Дикі кабани у Німеччині виявилися радіоактивними
Дикі кабани на південному сході Німеччини містять високий рівень радіоактивного цезію.
Відомо, що дикі кабани на південному сході Німеччини містять високий рівень радіоактивного цезію, який багато хто приписує Чорнобильській катастрофі 1986 року. Але рівень радіоактивності знизився в інших тварин, тоді як загадковим чином зберігся у кабанів – особливий феномен, відомий як «парадокс дикого кабана».
Нове дослідження показує, що випробування ядерної зброї з середини ХХ століття також відповідальні, і вчені кажуть, що обидва джерела продовжують забруднювати кабанів через їхній раціон.
«Наша робота розкриває глибше розуміння сумнозвісного радіоцезієвого забруднення баварських диких кабанів, крім кількісного визначення загальної кількості радіонуклідів», — пишуть у своїй статті радіоеколог Фелікс Штегер з Університету Лейбніца в Ганновері в Німеччині та його колеги.
Радіоактивні матеріали, викинуті в навколишнє середовище, становлять значну загрозу для екосистем. Після аварії на Чорнобильській АЕС 37 років тому спостерігалося збільшення радіоактивного забруднення цезієм, зокрема цезієм-137, період напіврозпаду якого становить близько 30 років.
Набагато більш стабільний ізотоп – цезій-135 – має період напіврозпаду понад 2 мільйони років, і його також можна створити за допомогою ядерного поділу.
Згідно з попередніми дослідженнями, співвідношення цезію-135 до цезію-137 може визначити, звідки взявся цезій; високий коефіцієнт вказує на вибухи ядерної зброї, тоді як низький коефіцієнт вказує на ядерні реактори як ймовірне джерело.
Команда вирішила проаналізувати рівень цезію, використовуючи 48 зразків м’яса диких кабанів, зібраних мисливцями протягом 2019–2021 років з 11 регіонів Баварії.
Для вимірювання активності цезію-137 використовувався детектор гамма-променів високої чистоти, а за допомогою високотехнологічної мас-спектрометрії кількість цезію-135 порівнювалася з цезієм-137. Рівень радіоактивного цезію у 88% досліджених зразків м'яса був вищим за допустимий у Німеччині рівень.
Використовуючи співвідношення цезію-135 до цезію-137, дослідники визначили, що випробування ядерної зброї спричинили 12–68% забруднення в тих зразках, які перевищили межу безпечного споживання.
«Всі зразки демонструють сліди змішування», — пишуть дослідники. «Опади ядерної зброї та Чорнобиль змішалися в баварському ґрунті, максимуми викидів яких становили приблизно 20–30 років», — пише команда.
Попри те, що Чорнобиль є основним джерелом цезію в диких кабанів, близько чверті зразків показали досить значний внесок від радіоактивних опадів, щоб перевищити нормативний ліміт, навіть не беручи до уваги внесок Чорнобиля.
Раціон диких кабанів, який включає підземні трюфелі, поглинув різні рівні забруднення з обох джерел, що сприяло стійкій радіоактивності тварин.
Ядерна енергетика повертається як потенційне рішення з низьким вмістом вуглецю для розв'язання проблеми ненаситного апетиту людства до енергії в умовах зміни клімату. Автори припускають, що дослідження є важливим для розуміння його потенційного впливу, яке їх дослідження дало певне розуміння. Майбутні ядерні аварії або вибухи, каже команда, можуть збільшити нинішнє зараження цих тварин і мати наслідки для безпеки харчових продуктів негайно та протягом десятиліть.