевій дорозі під індустріальний парк М10, будівництво якого завершує компанія Dragon Capital. Мера звинувачують у цілому букеті зловживень – від розтрати майна громади на декілька десятків мільйонів гривень до зловживання владою і службового підроблення. Найбільший строк покарання за цими статтями – до 12 років тюрми.

Проте чи реально притягнути Андрія Садового до відповідальності сьогодні?

Справа земельної ділянки під індустріальний парк поблизу Львова тягнеться уже майже 10 років. Як писали тоді ЗМІ, у 2015 році Львівська міська рада за наполяганням мера ухвалила низку сумнівних рішень щодо наділу площею 23,5 га в промисловій зоні «Рясне-2». 

ДБР відкрило справу проти міського голови Львова Андрія Садового_1

По-перше, під великим питанням було право власності міста на цю ділянку, де знаходилися паї близько 300 мешканців Рава-Рясної громади, хоча Львів вважав цю територію своєю. 

По-друге, рішення про виділення цієї ділянки спочатку в оренду, а потім і виставлення на продаж для створення індустріального парку – також були дуже спірними: від банального порушення процедур, нестачі потрібних підписів до маніпуляцій з умовами роботи парку і договорів користування. Наприклад, спочатку концепція взагалі не передбачала продаж – лише здачу в оренду. Пункт про можливий викуп вносили «з коліс». Конкурс на оренду навмисне проводили за скороченою процедурою, щоб в ньому взяв участь один учасник, який навіть не подав повного пакета документів. Ба більше – вимоги до переможця змінювали уже після завершення конкурсу заднім числом. А продаж взагалі провели без конкурсу за заниженою щонайменше на 40 млн грн. ціною (за іншими даними – на 90 млн грн.) 

По-третє, додаткових збитків завдало бюджету міста рішення витратити більше грошей з податків львів'ян на інженерну інфраструктуру – чого не було враховано в ціні продажу. Так само за рахунок бюджету відшкодовувались збитки сільському господарству. 

Оскільки ділянку було продано, а не здано в оренду, то заплановані орендні платежі в бюджет не надходили – а це ще 35 млн грн. збитків з урахуванням інфляції.

Попри те, що інвестор («поважна нідерландська компанія» і «міжнародний оператор індустріальних парків») так і не зміг розпочати будівництво, і відповідно, не виконав бізнес-плану — не було створено робочі місця і не були сплачені податки в бюджети всіх рівнів у сумі близько 2 млрд грн. При цьому львівська влада на чолі із Садовим не вчиняла жодних заходів, аби розірвати невигідний договір. 

В листопаді 2019 року меру Львова Андрію Садовому, а також профільним "земельним" чиновникам ЛМР детективи Національного антикорупційного бюро вручили підозру у кримінальній справі 12015140350000942 від 21.07.2015 року. Йому закидали привласнення, розтрату майна, зловживання владою та підробку документів. Садовий тоді звинуватив державу у тиску на інвестора. Це було дуже зручно робити напередодні місцевих виборів, коли діючому міському голові не було чим особливо підправити власні рейтинги, а перспектива отримати "зелену" монобільшість лякала. 

Не минуло й року, як «великий нідерландський інвестор», розчарувавшись очевидно в українському інвесткліматі (сарказм) вирішив продати свою частку у майбутньому індустріальному парку інвестиційній компанії Dragon Capital. Чутки на ринку ходили різні: від того, що об'єкт від початку збирався купити Томаш Фіала, до того, що Садовий надав особисті гарантії власнику «драгонів», що розрулить ситуацію з кримінальним провадженням і можна буде будувати. 

І дійсно, впевненості Фіали можна було позаздрити: уже через рік, в листопаді 2021 року Dragon Capital оголосила про початок зведення об'єкту М10. При цьому, судячи з даних судового реєстру, розслідування кримінального провадження НАБУ було в самому розпалі.

