Держава у державі: як живуть бури у резерваціях ПАР

Оранія — місто на півдні «чорного континенту», де дозволено проживання лише білошкірим. Це легальна модель культурного самоврядування.
Відповідний фоторепортаж оприлюднили наші турецькі колеги-журналісти із видання Anadolu Ajansı, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Вони намагалися з'ясувати, як сьогодні живуть нащадки нідерландських колоністів в осерді ПАР.
Оранія, що без перебільшення зовні нагадує окрему державу, не викликає асоціації з расистськими практиками минулого, як вважає влада в Преторії. Чорношкірим тут раді виключно як туристам, в інших випадках — їх зустрічають за непроханих гостей із гвинтівками у руках.
Розташоване у провінції Північний Кейп, це поселення чисельністю 3 000 африканерів (так називають меншість бурів, чиї предки на початку XIX століття почали колонізацію континенту) намагається зберегти свою самоідентичність та самоврядування. Влада ПАР вважає їх продовжувачами справи апартеїду минулого століття і воліє застосовувати репресивні методи.
«Оранія має свій окремий прапор, власну валюту і навіть національний гімн. Стаття 235 Конституції ПАР прямо говорить, що культури у країні мають право на самозбереження та самоврядування. Хтось мав відстоювати це право — і ми розпочали цей процес. Ми розпочали боротьбу за свої права», — розповів представник місцевого самоврядування Йоост Стрідон.



Говорячи про взаємини з владою ПАР, Оранія функціонує без єдиного цента з боку Преторії (адміністративної столиці країни) лише на рівні муніципалітету, за умов самофінансування. Це дуже важко, адже прибутковий податок африканери, як і раніше, сплачують державі.
«У нас дуже добре налагоджена система безпеки — професіонали, які пройшли підготовку та зареєстровані у правоохоронних органах ПАР, працюють в Оранії та обслуговують ширше коло населення. Також у нас є власна система охорони здоров'я, медичний центр із добре навченим персоналом. Половина електроенергії виробляється сонячними панелями. Наша довгострокова мета — залучити до Оранії якнайбільше африканерів. Добре, що економіка громади за минулы 5 років стабільно зростала на 10-15%», — зауважує Йоост Стрідон.
У сільському господарстві домінує вирощування пеканових горіхів, а промисловості — виробництво будівельних матеріалів. За словами пана Стрідона, поселення Оранія має також власний банк, а з 2004 року в обігу перебуває місцева валюта — «ора», яка дорівнює $0,66.
«У законодавстві ПАР діє 142 закони, що обмежують білошкірих громадян на користь чорношкірих. Тому ми задоволені тим, що американський уряд відреагував на нашу проблему і вдячні особисто Дональдові Трампу за увагу, чим рятують від геноциду. Африканери — вдома в Африці, тут ми стали нацією і не маємо наміру їхати геть», — окреслив ситуацію Йоост Стрідон.
Знаково, але раніше медіаагенція «Останній Бастіон» повідомляла читачам про те, що уряд ПАР віддзеркалює політику адміністрації президента Дональда Трампа у США. Конституційний суд у Йоганнесбурзі санкціонував скандальне рішення, яке легалізує вбивство нащадків європейських колоністів.