ДБР відкрило справу проти міського голови Львова Андрія Садового_3

Настає лютий 2022 року. Повномасштабне вторгнення, переповнені вокзали, Львів перетворюється на хаб для біженців і тимчасовий прихисток для мільйонів втікачів від війни. У міського голови очевидно має бути безліч поточних тилових справ, не кажучи вже про бойові прильоти ракет у об'єкти критичної інфраструктури міста. Але чим зайнятий Садовий?

3 березня 2022 року він домагається закриття кримінального провадження щодо зловживань на ділянці з майбутнім індустріальним парком. Як стверджують люди в оточенні Садового — в хаосі перших тижнів великої війни хотіли встигнути якомога швидше вийти «сухими з води» — до того, як всі оговтаються і призначать нового директора НАБУ (каденція Артема Ситника добігла кінця у квітні 2022 року). Впевненість Dragon у тому, що справу вирішено, була настільки великою, що співінвестором у проект зайшов Європейський банк реконструкції та розвитку, а міжнародне агентство MIGA навіть застрахувало воєнні ризики об'єкта від прильоту ракет чи дронів. 

Як стало відомо із джерел у правоохоронних органах, без підозри і персональної кримінальної справи Андрій Садовий ходив усього півтора роки. Адже 13 вересня 2023 року Державним бюро розслідувань внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань повідомлення за № 62023000000000791 за фактами зловживання міським головою Львова своїм службовим становищем – знову у справі про незаконний продаж земельної ділянки в промзоні «Рясне-2». 

Очевидно, що напрацювання Національного антикорупційного бюро не залишаться без уваги. Судячи з наявних даних, слідчі знайшли набагато більше порушень у процедурі виділення і продажу ділянки. І можуть поставити питання якщо не про повернення її у власність міста, то відшкодування завданих збитків, які обчислюються сотнями мільйонів гривень. До слова, за даними з земельного кадастру, нормативна грошова оцінка ділянки перевищує 168 млн грн. Очевидно, що зараз вона ще привабливіша, адже індустріальний парк уже закінчує будуватися. Але  тепер Андрію Садовому реально загрожує від 7 до 12 років в'язниці. Такий собі репутаційний шлейф для інвесторів та ЄБРР. 

Якими будуть аргументи мера, який роками вибудовував собі імідж гостинного господарника, на противагу новій підозрі – неважко здогадатися. «Тиск на місцеве самоврядування», «згортання децентралізації», «удар по інвесторах», «помста за політичну позицію і критику влади», «переділ власності». Утім, якщо йдеться про правову державу, то чиновники повинні нести відповідальність за зловживання. Яким би іменитим не був інвестор — не можна йому незаконно відводити землю, аби не створювати йому і наступним інвесторам проблеми в судах з прокуратурою та іншими правоохоронними органами. Якщо мова йде про корупційні правопорушення — то в світлі поточних звинувачень з боку міжнародних партнерів та низки внутрішніх корупційних скандалів – відповіді на такі підозри мають бути максимально жорсткими. Навіть якщо з часу розкрадання коштів громади пройшло уже 8 років і всі мали б забути про це і «тихенько піти в ліс».

Читайте також:
Життя
Цькування учнів у школах, а також закладах оздоровлення — наслідок совєцької окупації. Наш народ ментально хворий і не бажає лікуватися.
вчора, 19:12
Кримінал
Пацієнти помирають, поліція і медики мовчать.
вчора, 17:15
Опінії
Ручні популісти Банкової втратили відчуття страху. Це сталося не сьогодні, але саме зараз вони накинулися на наших незламних захисників.
27 листопада, 10:58
Новини
Контррозвідники слухали в ресторані пісні Міхаіла Круга.
09 листопада, 07:35
Опінії
Головнокомандувач ЗСУ планує захистити кандидатську дисертацію в «Одеській юридичній академії» «підрахуя» Сергія Ківалова
06 листопада, 13:08
Війна
Наразі керівництво бригади намагається не допустити розголосу та уникнути відповідальності.
04 листопада, 19:01